داریوش یاری نویسنده و کارگردان آثار عاشورایی در برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» گفت:

آئین ها مانند لباسی بر تن فرهنگ می نشیند

آئین ها مانند لباسی بر تن فرهنگ می نشیند
calendar چهارشنبه 10 آبان 1396 در 11:04
آینه نیوز: داریوش یاری؛ نویسنده، محقق و کارگردان سینمای ایران میهمان دوشنبه شب برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» بود. این فیلمساز که سابقه بسیاری در تولید آثار عاشورایی دارد، درباره بهره مندی از هنرهای مختلف در ساخت فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» گفت و از آرزوی ساخت فیلمی سینمایی درباره عاشورا.

آینه نیوز: داریوش یاری؛ نویسنده، محقق و کارگردان سینمای ایران میهمان دوشنبه شب برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» بود. این فیلمساز که سابقه بسیاری در تولید آثار عاشورایی دارد، درباره بهره مندی از هنرهای مختلف در ساخت فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» گفت و از آرزوی ساخت فیلمی سینمایی درباره عاشورا.

میهمان برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» درباره بخشی از فعالیت های دینی و آئینی خود گفت: «سال 80 فیلمی به نام «دخیل» ساختم که نگاهی آئینی در آن وجود داشت و مجموعه ای 10 قسمتی درباره آئین های عزاداری در ایران با نام «اهل سوگ» ساختم که خیلی از ساختش خوشحالم و در آن از آواها، آئین ها و سازهای مناطق مختلف کشور استفاده کردم.»

داریوش یاری در بخشی دیگر از گفته هایش عنوان کرد: «ما یک موضوع مهمی داریم که امام سجاد(ع) وصیت و نصیحت و خواستش از شیعیان بوده که برای «حسین» گریه کنند و به زیارتش بروند که البته یکی از فرزندان امام نپذیرفت اما فرزند دیگرش؛ امام محمدباقر(ع) که در واقعه عاشورا 5 ساله بود مسیر پدر را ادامه داد و از شیعیان خواست تا به جای خونخواهی برای امام حسین(ع) بگریند. این فرهنگ سازی که مبنا و چشمه اش آنجاست به نخل گردانی و زنجیرزنی و نمایش تعزیه می رسد. آئین ها مانند لباسی بر تن فرهنگ می نشیند و جمال می سازند.» این کارگردان توجه به مفاهیم عاشورایی در آثار امروزی را هم مستتر دانست و گفت: «در تحقیقات فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» به خودم گفتم اگر واقعه را بخواهیم به امروز برسانم چگونه می شود و موضوع سریال «هاتف» عدالت خواهی است و این که آیا ما که شعارش را می دهیم، وقتی منافع شخصی ما در خطر است باز هم چنین رفتاری می کنیم.» کارگردان «دخیل»، انتخاب انسان ها را در بزنگاه های تاریخی مهم و اساسی دانست و گفت: «واقعیت ماجرا این است که حسین بن علی(ع) روزی که از مکه به کوفه حرکت می کرد همه به او می گفتند که نرود اما حسین(ع) تصمیم می گیرد برای پاسخ به 12هزار نامه به کوفه حرکت کند و در هر مسیر به او خبر می رسد که یارانش به شهادت رسیده اند و امام در طول 26 منزل مرتب به یارانش می گوید تا برای آمدن یا نیامدن تصمیم بگیرند.» داریوش یاری درباره تصمیم آدمی برای قرارگرفتن در جبهه حق و باطل ادامه داد: «مثلا طیب کل بدنش خالکوبی رضا خان بود اما جوانمرد شد و دانست تا چه تصمیمی بگیرد. حر و عباس در بزنگاه تاریخی تصمیم مهمی گرفتند و برای همین در نزد لوطیان جایگاه ویژه ای دارند.» کارگردان سریال «هاتف» با اشاره به پیاده روی اربعین ادامه داد: «جابر انصاری هنگام زیارت حسین(ع) جمله عجیبی دارد و من هم در پیاده روی اربعین به این فکر می کردم که این مراسم چه جایکاهی دارد. واقعیت این است که جابر وقتی بالای قبر امام می رسد، می گوید از جدت شنیدم که هر کسی دوستت داشته باشد در اجر و ثوابت شریک است.»

در ادامه برنامه، محمدرضا شهیدی فرد از داریوش یاری که سابقه حضور در اولین دوره جشنواره «چهل چراغ» را دارد، درخواست کرد تا پیشنهاداتی برای برپایی بهتر دومین خیمه از این رویداد حسینی ارائه دهد و کارگردان فیلم «دخیل» عنوان کرد: «جشنواره چهل چراغ با موضوعیت فیلم های عاشورایی واقعا لازم بود و متاسفانه در ایران چنین جشنواره ای نداشتیم و امیدوارم دومین دوره «چهل چراغ» با برنامه ریزی و درایت بهتری انجام شود و شو نباشد. لازم نیست جشنواره چهل چراغ مانند فجر و جشنواره های دیگر به شکل شو برگزار شود. من دوست داشتم در این جشنواره پرده عاشورایی را ببینم. ما پژوهش ها و کتاب های زیادی درباره عاشورا داریم، کدام یک از فیلمسازان جشنواره به این نویسندگان دسترسی پیدا کردند؟ من دوست دارم در جشنواره «چهل چراغ» گفت و گو انجام شود.»

شهیدی فرد با گلایه از فاصله موجود میان برخی از فیلمسازان با جهان فلسفی و روانشناسی و علوم مختلف، از داریوش یاری درباره چرایی چنین گسستی پرسید که میهمان «چهل چراغ» پاسخ داد: «باید دقت کرد و افرادی را با درایت برای گفت و گو با فیلمسازان «چهل چراغ» انتخاب کرد و محافظه کاری را دور کرد. این جشنواره باید محل ملاقات اهل تفکر و ذوق و اندیشه باشد.» داریوش یاری در پاسخ به این که در ماجرای سال 61  چه مسیری را انتخاب می کرد، گفت: «حقیقتش این است که جرات نمی کنم پاسخ این مساله را بگویم. شک نکنید همه افرادی که آن سمت ماجرا بودند هم دلشان با سیدالشهدا بود اما شمشیرهایشان علیه امام بود.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4650/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو