داریوش یاری کارگردان سریال «هاتف» در گفت و گو با «آینه نیوز» از تلاش برای نمایش «حقیقت طلبی» گفت

در شرایطی که منافع شخصی ما زیر سوال می رود، آیا باز هم فریاد حق طلبی سر می دهیم؟!/ لازمه نهضت عاشورا محبت و دوستی است/ برای اطلاع رسانی درباره مساله خانم بروفه تنبلی کردیم

در شرایطی که منافع شخصی ما زیر سوال می رود، آیا باز هم فریاد حق طلبی سر می دهیم؟!/ لازمه نهضت عاشورا محبت و دوستی است/ برای اطلاع رسانی درباره مساله خانم بروفه تنبلی کردیم
calendar چهارشنبه 26 مهر 1396 در 16:32
آینه نیوز: امشب قرار است آخرین قسمت مینی سریال «هاتف» از رسانه ملی پخش شود؛ سریال محرمی شبکه یک که به دنبال این بود تا بحث مهم «وفای به عهد» را برگرفته از نگاهی دینی و پنداری عاشورایی به پیش چشم بیننده درآورد. به مناسبت پخش این سریال گفت و گویی با «داریوش یاری»؛ کارگردان «هاتف» به عمل آمد و این فیلمساز که پیش از این هم در کارنامه اش، آثار دینی به چشم می خورد درباره دلایل شکل گیری سریال محرمی «هاتف» به «آینه نیوز»، گفت.

سرویس تلویزیون «آینه نیوز»: امشب قرار است آخرین قسمت مینی سریال «هاتف» از رسانه ملی پخش شود؛ سریال محرمی شبکه یک که به دنبال این بود تا بحث مهم «وفای به عهد» را برگرفته از نگاهی دینی و پنداری عاشورایی به پیش چشم بیننده درآورد. به مناسبت پخش این سریال گفت و گویی با «داریوش یاری»؛ کارگردان «هاتف» به عمل آمد و این فیلمساز که پیش از این هم در کارنامه اش، آثار دینی به چشم می خورد درباره دلایل شکل گیری سریال محرمی «هاتف» به «آینه نیوز»، گفت: «یکی از آموزه های مهم نهضت عاشورا که خیلی علاقمندیم شکل فرهنگی به خود بگیرد و در دل تاریخ و گذر زمان صدایش شنیده شود، موضوع حق طلبی و عدالت خواهی است. مبنای ساخت سریال «هاتف» در نزد سازندگانش این بود که در واقع این وجه از نهضت عاشورا را برای مخاطب برجسته کند و به دنبال این بودیم تا مبنای ساخت سریال را بر مبنای حق و عدالت استوار کنیم.»

کارگردان «دخیل» در توضیح انگاره ی حق طلبی سریال «هاتف» عنوان داشت: «ما ایرانیان بر اساس تفکر عاشورایی که داریم، حق طلبی و عدالت خواهی را دوست داریم اما باید دید که این دوست داشتن تا چقدر به خانه و زندگی ما وارد شده است.» کارگردان فیلم «هاتف»، جدال میان «حقیقت خواهی» و «رسیدن به منافع شخصی» را امری مهم در زیست آدمیان دانست و در این باره به «آینه نیوز»، گفت: «باید دید در شرایطی که منافع شخصی ما زیر سوال می رود، آیا باز هم فریاد حق طلبی سر می دهیم؟! آیا می توانیم در صف یاران حسین در عاشورا قرار بگیریم؟ و یا این که در مقابل عاشورایی ها قرار می گیریم؟!»

داریوش یاری در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که ظرفیت های تلویزیونی تا چه میزان امکان برجسته کردن دیدگاه های مستقل و آزادمنشانه فیلمسازان را دارد، بیان کرد: «مدیوم تلویزیون هم در واقع مثل همه ابزار و امکانات دیگر رسانه ای که می توان با آن گفت و گوی جمعی کرد، این امکان را به هنرمند می دهد. کسی در سینما کار می کند و یکی دیگر در نقاشی و یا شعر تلاش می کند که آموزه های این نهضت را از طریق دانش و هنری که دارد، ساری و جاری در زندگی مردم کند. به نظرم مدیوم تلویزیون هم یکی از ابزارهای فرهنگی است که در شکل ای می تواند این امکان را برای ایجاد گفت و گو فراهم می کند.»

کارگردان فیلم «هاتف» در پاسخ به سطح کیفی سریال و میزان ارتباط با مخاطب امروزی، گفت: «سعی کردم درک و دریافتم از مفاهیم دینی را از طریق ابزار تلویزیون انجام بدهم و تلاش گروه تولید در جهت آماده شدن سریال در زمان مشخص بود و امیدوارم تلاش گروه مورد توجه مخاطبان قرار گرفته باشد.»  

پاسخ «داریوش یاری» به سوال «آینه نیوز» مبنی بر چگونگی مواجهه با سریال های رقیب در شبکه های مختلف سیما، چنین است: «این تنها رقابتی است که دوست دارم همکارانی که در این حوزه کار می کنند، از من پیشی بگیرند و یا این که من از آن ها پیشی بگیرم. یعنی این رقابت را که رفاقت در آن خیلی مهم است، دوست دارم. لازمه نهضت عاشورا محبت و دوستی است. شما اگر دقت کنید می بینید که سیدالشهدا در هر مسیری با همراهانش گفت و گو می کرد و از آن ها می خواست تا تصمیم بگیرند. در شب قبل از واقعه جشنی برقرار می شود که خود امام بر محاسنش رنگ می گذارد و زیباترین لباس را پوشیده و با یارانش وداعی شیرین می کند. حتی بزرگان و پیران در خیمه با هم کُشتی می گیرند، چون رقابتی وجود دارد که هر کدام می خواهند زودتر به معشوق خود نزدیک شوند و در عین حال رفاقتی وجود دارد. انشاء الله که سازندگان این گونه آثار از جمله خودم بتوانیم همیشه رقابت را همراه با رفاقت داشته باشیم.»

داریوش یاری درباره برخی از حواشی رخ داده در پیش و یا حین پخش سریال «هاتف» به «آینه نیوز»، گفت: «یک روز تاخیر پخش سریال را واقعا نمی دانم که به چه دلیل بوده است، چون ما به موقع کار را به سازمان رساندیم و نمی دانم چه اتفاقی افتاد که پخش نشد. البته آن هم به نظرم همراه با خیر بود چون بعد از پخش با آرامش بیشتری کار را پیش بردیم. اما چون به مسئولان و مردم وعده کرده بودیم که در تاریخ  15 مهر قسمت اول را به آنتن برسانیم، مساله ایجاد کرد اما مردم انقدر شعور و درک بالایی دارند و انقدر اندیشمندانه رفتار می کنند که از یک روز تاخیر می گذرند. اگر ما نمی توانستیم سریال را به محرم امسال برسانیم، اتفاق بدی بود!»

کارگردان سریال «هاتف» درباره حواشی رخ داده درباره عدم امکان حضور «زیبا بروفه» در صحنه های خارج از کشور و تغییر بازیگر، گفت: «به نظرم برای اطلاع رسانی درباره مساله خانم بروفه ما تنبلی کردیم و شخصا از مردم بابت این موضوع عذرخواهی می کنم. به نظرم اگر ما با مردم رو راست و صادقانه حرف بزنیم و مشکلات مان را با آن ها در میان بگذاریم، مخاطبان با سعه صدر می پذیرند. من معتقدم اگر زودتر می گفتیم که خانم زیبا بروفه شرایطی خاص دارد و در زمان تولید، هدیه اش را از خدا گرفته و صلاح به حضورش در کربلا نیست، اتفاقا برای مردم جذاب تر می شد و می گفتند برویم سریالی را ببینیم که برای بازیگرش معجزه اتفاق افتاده است!»

داریوش یاری درباره توزیع نسخه خانگی مستند «کربلا جغرافیای یک تاریخ»، گفت: «در زمان اکران این فیلم کلا 3 سینما داشتیم که سینما آزادی تنها 3 روز و در 3 سانس بد آن را پخش کرد که یا صبح بود و مردم شیرکاکائو می خوردند! و یا در سانس ظهر بود که همه ساندویچ می خوردند! سینمای فردوسی هم اساسا در حال تعمیر بود و کسی آن جا نمی رفت. تنها سینما سپیده بود که مقداری شرایط بهتری داشت. البته من فکر می کنم همین هم غنیمت است و حالا امکان مناسبی برای دیده شدن این اثر در شبکه نمایش خانگی است. چون مردم این فیلم ها را دوست دارند و من در زمان اکران هم به طور مرتب در اکران های دانشگاهی بودم و از سالن های مختلف خصوصی مجلس و هیات دولت تا وزارت ارشاد، فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» را پخش کردند و من هم دعوت شدم. الان هم نسخه دی وی دی فیلم خیلی خوب و با کیفیت است و در زمان مناسبی هم توزیع شد و مردم می توانند به راحتی «کربلا جغرافیای یک تاریخ» را ببینند». این کارگردان در ادامه عنوان کرد: «شاید چندان منطقی به نظر نرسد اما نه من و نه هیچ کس دیگر حال و حوصله ساخت فیلمی مشابه با «کربلا جغرافیای یک تاریخ» را ندارد که 7 سال با یک درصد بودجه کار انجام شود!»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4515/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو