ردی از «معماری اسلامی» در آثار ماندگار «آنتونی گائودی»؛ معمار کاتالونیایی

معماری که همپای تیم فوتبال «بارسا» شهره است

معماری که همپای تیم فوتبال «بارسا» شهره است
calendar چهارشنبه 26 مهر 1396 در 10:28
آینه نیوز: تیم فوتبال بارسلون عاشقان بسیاری در سراسر جهان و البته در این شهر خاص اسپانیایی دارد. اما هنرمندی در این شهر است که شهره اش حتی با تیم فوتبال بزرگ «بارسا» برابری می‌ کند و آن یک معمار با نام «آنتونی گائودی» است.

آینه نیوز: تیم فوتبال بارسلون عاشقان بسیاری در سراسر جهان و البته در این شهر خاص اسپانیایی دارد. اما هنرمندی در این شهر است که شهره اش حتی با تیم فوتبال بزرگ «بارسا» برابری می‌ کند و آن یک معمار با نام «آنتونی گائودی» است.

به گزارش ایسنا، آثار معماری عجیب، پیچیده و حیرت‌انگیز «گائودی» در جای‌ جای بارسلون دیده می‌شود. پشت هر کدام از خانه‌ها یا کلیسای معروف شهر که ساخته و پرداخته ذهن خلاق این هنرمند هستند، داستان و ابتکاری نهفته است.

ویژگی کارهای گائودی این است که حالت فانتزی و تخیلی بسیار قوی در آثارش دارد و فرم‌های منحنی و ارگانیکی که در آن‌ها استفاده کرده، آثارش را منحصربه‌فرد کرده است. آنچه گائودی در شاهکارهایش پیاده کرده در معماری منطقه خودمختار «کاتالونیا» که در شمال شرق اسپانیا قرار دارد و مرکز آن شهر بارسلون است، ریشه دارد. مردم منطقه کاتالان در طول قرن‌های گذشته، بخصوص در هفته‌های اخیر، همواره به‌دنبال مستقل شدن از کشور اسپانیا بوده‌اند و تلاش برای کسب استقلال را با مبارزه فرهنگی همراه کرده‌اند، از جمله تیم فوتبال بارسلون که از رنگ‌های پرچم منطقه کاتالونیا (زرد و قرمز) در لوگو و پیراهن دوم تیم استفاده کرده و در ورزشگاه نیوکمپ هم این شعار دیده شده که «کاتالونیا، اسپانیا نیست».

تمایل مردم منطقه کاتالونیا که به‌تازگی در یک همه‌پرسی به استقلال این منطقه از کشور اسپانیا رای دادند و سبب ایجاد درگیری‌هایی بین حکومت مرکزی که در مادرید - پایتخت اسپانیا - مستقر است و مقامات کاتالونیا شدند، موضوعی ریشه‌دار است. بازگشت به ریشه‌ها و فرهنگ منطقه کاتالان در آثار هنرمندانی مانند گائودی که بین سال‌های ۱۸۵۲ تا ۱۹۲۶ میلادی زیسته است نیز دیده می‌شود.

آثار ساخته‌شده در دوره نخست فعالیت‌های این معمار، پر از کاشی‌کاری‌هایی است که به تقلید از کاشی‌کاری‌های منطقه آندلس، معماری اسلامی و منطقه مراکش به بناهای او راه یافته‌اند. گائودی تحت تاثیر این منطقه، از رنگ‌ها استفاده می‌کرد و کاشی‌کارهای رنگی در مناره‌ها، شکل گنبدها در پشت بام‌ها و دودکش‌های رنگی شومینه‌ها که حالتی تئاتری به بناهایش داده‌اند، همه تاثیر این شیوه معماری را نشان می‌دهند.

در واقع، معماری اسلامی در منطقه آندلس و جنوب اسپانیا، سابقه‌ای طولانی دارد، بخشی از کاری که مردم این منطقه انجام می‌دادند، برگشتن به معماری اسلامی و ریشه‌های آن بود که در آثار گائودی این موضوع دیده می‌شود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4505/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو