جواد شمقدری:

«عصبانی نیستم» می توانست در دوره ما توقیف نشود

«عصبانی نیستم» می توانست در دوره ما توقیف نشود
calendar دوشنبه 24 مهر 1396 در 10:29
آینه نیوز: جواد شمقدری معتقد است ساز و کار رفع توقیف فیلم های درمحاق مانده نیاز به درایت مسئولان سینمایی دارد.

آینه نیوز: جواد شمقدری معتقد است ساز و کار رفع توقیف فیلم های درمحاق مانده نیاز به درایت مسئولان سینمایی دارد. مسئول اسبق سینمای ایران در گفت و گو با ایسنا اشاره ای به شرایط مشابه درباره فیلم های توقیفی در دوران مسئولیت خود کرد و در این باره گفت: «من در دوران مدیریت خودم در سازمان سینمایی هم، این کار را می‌ کردم هرچند در قانون چنین چیزی نیامده است. مثلا برای فیلم «به رنگ ارغوان» که توقیف بود، از نماینده‌های مجلس دعوت کردیم فیلم را دیدند و تایید کردند و همین برای ما پشت گرمی شد. ما این کار را به عنوان یک اقدام مشورتی انجام دادیم و نه امری قانونی، ولی معتقدم می‌تواند حتی قانون هم باشد.»

رییس اسبق سازمان سینمایی در پاسخ به اینکه آیا در زمان حضورش در سازمان سینمایی فیلمی بوده که بر اثر همین فشارهای خارج از حیطه سینما به آن مجوز نمایش نداده باشد؟ گفت: «خیر چنین شرایطی نبود و هر آنچه بود را خودمان به این تصمیم رسیدیم که اکران نشود. البته خیلی زیاد هم نبودند؛ دو فیلم «گشت ارشاد» و «زندگی خصوصی»  بود که از اکران پایین کشیده شدند و دلیل آن هم از دورن خود سینما بود و خنجر از پشت زدند چون مشخص بود که بخشی از جریان خانه سینما و حوزه هنری با هم دست به یکی کردند. البته این ماجرا را هم همه می‌دانند و احتیاجی نیست که من کامل بازگو کنم. ضمن اینکه آن زمان افرادی هم به اسم انصار حزب الله آمدند و جنجال راه انداختند در حالی که امروز اصلا پیدایشان نیست!»

جواد شمقدری با اشاره به فیلم پُرحاشیه ی رضا درمیشیان، گفت: ««عصبانی نیستم» فیلمی بود که آنچه الان ساخته شده با آنچه اول از ما مجوز ساخت گرفت تفاوت دارد، یعنی وقتی دولت عوض شد کارگردان با فیلمنامه خودش فیلم را ساخت و توقیف شد. چه بسا اگر مدیریت ما ادامه پیدا می‌کرد کارگردانش این کار را نمی ‌کرد و همان فیلمنامه اول را می ‌ساخت که تایید شده بود. آن وقت دیگر توقیف هم نمی ‌شد. در واقع این خطای فیلمساز بود که وقتی دولت تغییر کرد، فکر می‌ کرد می‌ تواند فیلمنامه تایید شده را تغییر دهد. البته من خودم فیلمنامه را نخوانده بودم اما همکارانی که خوانده بودند پس از تماشای فیلم ساخته شده گفتند فیلمنامه تغییر کرده است.»

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4462/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو