خاطرات «علی نصیریان» از کودتای 28 مرداد و اولین و آخرین دیدار با دکتر علی شریعتی

بابت فیلم «گاو» اصلا دستمزدی نگرفتیم/ بازیگر نباید شب زنده‌ داری داشته باشد/ می خواستیم به استقبال مصدق برویم

بابت فیلم «گاو» اصلا دستمزدی نگرفتیم/ بازیگر  نباید شب زنده‌ داری داشته باشد/ می خواستیم به استقبال مصدق برویم
calendar شنبه 22 مهر 1396 در 10:36
آینه نیوز: بیست و سومین قسمت از برنامه «هزار داستان»، جمعه شب میهمانی شناخته شده به نام «علی نصیریان» داشت که رو در روی محمدرضا شهیدی فرد از خاطرات خود در زندگی و هنرپیشگی گفت.

آینه نیوز: بیست و سومین قسمت از برنامه «هزار داستان»، جمعه شب میهمانی شناخته شده به نام «علی نصیریان» داشت که رو در روی محمدرضا شهیدی فرد از خاطرات خود در زندگی و هنرپیشگی گفت. به گزارش روابط عمومی برنامه، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون و تئاتر درباره روزهای جوانی خود و روز تاریخی 28 مرداد، گفت: «خانه ما میدان شاپور بود. در آن روز من به همراه مرحوم اسماعیل داورفر که همکلاسی من بود پیراهن سفید پوشیده بودیم. گفته بودند چپی‌ها و طرفداران مصدق پیراهن سفید بپوشند و ما نمی‌دانستیم. افسری روی تانک نشسته بود و کلتش را سمت ما گرفت. ما همان‌ جا قالب تهی‌ کردیم و فکر کردیم الان می زند اما نزد و فقط می‌ خواست ما را بترساند.» نصیریان ادامه داد: «مصدق وقتی از دادگاه لاهه آمد، ما پیاده به سمت مهرآباد می‌ دویدیم تا به استقبال آقای مصدق برویم که نرسیدیم و در کنار خیابان ایستادیم و مرحوم مصدق را دیدیم. بعد از 28 مرداد از اواسط دهه 30 جامعه کمی به سمت هنر رفت و شروع کردند به نقد جامعه از زبان هنر. در همین سال‌ ها من وارد تئاتر شدم.»

بازیگر فصل اول سریال «شهرزاد» درباره بازی در فیلم ماندگار «گاو» عنوان کرد: «برای این فیلم اصلا دستمزدی نگرفتیم. هیچ کدام از ما برای بازی در فیلم «گاو» هیچ دستمزدی نگرفتیم. فقط در آن زمان مهرجویی 4000 تومان از یک جشنواره‌ای برنده شده بود که آن را به من داد. هیچ یک از ما هیچ قراردادی نداشتیم. چون عشقمان بود. ما دلبسته این قصه و کار بودیم و دوست داشتیم یک فیلم سینمایی بازی کنیم و برایمان خیلی ارزشمند بود.»

اما بخشی دیگر از گفته های علی نصیریان درباره بازی در نقش خاطره ساز «قاضی شارع» در سریال «سربداران» بود که پیوست به دیدار هنرمند با «دکتر علی شریعتی» می شود. علی نصیریان در این باره عنوان کرد: «یک روز یک نفر از طرف دکتر شریعتی به من تلفن زد و گفت آقای دکتر شریعتی گفته تو و آقای والی امشب بیایید حسینیه ارشاد و نمایشی به نام «ابوذر» که ما داریم اجرا می ‌کنیم را ببینید. وقتی به آنجا رسیدیم دیدم تا وسط خیابان شریعتی مردم ایستاده‌ اند. به درب کتابخانه رفتیم و گفتیم آقای دکتر شریعتی به ما پیغام داده که بیاییم این نمایش را ببینیم. آن آقا رفت و با آقای دیگری بازگشت که محمدعلی نجفی بود. ما را به داخل بردند و جایی نشاندند. تئاتر را دیدیم. بعد رفتیم با آقای شریعتی سلام و علیکی کردیم و بعد آقای شریعتی یک سخنرانی کرد که بسیار جذاب بود و در واقع تمام آن مردم برای آن سخنرانی آمده بودند. رفتیم پشت صحنه آقای شریعتی از ما پرسید نظرتان چیست؟ و من گفتم آقای دکتر اگر بخواهم صادقانه بگویم سخنرانی شما از نمایش برای من جذاب‌ تر بود. این اولین و آخرین باری بود که من دکتر شریعتی را دیدم. مدتی بعد آقای نجفی زنگ زد، خودش را معرفی کرد و گفت می‌ خواهم این نقش را بازی کنید. فیلمنامه را خواندم خوشم آمد.»

علی نصیریان توصیه هایی نیز به بازیگران جوان و علاقمند به حرفه بازیگری دارد: «بازیگر باید انرژی ‌اش را ذخیره کند، نباید شب زنده‌ داری داشته باشد، نباید غذای زیادی بخورد، نباید سیگار بکشد، نباید مخدر استفاده کند. یعنی یک نوع ریاضت. نباید چاق و لاغر شود، وزن خود را ثابت نگه دارد. باید همه اینها را رعایت کند، باید از خودش مراقبت کند دست و پایش نشکند، زخمی نشود. نباید در ماشین جلو بنشیند که اگر تصادف شد زخمی نشود.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4424/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو