نویسنده برنامه «دورهمی» از حذفیات برنامه و از تعلق خاطر «مهران مدیری» به «شوخی نویسی» می گوید

ستون نویسی که همدست «مدیری» شد

ستون نویسی که همدست «مدیری» شد
calendar یکشنبه 16 مهر 1396 در 10:46
آینه نیوز: یکی از وجوه ارزنده برنامه «دورهمی»، بهره مندی از متن های خلاقانه بود و همانند همیشه ارزش کار افراد پشت صحنه و گروه نویسندگان زیر سایه چهره «مجری» برنامه ناشناخته ماند.

آینه نیوز: یکی از وجوه ارزنده برنامه «دورهمی»، بهره مندی از متن های خلاقانه بود و همانند همیشه ارزش کار افراد پشت صحنه و گروه نویسندگان زیر سایه چهره «مجری» برنامه ناشناخته ماند.

«امیر وفایی»؛ یکی از نویسندگان متن‌ برنامه «دورهمی» است که در گفت و گو با خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به این که احتمال تولید دوباره این مجموعه به دلیل فعالیت های سینمایی «مهران مدیری» تقریبا در حد صفر است، از نوع همکاری اش با کمدین و چهره آشنای تلویزیون گفت: «همکاری با آقای مدیری خیلی خوب بود. او با سابقه و رزومه‌ای که دارد واقعا مربی خوبی است. شاید به دلیل فشار کاری که در فصل دوم «دورهمی» داشتیم زیاد فرصت این را نداشتیم که با یکدیگر درباره متن‌ های کار گپ و گفتی داشته باشیم. تقریبا هر روز ضبط داشتیم و متن‌ هایی که تعدادش کم هم نبود باید روزانه به دست بچه‌ ها می‌رسید. هم متن استندآپ‌های آقای مدیری و هم متن نمایشی ‌ها. اما در این میان او هر زمانی که می ‌دید متن‌ها از ریل خود خارج می ‌شوند با گپی کوتاه نظرهای خود را به ما می‌ گفت و ما هم سعی می‌ کردیم بر طبق ایده‌ های او پیش برویم.»

این نویسنده ادامه داد: «مهران مدیری همیشه روی شوخی و البته شوخی خوب تاکید زیادی دارد. معتقد است اگر شوخی خوب ننویسید و مخاطب نخندد کار دیده نمی ‌شود و حتی اگر پرمحتوا هم بنویسید،‌ زمانی که کار به اسم کمدی مشغول به ساخت است، اگر شوخی نداشته باشد نمی ‌گیرد. یعنی اولویت ما شوخی نویسی بود که بعدا آنها را به قالب محتوا می ‌بردیم،‌ نه اینکه صرفا بخواهیم مخاطب را بخندانیم. ما خیلی سعی کردیم که در دورهمی کار محتوایی انجام دهیم. حالا در بخش استندآپ‌ها به طور کامل طعنه‌های اجتماعی و رفتارهای اشتباه به صورت مستقیم گفته می‌ شد و در بخش نمایشی هم با اینکه خیلی به سمت سرگرمی می‌ رفت، به سمت اتفاق‌ های روز جامعه رفتیم که شامل طعنه و حرف‌ هایی بود. علاوه بر این مدیری دوست داشت تا در کنار طنز، نقد اجتماعی و نقد در هر حوزه ای وجود داشته باشد و صرفا مخاطب را نخندانیم.»

نویسنده «دورهمی» درباره طعنه ‌هایی که در متن های اجرا شده توسط مهران مدیری وجود داشت، عنوان کرد: «به طور معمول کارها قبل از پخش در چندین نوبت دیده می‌ شود، از زمان نگارش، تدوین و ... ما تا جایی که می ‌توانستیم و مطمئن بودیم که خط قرمزها را رد نمی ‌کنیم پیش می‌ رفتیم،‌ حالا برخی اوقات می‌گفتند مشکلی ندارد و پخش می‌شد و بعضی مواقع مواردی که خودمان فکر می ‌کردیم مشکلی ندارد، حذف می‌ شد!»

وی با اشاره به کارنامه کاری خود گفت: «قبل از اینکه نویسنده سریال باشم، در روزنامه های ورزشی مثل جهان فوتبال مطلب طنز ورزشی و بعد طنز اجتماعی می نوشتم و از آنجا به طنز رادیویی و بعد نمایشی رسیدم. همه می ‌دانند که بچه‌های حوزه خبرنگاری پارتی ندارند و من هم واقعا پله به پله جلو آمدم و اگر هم در کاری حضور داشتم بر اساس توانایی ام بوده است.»

«نویسنده دورهمی»، پیمان قاسمخانی را واسطه آشنایی اش با مهران مدیری معرفی کرد و افزود:‌ «سال ها پیش در روزنامه تماشا ستون طنز اجتماعی داشتم. شانسم بود که پیمان قاسمخانی هر روز این روزنامه را خریداری می کرد و بعد از مدتی از طریق دوستان مرا پیدا کرد و با هم تماسی داشتیم که از این ستون خیلی تعریف کرد و گفت من این روزنامه را فقط به خاطر این ستون می‌ خرم. در ادامه قرار شد که در سریال «پژمان» حضور داشته باشم که به دلیل اینکه تعداد قسمت ها کم شد دیگر همکاری مان میسر نشد. برای «شوخی کردم»، آقای قاسمخانی مرا به مهران مدیری و خشایار الوند معرفی کرد و چون کار آیتمی بود و من نیز تجربه طنزهای کوتاه داشتم به سرعت به کار وصل شدم.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4335/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو