زندگی امام خمینی(ره) روی صحنه تئاتر می رود

زندگی امام خمینی(ره) روی صحنه تئاتر می رود
calendar دوشنبه 10 مهر 1396 در 14:54
آینه نیوز: حامد هوشیاری، کارگردان نمایش «راهمرد» از اجرای این اثر بر مبنای بخشی از زندگی امام خمینی(ره) خبر داد.

آینه نیوز: حامد هوشیاری، کارگردان نمایش «راهمرد» از اجرای این اثر بر مبنای بخشی از زندگی امام خمینی(ره) خبر داد و در این‌ باره گفت: با توجه به اینکه نمایش «راهمرد» یک نمایش آئینی بر مبنای تعزیه است، در پلاتو اجرا تئاتر شهربه روی صحنه می‌ رود.

به گزارش آینه نیوز، این کارگردان در خصوص دلیل پرداختن به شخصیت امام خمینی (ره) بیان کرد: از آن‌ جایی‌ که در نمایش «راهمرد» برادر هادی در قیام 15 خرداد شهید شده است، پرداختن به امام خمینی یک الزام بود زیرا ابعادی از شخصیت برادر هادی را که در راه امام شهید شده را به تصویر می‌ کشد. وی در خصوص پیرنگ اصلی نمایش بیان کرد: در پیرنگ این درام اجتماعی فرازهایی از زندگی روح‌الله خمینی توسط هادی روایت می‌شود و بافت آیینی داستان که از هنر تعزیه و نقالی سود می‌برد را تکمیل می‌کند.

حامد هوشیاری در خصوص شخصیت‌های نمایش «راهمرد» توضیح داد: در این نمایش شخصیت اصلی یعنی هادی الگوی ذهنی خود را تحت تأثیر شخصیت دیگر نمایش یعنی معین البکاء دنبال می‌ کند زیرا کشمکش‌ های درونی و فکری هادی برای بهبود یا از دست رفتن دخترش در تمام نمایش با او همراه است لذا مخاطب نیز همواره در حال گره‌ گشایی از معمای رفتن یا بازگشتن این دختربچه به زندگی است. وی در خصوص داستان این اثر آیینی اظهار کرد: هادی از شخصیت‌های محوری داستان نمایش است. وی فرزند یک خانواده تعزیه‌ خوان قدیمی است که برادرش در قیام 15 خرداد سال 1342 به شهادت رسیده است. در این داستان هادی با بیماری لاعلاج دخترش روبه‌روست به همین خاطر با خود عهد می‌بندد که تا زمان بهبودی فرزندش خادم اهل‌بیت باشد.

هوشیاری در خصوص موسیقی متن این نمایش اظهار کرد: در این نمایش ما از سازهای تعزیه و نمایش‌های آیینی و سنتی در کنار موسیقی ایرانی بهره خواهیم برد. و همچنین از شروع تمرین برای این نمایش خبر داد و گفت: بالغ‌بر یک ماه است که تمرین این نمایش آغاز شده است.

شایان ذکر است، حامدهوشیاری نویسنده و کارگردان عرصه نمایش، عضو انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر است که سال 1395 نمایش «آخه اینجا نزدیک‌تره به خدا» را در خانه نمایش اداره تئاتر روی صحنه برد و از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت به عنوان کارگردان نسل نو تئاتر دینی مورد تقدیر قرار گرفت.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4270/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو