پژوهش هایی درباره «نوحه نواحی مختلف ایران» در حال انجام است

آثار تازه ای از مجموعه «نوحه نواحی» منتشر می شود

 آثار تازه ای از مجموعه «نوحه نواحی» منتشر می شود
calendar دوشنبه 10 مهر 1396 در 10:31
آینه نیوز: پژوهشگر موسیقی اقوام ایران از انتشار آثار تازه مجموعه «نوحه نواحی» و تلاش برای گردآوری نوحه ها و موسیقی‌های مذهبی شیعیان در سفر به کربلا خبر داد.

آینه نیوز: پژوهشگر موسیقی اقوام ایران از انتشار آثار تازه مجموعه «نوحه نواحی» و تلاش برای گردآوری نوحه ها و موسیقی‌های مذهبی شیعیان در سفر به کربلا خبر داد. متین رضوانی پور نویسنده و پژوهشگر موسیقی اقوام ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه مشغول برنامه ریزی و فراهم کردن مقدمات تدوین مجموعه ای از موسیقی های مذهبی شیعیان در مناسبت ها است، عنوان کرد: تا قبل از فرا رسیدن اربعین حسینی سفری به کربلا خواهم داشت زیرا با توجه به حضور گسترده عزاداران حسینی و شیعیان دنیا در جوار حرم حضرت سیدالشهدا (ع) و انواع نوحه هایی که در این فضا خوانده می شود فرصت بسیار مناسبی برای ضبط میدانی و پژوهش در حوزه موسیقی مذهبی شیعیان فراهم می شود که امیدوارم بتوانم در آنجا قطعات مختلفی را ضبط و مطالب ارزشمندی را گردآوری کرده و چیزی را از قلم نیندازم.

وی ادامه داد: کار صوتی دیگری که از مدت ها قبل روی آن کار می کنم اجرای یک تک آهنگ بر اساس لحن «عزیز نگار» از لحن های موسیقایی منطقه مازندران است که متاسفانه نتوانستم آن را به دهه اول محرم برسانم. «عزیز نگار» داستان عاشقانه مازندرانی است که به دلیل لحن بسیار سوزناک و حزن انگیزی که دارد بعدها وارد مراسم آیینی و عزاداری مازندرانی ها و سپس مجالس تعزیه خوانی از جمله مجلس «دو طفلان مسلم» و «حضرت مسلم» و «حضرت علی اکبر» در منطقه مازندران شد و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت.

مولف مجموعه کتاب های «نوحه نواحی» درباره فعالیت های خود در زمینه تدوین کتاب توضیح داد: خوشبختانه پس از انتشار موفقیت آمیز این کتاب ها که به تازگی مجموعه های اصفهان، یزد و بوشهر آن نیز توسط بنیاد دعبل منتشر شد، درباره نوحه های مناطق نوش آباد کاشان، قم، اندیمشک، آبادان، اهواز، بهبهان تحقیقاتی انجام دادم که کارهای پژوهشی این حوزه ها نیز به اتمام رسیده و به زودی مرحله آوانگاری آنها را آغاز خواهم کرد و به محض پایان این مرحله کارهای مربوط به نشر اثر انجام می گیرد.

رضوانی پور در پایان گفت: البته کار بررسی نوحه های منطقه هایی چون قزوین، مازندران و اردبیل را نیز آغاز کرده ام که با توجه به گستردگی و تنوع نوحه ها گردآوری درست و دقیق آنها کمی زمان‌بر است. همچنین امیدوارم مشکلاتی که همواره سر راه پژوهش های اینچنینی وجود دارد مانعی برای ادامه کارم نباشد و بتوانم همچون سال های قبل به تدوین و گردآوری نوحه ها اقدام کنم.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4251/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو