سومین چراغ از برنامه تلویزیونی "چهل چراغ"با خالق اثر مختارنامه روشن شد

از برخی مسئولان فرهنگی گله مندم/دیگر خسته شده ام از این نوع کار کردن/"سلمان" را همانطوری می سازم که فکر کردم و نوشتم

از برخی مسئولان فرهنگی گله مندم/دیگر خسته شده ام از این نوع کار کردن/
calendar یکشنبه 09 مهر 1396 در 09:53
سید داوود میرباقری:چقدر باید به خاطر «سلمان» به روح و زندگیم زخم بخورد؟ این زخمها زمانی اجر دارد که نتیجه داشته باشد.من ۱۵ سال پیش «سلمان» را نوشته ام وآماده است، دیگه خسته شده ام از این نوع کار کردن،یعنی شما سالها زحمت میکشی،پدر خود را در می آوری ولی اخر کار با آنچه که فکر میکردی تفاوت دارد و موضع گیری ها،کمبود امکانات و یک تغییر مدیریت این همه لطمه به کار وارد می کند.

داوود میرباقری کارگردان آثار بی بدیل سینما و و تلویزیون همچون مختارنامه،معصومیت از دست رفته،مسافر ری و امام علی(ع) روز گذشته در برنامه چهل چراغ مقابل شهیدی فرد قرار گرفت و در پاسخ به اینکه دلیل انتخاب و ساخت سریال "مختارنامه" چه بود پاسخ داد:هم شرایط اجتماعی و هم شرایط تولید من را به سمت ساخت مختارنامه هل داد!
در ابتدا من،  ساخت سریال  سریال "سلمان فارسی" را پیشنهاد داده بودم که پس از حدود دو سال رفت و آمد مدیران تلویزیون اعلام داشتند که الان شرایط برای تولید آن مهیا نیست و پیشنهاد کار دیگری تحت عنوان" نهضت توابین"که توسط کس دیگری نوشته شده بود را دادند که نهایتا این موضوع  بر دل من ننشست؛ در همین اثنا که مشغول پژوهش و  بررسی موضوع نهضت توابین بودم با " مختار" آشنا شدم و احساس کردم که مختار شخصیت محبوب من است و او را دوست دارم ؛ به همین ترتیب مختار را به جای نهضت توابین پیشنهاد دادم و مود قبول واقع شد.
کارگردان سریال مختار نامه افزود: قسمت هایی از سریال مختارنامه که اسناد و روایات متقن و محکم داشته بدون تغییر به نمایش گذاشته و قسمت هایی از سریال بر اساس اجتهاد شخصی خویش بوده، وی با اشاره به تاریخ طبری که در ابتدای آن نگارنده نیز اعلام دشته که برخی موارد شنیده هاست و در رد و یا تایید آن خود خواننده به عقل رجوع نماید صحه به این اقدام خود گذاشت.
کارگردان سریال امام علی در خصوص ضرروت اجتماعی ساخت مختار و سریال امام علی(ع) افزود:در زمان دانشجویی میدیدم که با وجود این هم اشخاص مهم و اتفاقات مهم در حوزه های مختلف ولی متاسفانه در حوزه فیلم و سینما این کمبود مرا رنج میداد و اگر نبود این فرهنگ عاشورایی قطعا این اتفاق بزرگ یعنی انقلاب اسلامی به آن شکل رخ نمیداد،لذا دغدغه شخصی و اعتقاد شخصی من باعث ورود و ساخت این چنین آثاری شد که یک دهه از عمر مرا که مدت کمی نیست صرف خود کرد  و احساس کردم که احوالات شخصیتهایی آثاری همچون امام علی(ع) و مختار  بسیار اثر گذار بر روی جامعه خواهد بود و با این جنس کارهاست که زندگی انسان معنا و شکل میگیرد.
کارگردان معصومیت از دست رفته در ادامه با گله از مسئولان فرهنگی و همچنین نیروهای متدین و مذهبی در خصوص قصور در تولید آثار فاخر و اثر گذار بر روح جامعه ادامه داد: چقدر باید به خاطر «سلمان» روح و زندگیم زخم بخورد؟ این زخمها زمانی اجر دارد که نتیجه داشته باشد.من ۱۵ سال پیش «سلمان» را نوشته ام وآماده است، دیگه خسته شده ام از این نوع کار کردن،یعنی شما سالها زحمت می کشی،پدر خود را در می آوری ولی اخر کار با آنچه که فکر می کردی تفاوت دارد و موضع گیری ها،کمبود امکانات و یک تغییر مدیریت این همه لطمه به کار وارد می کند.
وی تاکید کرد: سلمان را اینگونه نخواهم ساخت...سلمان را همانطوری می سازم که فکر کردم...همانطوری می سازم که نوشتم...

 سید داوود میرباقری گفت: به اعتقاد من «سلمان فارسی» یک پروژه جهانی است بخصوص که موضوعش جستجوی خداست که موضوعی بشری و سرگردانی نوع بشر  است و همه جهانیان سالهاست که با آن درگیرند. شخصا به لحاظ ساختار همه بضاعتم را گذاشتم روی فیلمنامه تا کار جذابی شود تا هم مخاطبان حرفه ای و هم مخاطبان عام از آن لذت ببرند.
میرباقری با انتقاد از فهم مشکل برخی از مدیران از بودجه که عاملی شده مبنی بر عدم تولید آثاری همچون سلمان اظهار داشت: «مختار» به روایتی ۲۵ میلیارد و به روایتی دیگر ۳۰ میلیارد هزینه داشت. فارغ از پخش چندین باره از تلویزیون و عرضه در دیگر کشورهای مسلمان، به طور متوسط چند خانواده ایرانی یک مجموعه «مختار» را خریده و در خانه دارند؟ آن هم مجموعه ای که قیمتش ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان است. بر این اساس مگر میشود هزینه تولید برنگشته باشد!

 میرباقری با اشاره به حضور ایرانیان در نهضت مختار بیان داشت: نهضت مختار بدون حضور ایرانیان معنا ندارد و به محض حذف ایرانیان بود که نهضت شکست خورد. ایرانیان از بدو تولد شیعه کنار آن بودند اما برایم همیشه سوال بوده که چطور در روز عاشورا کنار امام(ع) نبودیم!؟
داوود میرباقری افزود: ریشه های شیعه توسط سلمان فارسی به این مملکت آورده شد پس چرا ایرانیان در کربلا کنار سیدالشهداء(ع) نبودند؟ باید در این باره تحقیق کرد و حتما دلایلی در این باره وجود دارد.
این چهره امتحان پس داده ژانر تاریخی با اشاره به وقتی که برای «سلمان فارسی» گذاشته خاطرنشان ساخت: می‌خواهم باقیمانده عمرم را با سلمان حال کنم. سلمان همان کسی بود که به دنبال منجی می گذشت و قبل از اسلام به مسیح به عنوان منجی فکر میکرد اما بعد از اسلام عشق به علی است که حالش را خوب میکند.
میرباقری با بیان اینکه به غیر از فیلمنامه «سلمان فارسی» هر جا که باشد «دفتر سلمان» را همراه دارد گفت: در «دفتر سلمان» که دو جلدش تمام شده و به جلد سوم رسیده هر آنچه در کوچه و خیابان و حین سفر درباره سلمان به ذهنم میرسد می نویسم شاید به هنگام اجرا به دردم بخورد. به گزارش سینماروزان میرباقری تأکید کرد: درک شخصیتهای منفی چون به ما نزدیکترند راحتتر است اما درک امثال مالک اشتر، مختار و حالا سلمان واقعا دشوار است و نیاز دارد به کندوکاو ذهنی فراوان.

برنامه «چهل چراغ» کاری از گروه اجتماعی شبکه سوم سیما به تهیه کنندگی مجتبی امینی از پنجشنبه 6 مهرماه ساعت 19:30 به روی آنتن شبکه سوم سیما می رود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4247/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو