همراه با خاطراتی دور اما نزدیک + صوت

چه سرودی به دستور «حسن روحانی» ساخته شد؟

چه سرودی به دستور «حسن روحانی» ساخته شد؟
calendar یکشنبه 02 مهر 1396 در 09:51
آینه نیوز: برای نسلی که در دهه 60 با آهنگ ها و سرودهای انقلابی و یا آثاری ساده اما دلنشین همراه بودند، قطعه موسیقی «همشاگردی سلام» بسیار آشنا است. همان سرودی که در ابتدای پاییز از رادیو و تلویزیون پخش می شد و بچه ها به شکل گروهی به همشاگردی ها سلام می گفتند. اما نکته جالب درباره این سرود، دستور اعلام شده از سوی «حسن روحانی»؛ رئیس جمهور فعلی ایران است.

آینه نیوز: برای نسلی که در دهه 60 با آهنگ ها و سرودهای انقلابی و یا آثاری ساده اما دلنشین همراه بودند، قطعه موسیقی «همشاگردی سلام» بسیار آشنا است. همان سرودی که در ابتدای پاییز از رادیو و تلویزیون پخش می شد و بچه ها به شکل گروهی به همشاگردی ها سلام می گفتند. اما نکته جالب درباره این سرود، دستور اعلام شده از سوی «حسن روحانی»؛ رئیس جمهور فعلی ایران است. احمدعلی راغب آهنگساز قدیمی که سازنده موسیقی آثار این چنینی در دهه 60 بود، در گفت و گو با روزنامه جام جم درباه ساخت این قطعه گفت: «همشاگردی سلام در مهر ماه سال 59 در شورای عالی تولید موسیقی که آن زمان در رادیو تشکیل شده بود، آماده شد ولی پخش آن در سال 60 بود و کار دشواری بود. چون صدای گروه کر آن آقایان و خانم‌های بزرگسال بودند و آقای محمد هاشمی که ریاست صدا و سیما را در آن زمان داشتند و نیز آقای روحانی که در حال حاضر رئیس‌ جمهور هستند دستور دادند که این ترانه را بچه‌ها بخوانند که البته درست هم بود. با همکاری خانم علوی تعدادی از بچه‌ها که بعضی از آن‌ها پدرانشان جزء شهدا بودند، از مدارس جمع ‌آوری شدند و سرود با آن‌ها تمرین و در رادیو اجرا شد. واقعا برای ما ارزشمند بود که توانستیم چنین گروهی را جمع‌ و‌ جور کنیم و سرود را برای مهر ماه آماده اجرا و پخش کنیم و نیز بتوانیم بچه‌ها را هم وارد عرصه موسیقی کنیم.»

آهنگساز سرود معروف «بابا خون داد» ادامه داد: «آقای روحانی که الان رئیس‌جمهور هستند، ایشان خیلی تاکید داشتند که باید بچه‌ هایی که محصل هستند را وارد عرصه موسیقی کنیم و خانواده‌ها هم باید حرف‌ های بچه‌ ها بشنوند و بدانند نیاز بچه‌ های محصل چه چیزی هست و از پدر و مادر چه توقعاتی دارند و نیز باید آموزنده باشد.»

 

سرود همشاگردی سلام

 

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4190/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو