ساخت «وسترن» از نوع «اسپاگتی» و به سبک «پاکستانی»!

ساخت  «وسترن» از نوع «اسپاگتی» و به سبک «پاکستانی»!
calendar شنبه 01 مهر 1396 در 13:37
«سرزمین اصیل من» از جهات مختلف، عناصر یک وسترن ماسالی را دارد؛ یک درگیری طولانی دراماتیک، جایی که نازو، خواهرش، مادرش و دوست برادرش به نام ذوالفقار ، ۲۴ ساعت زیر آتش مخاصره هستند و محاصره کنندگان اوباشی هستند که عموی او، آنها را به سراغشان فرستاده است.

آینه نیوز: مد مسعود فیلمساز بریتانیایی-پاکستانی درباره این که چگونه یک افسانه محلی را به صفحه بزرگ آورد و با وجود بودجه‌ ای کم و فیلمبرداری سخت این کار را ممکن کرد، سخن گفته است.
به گزارش بانی فیلم و به نقل از گاردین، نازو دارجو به سختی می‌توانست الفبا را بشناسد که پدرش حاجی خدابخش برای اولین بار به او یاد داد چطور یک تفنگ را پر کند. کلاشینکف آنها روی دیوار نگه‌داری می‌شد، بالای تاقچه‌ای در خانه‌ای دو طبقه که خانواده در آن زندگی ‌می‌کردند. او در این خانه که در روستای سند پاکستان واقع شده بود، با دو خواهرش و برادر بزرگ‌ترشان سکندر بزرگ شد.

داستان همین زندگی را سرمد مسعود فیلمساز بریتانیایی-پاکستانی به زیبایی در اولین فیلمش با عنوان «سرزمین اصیل من» به فیلم درآورده است. مسعود می‌گوید: در اصل می‌خواستم فیلمی در پاکستان درباره فساد پلیس بسازم؛ فیلمی شبیه «کاپ لند» که در سرزمین‌های شرقی می‌گذرد. بعد سال ۲۰۱۳ به داستانی برخوردم از این زن که از خانه و سرزمینش در برابر ۲۰۰ راهزن دفاع کرده بود. این داستان خیلی بهتر از یک فیلم «کاپ لند» پاکستانی بود و بنابراین با روزنامه‌نگاری که این گزارش را نوشته بود تماس گرفتم و از این طریق به نازو رسیدم.

«سرزمین اصیل من» از جهات مختلف، عناصر یک وسترن ماسالی را دارد؛ یک درگیری طولانی دراماتیک، جایی که نازو، خواهرش، مادرش و دوست برادرش به نام ذوالفقار ، ۲۴ ساعت زیر آتش مخاصره هستند و محاصره کنندگان اوباشی هستند که عموی او، آنها را به سراغشان فرستاده است. حالا، فیلم کم بودجه مسعود صحنه‌ها و از همه مهمتر دیالوگ‌هایش را به حداقل رسانده و ریتمی طبیعی دارد. بله این فیلمبرداری پرطرفداری است: نور خاص آن سرزمین و چشم‌اندازی که هدیه‌ای مشهود برای فیلمساز است، اما در عین حال آتمسفر به طورعمد و جاه‌طلبانه به طرزی مشهود و عامدانه با تن پایین مورد استفاده قرار گرفته تا حسی تلفیقی از آثار پل گرین گراس و کن لوچ را در پاکستان ایجاد کند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4171/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو