نمایشگاه «یِ پلاک» به دنبال نگاهی نزدیک تر به خانواده شهدای دفاع مقدس است

نمایشگاه «یِ پلاک» به دنبال نگاهی نزدیک تر به خانواده شهدای دفاع مقدس است
calendar شنبه 01 مهر 1396 در 12:59
عکاس مجموعه عکس «یِ پلاک»: ما هر روز از کوچه و خیابانی می گذریم که نام شهیدی را دارد، آدرسی که می دهیم در آن آدرس حتما نام چند شهید دیده می شود اما چقدر ارزش شهدا را می دانیم، چقدر آگاه هستیم که چه اشک هایی در فراغ این شهدا ریخته شده است. ان شاءالله که همه ما قدر شهدا را بدانیم و با هر ابزاری که داریم ادامه دهنده راهشان باشیم.

آینه نیوز: نمایشگاه عکس «یِ پلاک» با نمایش عکس هایی از منصوره معتمدی عصر روز گذشته ۳۱ شهریور در گالری خانه عکاسان حوزه هنری افتتاح شد. به گزارش مهر، نمایشگاه «یِ پلاک» بعد از ظهر روز گذشته ۳۱ شهریور ماه با حضور تعدادی از خانواده‌های شهدا، سید عباس میرهاشمی مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، سید احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران و جمعی از چهره های فرهنگی در گالری شماره یک خانه عکاسان ایران افتتاح شد.

این نمایشگاه عکس که حاصل ۱۰ سال عکاسی منصوره معتمدی از خانواده شهدا و یادگاری های شهدا بوده است، توسط خانواده شهدا افتتاح شد. در این نمایشگاه تصاویری از پدران، مادران، همسران و فرزندان شهدا با یادگاری های شهدایی که برخی از آنها هنوز مفقود الاثر هستند، به چشم می خورد. مادری که چند روز پس از دامادی فرزندش را به جبهه می فرستند و او به شهادت می رسد در عکسی با کت سفید دامادی پسرش در قاب نشسته است. در عکسی دیگر مادر شهید پلاک فرزندش را مانند تسبیحی در دست گرفته است و در عکسی دیگر نیز مادر شهیدی را می بینیم که هر هفته در بهشت زهرا آش نذری می پزد و پخش می کند. دیدن پدری که قاب عکس پسرش را می بوسد، مادری که کت یادگاری فرزند شهیدش را تن نوه هایش می کند، مزار شهیدی که به زیبایی تزیین شده است و... تنها گوشه ای از جلوه زندگی شهدا در یاد و خاطره بازماندگانشان پس از شهادت است.

در افتتاحیه این نمایشگاه احسان باقری در سخنانی کوتاه گفت: پدران و مادران شهدا، بهانه خلق این آثار بودند که بعد از گذشت سالیان به نمایش در آمده است. این نمایشگاه حاصل ۱۰ سال عکاسی خانم معتمدی است که بدون سفارش و پشتوانه ای خاصی و فقط بر اساس دلش در این پروژه پیش رفته است. وی ادامه داد: خانم معتمدی مدتی است که ساکن بوسنی است و برای افتتاح این نمایشگاه زحمت کشیدند و به ایران آمدند. در این سه سالی که در خانه عکاسان بودم آرزو داشتم قدمی برای نمایش این عکس ها بردارم که خوشبختانه این اتفاق افتاد. 

معتمدی نیز در سخنانی بیان کرد: من در این ۱۰ سال هر جا نشانی از شهید می دیدم و ردی از او پیدا می کردم آن را دنبال می کردم. خیلی چیزها از کرامات شهدا دیدم که قابل توصیف نیست. ما هر روز از کوچه و خیابانی می گذریم که نام شهیدی را دارد، آدرسی که می دهیم در آن آدرس حتما نام چند شهید دیده می شود اما چقدر ارزش شهدا را می دانیم، چقدر آگاه هستیم که چه اشک هایی در فراغ این شهدا ریخته شده است. ان شاءالله که همه ما قدر شهدا را بدانیم و با هر ابزاری که داریم ادامه دهنده راهشان باشیم.

وی در پایان عنوان کرد: این عکس ها در شهرهای مختلف گرفته شده است و بسیاری از پدران و مادران شهدایی که در عکس ها می بینید امروز به رحمت خدا رفته اند. من به دیدن خانواده شهیدی رفتم که ۲۵ سال آلبوم پدر را به پسر نشان نمی دادند چون او بسیار بی تابی می کرد اما جلوی دوربین من برای اولین بار عکس های پدر را در آلبوم دید. واقعیت دیگری که باید بگویم این است که من ساده ترین زندگی ها را در خانواده شهدا دیدم.  

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4168/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو