دیدگاه رئیس سازمان سینمایی درباره برگزاری «جشنواره فیلم فجر» و فعالیت گروه سینمایی «هنر و تجربه»

بخش های «ملی» و «بین الملل» فجر مجزا خواهد بود و تولیدات «هنر و تجربه» محدود می شود

بخش های «ملی» و «بین الملل» فجر مجزا خواهد بود و تولیدات «هنر و تجربه» محدود می شود
calendar سه شنبه 21 شهريور 1396 در 16:25
آینه نیوز: محمدمهدی حیدریان در گفت و گویی مفصل با «خبر آنلاین»، ضمن بیان ویژگی ها و برنامه های سینمای ایران در مسیر پیش روی، از تداوم برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر و نیز استمرار فعالیت های گروه «هنر و تجربه» گفت.

آینه نیوز: محمدمهدی حیدریان در گفت و گویی مفصل با «خبر آنلاین»، ضمن بیان ویژگی ها و برنامه های سینمای ایران در مسیر پیش روی، از تداوم برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر و نیز استمرار فعالیت های گروه «هنر و تجربه» گفت.

رئیس سازمان سینمایی درباره برگزاری مجزای بخش های «ملی» و «بین الملل» فجر، گفت: «ارزیابی ما این است که جشنواره جهانی در ابتدای راهی است که می‌ تواند خودش را به عنوان یک رویداد مکمل و هم‌ راستا معرفی کند و حائز نقشی تخصصی و جدی باشد. زمانی که جشنواره جهانی فیلم فجر یکی از بخش‌های جشنواره ملی فیلم فجرمان بودیم، ناچار بودیم با محدودیت‌ ها و ملاحظاتی برگزارش کنیم؛ ملاحظاتی تخصصی و مردمی، اما وقتی اختیار برگزار شدن به صورت مستقل با رویکردی تخصصی را دارد می‌ تواند ماموریت‌ هایی را هم بر عهده بگیرد. به این معنا که بازاری فعال داشته باشد و سرعت رسیدن به هدف کلی‌ مان را افزایش دهد.»

حیدریان افزود: «ارزیابی ما این است که حرکت این یک جشنواره مستقل در بخش بین‌ الملل که هم محصولات خودمان را به بازار جهانی عرضه و هم زمینه حضور مهمانان و آثار بین‌المللی را در ایران فراهم می‌کند در جهت همان افق مشترک است. البته رضایت ما به این معنا نیست که گوش‌ مان را به روی نقد و تحلیل و نظر بسته‌ ایم. این خانواده است، این خانواده اگر مصلحتش را در چیز دیگری می‌ بیند می‌ تواند، بیاید و دلایلش را اثبات کند و طبیعتا اگر تغییری لازم باشد توسط مسئولین این جشنواره اعمال خواهد شد.»

همچنین رئیس سازمان سینمایی درباره گروه «هنر و تجربه» که آماج انتقادات بی شمار و گاه مغرضانه ای است، عنوان داشت: «من بارها عرض کرده‌ام که با توجه به همان هدف واحد سینمای هنر و تجربه یک بخش لازم و یک عضو موثر از خانواده سینماست. هنر و تجربه یعنی چه؟ یعنی توسط افرادی که نوع اشتغال ذهنی‌ شان و نوع استعدادشان می‌ تواند کمک‌ حال سینما باشد به نحوه‌ ای از بیان برای انتقال مفهومی دست پیدا کنیم. افرادی که محتوایی در ذهن دارند و می‌ خواهند ببینند به روشی که آن‌ ها دوست دارند می‌ شود منتقلش کرد یا نه و می‌شود مابه‌ ازایی عینی برایش پیدا کرد که منتقل‌ کننده همان مفهوم ذهنی باشد یا نه؟ این پس می‌شود تعریف ما از سینمای هنر و تجربه و  حاصلش می‌ شود فیلم‌ هایی که سینمای‌ مان می‌ تواند از نتایجش بهره ببرد.»

رئیس سازمان سینمایی ضمن تاکید بر ادامه حیات گروه «هنر و تجربه» از کاهش تعداد آثار تولیدی در این گروه گفت و عنوان داشت: «هنر و تجربه حتما باید وجود داشته باشد اما آن چیزی که می‌ تواند این را به ضد خودش یعنی به ضد سینما به عنوان صنعت تبدیل کند این است که ما در کمیت دچار اشتباه شویم. سینمای هنر و تجربه و فیلم‌ هایی که به گونه ای می‌ خواهند چیزی نو را تجربه کنند، باید 10 درصد از فیلم‌های جریان رایج را به خود اختصاص دهند و نه بیشتر و اگر بیشتر شوند می‌ توانند به صنعت سینما صدمه بزنند. چون امکانات ما برای نمایش فیلم‌ها محدود است.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4006/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو