«سابربیکان» با امضای برادران کوئن و نقش مهم جورج کلونی از بخت های ونیز و اسکار خواهد بود

نگاهی به یادداشت های منتقدان به تازه ترین فیلم جورج کلونی و اظهار نظر کارگردان+ تریلر فیلم

نگاهی به یادداشت های منتقدان به تازه ترین فیلم جورج کلونی و اظهار نظر کارگردان+ تریلر فیلم
calendar دوشنبه 13 شهريور 1396 در 12:06
آینه نیوز: نکته مهم در فیلم جرج کلونی، نقش برجسته «کوئن ها»؛ برادران متبحر فیلمنامه نویس است که با همراهی جورج کلونی و گرنت هسلوف فیلمنامه این اثر را نوشته‌ اند. فیلم جرج کلونی نه تنها در ونیز بلکه در فصل سالانه سینمایی همچون مراسم اسکار 2018 می تواند یکی از بخت ها برای کسب جوایز باشد.

آینه نیوز: فیلم «سابربیکان»(Suburbicon)؛ تازه ترین ساخته جورج کلونی در جشنواره ونیز 2017 به نمایش درآمد. به گزارش آینه نیوز، نکته مهم در فیلم جرج کلونی، نقش برجسته «کوئن ها»؛ برادران متبحر فیلمنامه نویس است که با همراهی جورج کلونی و گرنت هسلوف فیلمنامه این اثر را نوشته‌ اند. فیلم جرج کلونی نه تنها در ونیز بلکه در فصل سالانه سینمایی همچون مراسم اسکار 2018 می تواند یکی از بخت ها برای کسب جوایز باشد.

نسخه اولیه این فیلمنامه در دهه هشتاد و بعد از «Blood Simple» توسط برادران کوئن نوشته شد و قرار بود همان زمان با بازی کلونی ساخته شود. حالا بعد از سه دهه کلونی در جایگاه کارگردان قرارگرفته و مت دیمون نقش اصلی این اثر را برعهده گرفته است. فیلمی که بعد از نمایش در جشنواره ونیز امسال مورد توجه قرار گرفت و «دنیای تصویر»، گزیده ای از یادداشت کوتاه منتقدان را منتشر ساخت که به شرح زیر است:

دیوید رونی (هالیوود ریپورتر)

حین تماشای «سابربیکان»، ناخودآگاه از کاری که جوئل و اتان کوئن فیلمنامه‌ نویس کرده‌ اند، شگفت‌زده می‌ شوید. آن‌ها از آثار اوریجینال خود هم موفق‌ تر عمل کرده‌ اند. آیا این یک کمدی آنارشیستی در هیبت فیلمی چون «بزرگ‌ کردن آریزونا» است؟ یا ترکیبی شجاعانه از خشونت گروتسک و شوخ‌ طبعی خونسرد در مسیر اثری چون «فارگو» است؟ این داستان در دست جرج کلونی در مقام کارگردان، گرما و زننده‌ گی مناسبی پیدا کرده است. با این‌ حال با وجود شروع قدرتمندانه، فیلم از مسیر طنز سیاه خارج شده و به تلخی غمگنانه و تقریبا بدون اصالتی می‌ افتد.

جسیکا کیانگ (پلی لیست)

احتمالا برادران کوئن همزمان بهترین و بدترین اتفاق در کارنامه هنری جرج کلونی هستند. این‌ جا اما به‌عنوان کارگردان و نویسنده مشترک فیلمنامه «سابربیکان» نتایج کمی بینابینی است. نگاه و تاثیر کوئن‌ ها آن‌قدر غالب است که کارگردانی کلاسیک و صمیمی کلونی را نیز سیاه و تلخ جلوه می دهد، اتفاقی که با خرده داستان‌ های اضافه شده به فیلمنامه افتاده است. این اتصالات کوچک لذتبخش، اما نه‌ چندان به‌ جا باعث شده تا به‌ نظر برسد در «سابربیکان»، کلونی میکروفون را جلوی دهان برادران کوئن گرفته تا آواز بخوانند!

اوون گلایبرمن (ورایتی)

لحظاتی در فیلم هست که می‌توانید چرخه‌های اغراق شده‌ای از کمدی را احساس کنید که کوئن‌ها گویا از جایگاه کارگردان به فیلم اضافه کرده‌اند. با این‌حال کلونی در تلاش برای تصاحب محصولی که می‌توانست امضای پررنگ برادران کوئن را بر خود داشته باشد، موفق شده فیلم خود را بسازد. فیلم با پیش‌درآمدی هجو و جسورانه آغاز می‌شود که سابربیکان، جامعه‌ای ۶۰ هزارنفری که مردم را از جای‌ جای آمریکا در آن گرد آمده‌ اند را معرفی می‌ کند. مقصد بهشتی آمریکایی‌ ها در انتهای دهه ۵۰ با کارگردانی شیک و ریتم تصویری مناسبی که دارد، شدیدا می‌ تواند سخت‌ پسندان را مجذوب خود کند. شاید بتوان گفت بهترین کارگردانی کلونی تا امروز.

زان بروکس (گاردین)

این کمدی سیاه پرجنب‌ و جوش که امروز در ونیز به نمایش درآمد، ظاهرا در سال ۱۹۵۹ و پیش از فرمان آزادی سلما و جنبش حقوق بشر می‌ گذرد، اما کلونی آن‌ قدر باهوش بوده که اشارات به‌ روز را نیز به موازات در فیلم بگنجاند. فیلمی درباره دیوارها و جدایی که بر دوره سیاهی از تاریخ آمریکا متمرکز است و خطر تکرار آن در کمین آمریکای امروز هم قرار دارد. فقط ای کاش فیلم تا این حد از نظر داستانی نحیف و از نظر لحن این‌ قدر گستاخ و گزنده نبود. کما اینکه به‌ وضوح با نگاهی خودپسندانه و غرورآمیز ساخته شده است. «سابربیکان» در لحظاتی بیش از حد سبک و در عین حال تصنعی می‌ شود و از کمبود خشم رنج می‌ برد. از این نظر فیلم شلواری است که پاچه‌های آن را یک سگ کوچک پرشور به طرز وحشیانه‌ ای کنده باشد!

به گزارش آینه نیوز، جالب این جا است که جورج کلونی برخلاف نگاه منتقدان اعتقادی دیگر دارد و فیلمش را کمدی نمی داند!جرج کلونی پیشتر در مصاحبه با اینترتینمنت ویکلی خلاف نظرات را عنوان کرد و گفت: «مدام این فیلم را کمدی می‌ گویند اما خیلی تاریک‌ تر از این حرف‌ ها است. این سوء تفاهم‌ های ایجاد شده درست نیست. می‌ توان گفت که خیلی هم فیلم عصبانی و تاریکی است. همه جا تیتر زده‌ اند که یک کمدی سیاه از جرج کلونی! بله فیلم چندتایی خنده از مخاطب می‌ گیرد اما هدف ما قهقهه و انفجار مردم داخل سالن از خنده نیست، اصلا به سختی می‌ توان تکه‌ های خنده‌ دار برای مخاطب پیدا کرد. فیلم نگاه دهه‌ پنجاهی دارد و داستانش حول تهاجم خانگی علیه مت دیمون، جولین مور و نوآ جوپ است؛ اسکار ایزاک هم نقش کارآگاه قصه را بازی می‌ کند. مثل قصه‌ های دیزنی شروع شده و کاملا دراماتیک تمام می‌ شود مثل اینکه روی فیلم اسید بریزید!»

 

تریلر فیلم Suburbicon

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3888/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو