ملاقات با «آنا کارنینا» در «شهرزاد» همراه با ردپای «ویرجینیا وولف»+ فیلم

شوخی با «رامبد جوان» و نقد «تلویزیون» در صحنه تئاتر

شوخی با «رامبد جوان» و نقد «تلویزیون» در صحنه تئاتر
calendar سه شنبه 07 شهريور 1396 در 14:30
آینه نیوز: هفته آخر اجرای نمایش «آنا کارنینا»، به نویسندگی و کارگردانی «آرش عباسی» در سالن 3 مجوعه تازه تاسیس «شهرزاد» می باشد که تاکنون مورد توجه مخاطبان و اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفته است. نمایشی که چندی پیش در سالن استاد ناظرزاده کرمانی مجموعه ایرانشهر هم به روی صحنه رفته بود.

آینه نیوز: هفته آخر اجرای نمایش «آنا کارنینا»، به نویسندگی و کارگردانی «آرش عباسی» در سالن 3 مجوعه تازه تاسیس «شهرزاد» می باشد که تاکنون مورد توجه مخاطبان و اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفته است. نمایشی که چندی پیش در سالن استاد ناظرزاده کرمانی مجموعه ایرانشهر هم به روی صحنه رفته بود.

به گزارش آینه نیوز، با مشاهده نام نمایش و پیش از تماشا، نگاه ها به سمت شاهکار ادبی «تولستوی» می رود اما مخاطب با ورود به سالن و پخش ویدئویی از جاذبه های عصر مدرن و با حک شدن عنوان «WOODY SHOW» فضایی دیگر را تجربه می کند. چنان که با وجود کاناپه ای بزرگ و یک میز و یک مبل راحتی در کنار دوربین فیلمبردار، درمی یابد که وارد فضایی استودیویی شده و به نوعی یکی از اعضای نمایش و جزو حاضران در داخل استودیو می باشد.

مجری طناز این برنامه تلویزیونی یکی از چهره های معروف برای اهالی پیگیر تئاتر است و «بهنام شرفی» نام دارد که با هیجان خاص همیشگی و در فضایی کمیک اعلام برنامه کرده و میهمان پانصدمین برنامه تاک شوی معروف خود را یک غافل گیری تمام عیار برای خود و میهمانان عنوان می کند. با تشویق حاضران، میهمان ویژه وارد سالن سینما می شود که کسی نیست جز بازیگر پُرحاشیه سینما که با نقش آفرینی در نقش «آنا کارنینا» نزد مخاطبان مطرح شده بود. اما شگفتی بزرگ و در واقع شکل گیری درام نمایش «آنا کارنینا» هنگامی گشایش می یابد که دریافته شود، میهمان برنامه همسر سابق مجری مطرح تلویزیونی است. «کیت دیونس» که سال های بسیاری را به دلیل حواشی از نقش آفرینی دور بوده است به شکلی غافل گیرکننده مقابل «وودی» در تاک شوی ویژه اش قرار می گیرد و با همکاری تهیه کننده برنامه فرصتی برای انتقام از مردی می گیرد که برخلاف لبخندها و رقاصی ها و طنازی هایش در جلوی دوربین، در خلوت لبریز از حاشیه ها بوده است.

بازی «معصومه رحمانی» در نقش «کیت» هم جالب توجه است؛ بازیگر پُرکار تئاتر که در نمایش هایی چون «یوبیتسومه»، «نوشتن درتاریکی» و «یک دقیقه سکوت» نقش هایی کاملا متفاوت به لحاظ طبقه اجتماعی کاراکترها را ایفا کرد و معروف ترین حضورش در سینما در نقش «دختر وسواسی» فیلم «ابد و یک روز» بوده است. نمایش «آنا کارنینا» راهی برای همصحبتی و گشایش رازهای زوج مشهور سینما و تلویزیون فراهم می سازد و در این خلال فرصتی برای طرح موضوع دوام و یا خیانت زوج ها برای مخاطبان می آفریند. متن اثر، نوشته روانی دارد و سعی می کند با همراهی تماشاگران به اجرایی مشارکتی دست بزند. اما نکته قابل توجه در نمایشنامه «آنا کارنینا» تشابه فضای داستانی اش با نمایشنامه معروف «چه کسی از ویرجینیا وولف می ‌ترسد؟» ادوارد آلبی است؛ نمایشنامه ای که تاکنون 2 فیلم سینمایی در سال های 1966 توسط مایک نیکولز و 2012 توسط جو رایت از آن ساخته شد، اما در بروشور تبلیغاتی نمایش «آنا کارنینا»، اشاره ای از نقش این نمایشنامه در متن نشده است! همچنین می توان ردپای فیلم معروف «شبکه» ساخته سیدنی لومتِ فقید را در این نمایش پیدا کرد؛ آن جا که مجریان را قربانیان شبکه های سودجو می داند.

به گزارش آینه نیوز، نمایش «آنا کارنینا» با این وجود اجرایی هدفمند دارد و فضایی دلنشین برای مخاطب می آفریند. در این میان شوخی و یا به عبارتی نقد باریک نویسنده با «تلویزیون» هم جالب توجه است، آن جا که همانند فیلم های نقادانه «شبکه» و «ماجرای ترومن» به نقد «تلویزیون» به عنوان نیروی بازدارنده از نمایش شکلی حقیقی انسان اشاره دارد. از سویی بارها از طریق مجری برنامه WOODY SHOW»» علیه رسانه و تلویزیون فریاد اعتراض سر داده می شود، به خصوص هنگامی که مجری درمی یابد در توطئه مشترک همسر سابقش و تهیه کننده برنامه گرفتار آمده و چاره ای برای گریز از چشم های میلیونی بینندگان در برنامه ای زنده و پُرطرفدار ندارد.

از طرفی می توان ردپای شوخی نمایش «آنا کارنینا» و اشارت ظریف «آرش عباسی» به برنامه «خندوانه» و «رامبد جوان» را در طول نمایش دریافت کرد. هنگامی که WOODY»» هر بار برای هدایت برنامه به سمت اتاق فرمان با حالتی مشابه با دستان و گفتار «رامبد جوان» در برنامه «خندوانه» اعلام می کند: «بریم بیایم»! از سویی حواشی این برنامه با برنامه پُرطرفدار شبکه نسیم هم نزدیکی هایی دارد، چنان که در نمایش «آنا کارنینا»؛ همسر سابق «آقای مجری» که بعد از جدایی به شهرت رسید، میهمان برنامه بوده و مورد توجه مخاطبان قرار می گیرد و در برنامه «خندوانه» نیز چندی پیش درخواست برخی از مخاطبان برای دعوت «رامبد جوان» از «سحر دولتشاهی» به خبر پُربازدید رسانه ها تبدیل شد و البته به جای وی قرار است همسر جدید مجری «خندوانه» در آخرین برنامه فصل جاری حضور داشته باشد. همه این ها را اگر کنار هم بگذاریم و تشابه داستان ستاره ها و انواع ارجاعات و نشانه های کارگردان «آنا کارنینا» را در طول نمایش مورد نظر قرار دهیم، به ردپای «خندوانه» در نمایش «آنا کارنینا» خواهیم رسید.

با همه مطالب عنوان شده می توان نمره قبولی به اجرای «آرش عباسی» داد که در سال های اخیر با نمایش «نویسنده مرده است» مطرح شده است. نمایشی که ردپای آن را هم می توان در «آنا کارنینا»ی تازه متولد شده یافت.

یکی از تیزرهای نمایش «آنا کارنینا»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3774/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو