پدیده غریب «هنر» در بازار نوکیسه گان هنری!

پدیده غریب «هنر» در بازار نوکیسه گان هنری!
calendar چهارشنبه 01 شهريور 1396 در 14:14
آینه نیوز: هنر و هنرمند در ایران پدیده غریبی است، چنان که باید حتما در بورس باشی و شال و کلاهی برای خود ردیف کنی تا در جمع هنرمندان راهت دهند و در میان همه ادا و اطوارها، این «هنر» است که کاملا در جمع بیگانه می نماید!

آینه نیوز: هنر و هنرمند در ایران پدیده غریبی است، چنان که باید حتما در بورس باشی و شال و کلاهی برای خود ردیف کنی تا در جمع هنرمندان راهت دهند و در میان همه ادا و اطوارها، این «هنر» است که کاملا در جمع بیگانه می نماید!

حکایت «منوچهر قاضی‌ زاده»؛ پیرمرد نقاشی که در سال 1391 در جشنواره فیلم فجر از او یاد کردند و به پاس فعالیت‌هایش در سینما مورد تقدیر قرار گرفت، این چنین رقم خورده است. خبرنگار «مهر» در گزارشی به وضعیت نابسامانِ امروز این هنرمند پیشکسوت پرداخته که چگونه در کنار خیابان، بساطی برای فروش آثارش پهن کرده است!

در بخشی از گزارش ارزنده این خبرنگار آمده است: «تابستان سال ۹۶ است، بساطش را کنار مترو پهن کرده بود، چند نقاشی رنگ روغن که روی هم تلنبار شده‌ اند. طرح‌های ساده‌ ای دارند، آسمان آبی و خورشیدی که نورش را بی‌ دریغ پخش کرده یا گلدان های گلی که در رنگ گلدان و تعداد گل‌ های داخل آن با هم تفاوت دارند. کنار بساطش می ‌ایستم و می ‌پرسم: «کار خودتان است؟» و در جواب یک «بله» خیلی آرام می ‌شنوم. لبه پله نشسته و به سختی روی پاهایش می ‌ایستد تا با من هم‌ کلام شود...

به گفته خودش نقاشی را تجربی یاد گرفته و به خاطر استعدادش بوده که وارد کار نقاشی سردر سینماها می ‌شود. «آخرین فیلمی که کار کردم «برزخی‌ها» بود». برزخی‌ها سال ۶۱ اکران شده بود. بعد از آن از ایران می‌ رود و در فرانسه پیش برادرش زندگی می ‌کند، اما در آن‌جا هم نمی ‌ماند و به ایران برمی‌ گردد...»

اما روزگار این روزهای نقاش رویاها برخلاف رنگ نقاشی هایش خالی از رنگ آبی است و پروازش از آسمان به گوشه ای کوچک از زمین رسیده است. در بخشی دیگر از گزارش به وضعیت امروز هنرمند می رسیم: «این روزها اوضاع چندان بر وفق مراد این نقاش روزهای دور نیست، به دلیل بالا رفتن سنش دیگر نمی ‌تواند گروه‌های نقاشی را همراهی کند و روی داربست‌ها بایستند، به همین دلیل ایده‌های ساده و رنگی‌ اش را روی بنرهایی که دیگر به کار نمی‌ آیند، با رنگ روغن نقاشی می‌ کند. البته توضیح می ‌دهد که دیگر از دوستان قدیمی‌ اش هم خیلی خبر ندارد و می ‌داند که بعضی‌ های ‌شان فوت کرده ‌اند و بعضی هم به خارج از کشور رفته ‌اند و او تنها مانده است. وقتی می‌ پرسم این بنرها را از کجا می‌ آورد، با همان صدای آرام می‌گوید «کسی هست که بنرهای باطل شده را برایم می ‌آورد، آن‌ ها را با قیچی تکه می ‌کنم و نقاشی می ‌کشم.» اما در ادامه حرف ‌هایش هم توضیح می‌ دهد که خیلی این کارها را برای پول انجام نمی‌ دهد و با قیمت کم نقاشی‌ هایش را می ‌فروشد تا همه بتوانند بخرند و از دیدن هنر لذت ببرند.»

به گزارش آینه نیوز، روی برجسته فعالیت های هنری را در بساط همین هنرمند دیرین می توان یافت که سایه ای از دیوار پُرنقش و نگار و پِرهیاهوی هنر نیافته و سایه اش تنها کنار دیواری است که در آن آثارش را در حراج عمومی بگذارد. اما درود بر شرف این مرد که برخلاف بسیاری از نوکیسه گانی که برای پُرکردن پول وارد هنر شدند، برای معنای «هنر» ارزش قائل است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3667/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو