«حمید غلامعلی» خواننده مطرح پاپ دهه 70 از خاطرات دیروز و همکاری اش با شادمهرعقیلی می گوید

از خواندن تیتراژ برای «آقای حکایتی» تا کارمندی بانک!

از خواندن تیتراژ برای «آقای حکایتی» تا کارمندی بانک!
calendar دوشنبه 30 مرداد 1396 در 14:11
آینه نیوز: آن ها که موسیقی دهه 70 را با آثاری متفاوت نسبت به سال های پیشش به خاطر دارند، حتما صدای آرام و چهره لاغر «حمید غلامعلی» را به خاطر دارند. خواننده ای که در سال های ابتدایی فعالیت موسیقی پاپ وارد تلویزیون شد و از گروه کر رادیو به خواننده ای تک خوان در قاب تلویزیون مبدل شد. «غلامعلی» با چهره ای متفاوت از دیروز این روزها به دور از فعالیت موسیقایی، به عنوان کارمند بانک مشغول فعالیت است.

آینه نیوز: آن ها که موسیقی دهه 70 را با آثاری متفاوت نسبت به سال های پیشش به خاطر دارند، حتما صدای آرام و چهره لاغر «حمید غلامعلی» را به خاطر دارند. خواننده ای که در سال های ابتدایی فعالیت موسیقی پاپ وارد تلویزیون شد و از گروه کر رادیو به خواننده ای تک خوان در قاب تلویزیون مبدل شد. «غلامعلی» با چهره ای متفاوت از دیروز این روزها به دور از فعالیت موسیقایی، به عنوان کارمند بانک مشغول فعالیت است. این خواننده قدیمی در گفت و گو با «موسیقی ما» به ذکر خاطراتی از دیروز پرداخت و اشاره ای هم به شرایط نامناسب تولید و عرضه موسیقی در رسانه ملی انجام داد.

خواننده ترانه معروف «وسعت سبز» با انتقاد از صدا و سیما، گفت: «از صدا و سیما توقع دیگری داشتم. چون در دنیا صدا و سیمای هر کشوری اصلی ‌ترین تولیدکننده موسیقی باید باشد و بهترین نوازنده‌ ها متعلق به ارکستر تلویزیون‌ ها و رادیوهای کشورها هستند. اما در کشور ما متأسفانه تولیدات صدا و سیما کیفیت مناسبی ندارد و 99 درصد آثاری که از تلویزیون پخش می‌شود، خارج از این سازمان تولید می ‌شود.»

حمید غلامعلی ورودش به برنامه های تلویزیون را از طریق برنامه محبوب آن سال ها یعنی «آقای حکایتی» عنوان کرده و در این باره توضیح داد: «در سال 65 یا 66 از طریق آشنایی با آهنگسازان مختلف برای اجرای آهنگ تیتراژ «آقای حکایتی» (ساخته بهرام دهقانیار) معرفی شدم. فکر می‌ کنم این اولین ‌باری بود که من به عنوان سولیست یک کار را می ‌خواندم و پخش می‌ شد. وقتی دیدم اولین کار من به این شکل و در مدت طولانی پخش شد، برایم شیرین بود. بچه ‌ها و نوجوانان آن نسل، هنوز این کار را در خاطر دارند و بعضی‌ها فکر می ‌کردند این کار را «بهرام شاه‌ محمدلو» (ایفاگر نقش آقای حکایتی) خوانده است. کم و بیش فعالیت‌ های من ادامه داشت تا اینکه سال 71 قطعه «مادر» را به آهنگسازی برادرم «علی غلامعلی» در تلویزیون اجرا کردم. »

غلامعلی ادعا می کند که به عنوان نخستین خواننده موسیقی پاپ، پای به صحنه اجرای عمومی گذاشته است و در این باره گفت: «نمی‌ توانم بگویم اولین خواننده پاپ پس از انقلاب بودم ولی از نسل اول موسیقی پاپ پس از انقلاب هستم. البته در چند مورد نفر اول بودم؛ مثلاً من خواننده اولین کنسرت موسیقی پاپ پس از انقلاب در سال 76 بودم که به مدد حضور استاد کامبیز روشن‌ روان در فرهنگسراهای ابن سینا و گلستان اتفاق افتاد.»

اما نحوه همکاری با «شادمهر عقیلی»؛ خواننده و آهنگساز سفر کرده در دوره ای که به ندرت می شد آهنگساز و تنظیم کننده حرفه ای در ایران یافت، از جمله مواردی است که بعد از سال ها از ذهن «غلامعلی» خارج نمی شود؛ هنگامی که خاطرات مشترکش را با خواننده «مسافر» بازگو می کند: «یکی از کارهای خاصی که اجرا کردم و هنوز خیلی ‌ها من را با آن قطعه می‌ شناسند، آهنگ «وسعت سبز» با شعر سهیل محمودی و آهنگسازی شادمهر عقیلی بود که از صدا و سیما بسیار زیاد پخش شد و مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. فرصت همکاری بیشتر پیش نیامد و زمانی که می ‌خواستم چند کار دیگر با او انجام دهم، از ایران رفت.»

حمید غلامعلی درباره نحوه آشنایی و همکاری اش با شادمهر عقیلی، گفت: «اولین ‌بار که با هم آشنا شدیم، سر ضبط یک برنامه تلویزیونی به نام «زلال محبت» بود و اصلاً نمی‌دانستم که می ‌خواند. او از دوستان «محمدرضا عقیلی» بود و به عنوان نوازنده گیتار در آن کار حضور داشت. بعداً بیشتر او را دیدم و زمانی که «وسعت سبز» به او پیشنهاد شد و من خواندم، دیدم کار متفاوتی شده است. اما فکر نمی ‌کردم تا این حد مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. این از جمله کارهای جدیدی بود که نمی‌ دانستیم چه بازتابی دارد ولی خودم دوستش داشتم. بعداً دیدیم که استقبال چشمگیر مخاطبان را به دنبال داشت و بعضی‌ها من را با آن کار می‌ شناسند. یکی از محاسن وی، پرکاری ‌اش بود اما هرکدام از کارهایش رنگ و بوی متفاوتی داشت. زمانی که آلبوم «مسافر» را منتشر کرد، من هم آن کار را دوست داشتم. آلبوم «دهاتی» هم جرقه‌‌ ای برای شروع فصلی جدید در موسیقی پاپ به حساب می‌آمد.»

خوانده آلبوم «خلیج فارس» که از جمله اولین آلبوم های منتشره در حوزه موسیقی پاپ بعد از انقلاب بود، درباره خوانندگان همدوره ای خود عنوان کرد: «میان هم ‌دوره‌های خودم دکتر «محمد اصفهانی» یکی از بهترین خواننده‌های ایران بود و هست. ایشان هم به دلیل شرایط، اندکی کم ‌کار شده‌اند و من توقع دارم که بیشتر کار کنند. «علیرضا عصار» هم پس از مدتی کم‌ کاری، به تازگی فعالیت را دوباره آغاز کرده. نمی‌ دانم او هم مثل من تصمیم به سکوت گرفت یا دلسرد شد یا دلیل دیگری داشته ولی در آن زمان خیلی خوب کار می‌کرد.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3636/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو