لوگوی «مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان» و نکته های انتقادی؛

طرحی برای سازمان استعدادهای درخشان و یا لوگویی جهت فرار مغزها!

طرحی برای سازمان  استعدادهای درخشان و یا لوگویی جهت فرار مغزها!
calendar چهارشنبه 18 مرداد 1396 در 11:45
آینه نیوز: در روزهای گذشته، در جوی که پس از درگذشت مریم میرزاخانی شکل گرفت، لوگوی مرکز(سازمان) ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) همراه نقدهایی در فضای دست به دست می‌ شود. در این میان، افرادی معتقدند که این لوگو با توجه به سازمانی که برای آن طراحی شده، بیشتر «فرارمغزها» را نشان می‌ دهد!

آینه نیوز: در روزهای گذشته، در جوی که پس از درگذشت مریم میرزاخانی شکل گرفت، لوگوی مرکز(سازمان) ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) همراه نقدهایی در فضای دست به دست می‌ شود. در این میان، افرادی معتقدند که این لوگو با توجه به سازمانی که برای آن طراحی شده، بیشتر «فرارمغزها» را نشان می‌ دهد! «لوگو»ها یک تصویر نیستند، هر کدام از آن‌ها نشانه‌ ای هستند که نه‌ تنها روی دیوار و کاغذ و در وب‌سایت‌ها، بلکه در ذهن ما نقش می‌بندند و تداعی‌گر موضوعی خاص هستند. 

مرکز دخترانه و پسرانه «تیزهوشان» در سال ۱۳۵۵پایه‌ گذاری شد. پس از انقلاب اسلامی، در بازه زمانی سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۶ این مدارس زیر نظر دفتر کودکان استثنایی فعالیت می‌ کردند؛ اما در سال ۱۳۶۶ اساسنامه «سمپاد» تصویب شد و مدارس زیرمجموعه آن به‌ تدریج در استان‌های کشور گسترش یافتند. جست‌ و جوهای خبرنگار ایسنا برای پیدا کردن نام و نشانی از طراح این لوگو یا تاریخچه‌ ای درباره مفهوم آن، نتیجه نداد. به همین دلیل با طرح این پرسش که «آیا این لوگو مناسب سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان یا همان تیزهوشان است؟» به سراغ فرزاد ادیبی؛ گرافیست رفت و نظر او را در این‌ باره جویا شد.

فرزاد ادیبی با اشاره به این‌ که من طراح این نشانه را نمی‌ شناسم، جست‌ و جو نیز کردم، اما نام طراح را پیدا نکردم، گفت: این نشانه از نظر هنری، بسیار کهنه و نخ‌ نماست، در حالی که برای چنین موضوعی، باید نو اندیشید و نو کار کرد. امروزه «هنر-فن-رسانه»‌ گرافیک به عرصه‌ های جدیدتری وارد شده است که بر این اساس، این نوع طراحی را نه برای این موضوع که برای موضوعات دیگر نیز مناسب نمی‌دانم. این طراح گرافیک ادامه داد: تناسب نداشتن و ناهماهنگی بین اصل نشانه و آرم جمهوری اسلامی، که انتقادهایی به لحاظ هنری به این آرم نیز وارد است، کاملا مشهود است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3430/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو