ماجرای تمرین یک گروه تئاتر در یک غسالخانه!

چگونه می توان در کنار مردگان از شکسپیر حرف زد؟!

چگونه می توان در کنار مردگان از شکسپیر حرف زد؟!
calendar سه شنبه 17 مرداد 1396 در 10:58
آینه نیوز: هفته پیش خبری با عنوان «غسالخانه سالن تئاتر مبارکه شده است! مدیران فرهنگی پاسخ بدهند» بر خروجی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت...

آینه نیوز: هفته پیش خبری با عنوان «غسالخانه سالن تئاتر مبارکه شده است! مدیران فرهنگی پاسخ بدهند» بر خروجی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت. خبر با واکنش‌ هایی از سوی برخی متولیان امر همراه شد که جای خوشبختی دارد، اما پاسخگویی آن‌ ها ارتباطی به صورت مساله نداشت.

به گزارش ایسنا، معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در مصاحبه‌ ای با یکی از خبرگزاری‌ ها گفته بود که «هیچ گونه اجرایی در غسالخانه انجام نگرفته است.» شهردار مبارکه نیز در خبری با عنوان «باز هم مشت پوچ فضای مجازی باز شد» که از صدا وسیما پخش شد شایعه اجرای تئاتر در غسالخانه را تکذیب کرد؛ این در حالی است که خبر در یک خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی منتشر شده بود و اصل موضوع نبود سالن مناسب برای تمرین بود نه اجرا! خبرنگار ایسنا برای شفاف‌ تر کردن صورت مساله به سراغ یکی از بازیگران تئاتر شهرستان مبارکه و معاون فرهنگی ارشاد استان اصفهان رفت که در ادامه می‌خوانید:

نادر روشنی در گفت‌ و گو با خبرنگار ایسنا، پیرامون تمرین تئاتر در غسالخانه شهرستان مبارکه گفت: یک تئاتر خیابانی با نام «قیمت بگذار» را برای جشنواره ملی تئاتر خیابانی لاهیجان تهیه کرده‌ ایم که در مرحله نخست این جشنواره پذیرفته شد. وی افزود: از طرف جشنواره تماس گرفتند و اظهار کردند که فیلم نمایش را برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید؛ از آنجا که جایی مانند پلاتو برای فیلم گرفتن نداشتیم مجبور شدیم به قبرستان شهر برویم و در آنجا فیلمبرداری کنیم. دستیار کارگردان تئاتر خیابانی «قیمت بگذار» اضافه کرد: به قبرستان رفتیم و در کنار در غسالخانه و با استفاده از نور اتومبیل‌ هایمان از تمریناتی که در حال انجام بود فیلمبرداری کردیم و آن فیلم را به جشنواره فرستادیم که عکس‌ها و ویدئوهای آن نیز موجود است. روشنی خاطرنشان کرد: این ماجرا اولین بار نبود که اتفاق می‌افتاد؛ چون همین گروه چند سال پیش برای جشنواره بین المللی کودک و نوجوان همدان، نمایش «کنترل خشم» را در همان مکان فیلمبرداری کرده و برای دبیرخانه ارسال کرده است که اتفاقا دیپلم افتخار بهترین بازیگری هم در آن جشنواره نصیب این گروه و این نمایش شد.

وی ادامه داد: پس از انتشار خبر مربوط به تمرین تئاتر در غسالخانه قبرستان در مبارکه، دوستان از شهرداری مبارکه نیز ساکت ننشستند و مصاحبه‌ های مختلفی انجام دادند و خبر واقعی را دستکاری کردن و مضمون را به «اجرای تئاتر غسالخانه» تغییر دادند. این بازیگر تئاتر خیابانی «قیمت بگذار» افزود: این تغییر مضمون دقیقا با هدف انجام شده و با این کار قصد دارند تا مساله اصلی را  به حاشیه بکشانند. خودشان خبر را دستکاری می‌کنند و خودشان هم به ما تهمت دروغ می زنند که هیچ تمرین و اجرایی آنجا انجام نگرفته است. مگر می‌ شود در روز روشن آنقدر راحت دروغ گفت و از یک تریبون بزرگ آن را پخش کرد؟ پس فیلم‌ها و عکس‌هایمان هم فوتوشاپ است؟!

توضیحات اداره ارشاد استان اصفهان 

پرویز طاهری، معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان اظهار کرد: قرار شده تا با هنرمندان و شهردار مبارکه در مورد حل این مساله جلسه بگذاریم و راهکاری ارایه دهیم. وی با بیان اینکه هم شهرداری و هم هنرمندان مبارکه را به آرامش دعوت کردیم، افزود: در داد و قال نمی‌ توان کاری را از پیش برد و باید آرامش حاکم شود تا بتوان قضیه را به جایی رساند. از طرفی شهردار مبارکه ناراحت بود که خدماتش نادیده گرفته شده و از طرف دیگر نیز هنرمندان، گلایه و شکایت خود را به این شیوه نشان دادند.

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به سالن موجود در شهرداری مبارکه اشاره کرد و گفت: سال گذشته بازدیدی از این سالن داشتیم، به شهرداری پیشنهاد دادیم که اگر بازسازی و مرمتی برای این سالن انجام دهند، کار مناسبی در جهت توجه به فرهنگ و هنر در شهر انجام خواهد گرفت. ما هم قول دادیم که از طرف وزارت ارشاد، تجهیزات سینمایی لازم را را فراهم کنیم تا مردم بتوانند از آن و فیلم‌های سینمایی روز کشور استفاده کنند. شهردار مبارکه نیز با این پیشنهاد موافقت کرد و رقم قابل توجهی را برای این موضوع تخصیص داد. بازسازی آن سالن در حال انجام است و قول داده‌ اند که سالن به زودی به بهره‌ برداری برسد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3404/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو