نگاهی به نمایش «صبحانه در غروب» که داستانی در ارتباط با دفاع مقدس دارد

معرکه ای دروغین از جنگ و جنگیدن!

معرکه ای دروغین از جنگ و جنگیدن!
calendar یکشنبه 15 مرداد 1396 در 14:32
آینه نیوز: نمایش «صبحانه در غروب» در عین داشتن بازی های خوب و متن منسجم، از مردان رزم آدم هایی می سازد که به ناچار وارد این فضا شدند و از طرفی دختر فرانسوی را که علاقمند بود در خدمت گروه امداد سازمان ملل در عراق دربیاید را به بالاترین سطح می رساند. پسر دلیلی برای جنگیدن ندارد و اصولا آن را قبول ندارد و شخصیت های دیگر حاضر در جنگ هم یا ترسو و لال بوده و یا نسبتی با جبهه و جنگ ندارند و این مفهوم ضدجنگ در نمایشی که داستانی درباره دفاع مقدس را به عنوان اثر نمایشی برگزید، خوشایند نخواهد بود.

سرویس تئاتر «آینه نیوز»-سینا رازقی: با توجه به این که قرار شد در آینه نیوز به نقد نمایش های روی صحنه ای که می بینم بپردازم، امروز می خواهم برایتان از نمایشی بگویم که در سالن قشقایی تئاتر شهر اجرا شد و «صبحانه در غروب» نام دارد. نمایشی که در عین این که به لحاظ متن و اجرا نسبتا قدرتمند عمل کرده است اما به لحاظ مفهوم قابل نقد است. نمایشی که در ارتباط با دوران دفاع مقدس و فضای جنگ توسط گروهی حرفه ای به خوبی اجرا می شود اما تصویری که از جنگ و جهاد و رزم معرفی می کند همراه با پشیمانی و اعلام برائت است و این جای سوال دارد که نویسنده با چه نگاهی می خواهد از مردان جنگ در صحنه اعتراف بگیرد که چرا جنگیدند و چرا اصلا به جبهه رفتند!

نمایش «صبحانه در غروب» درباره 3 جوانی است که از میدان جنگ برگشته و می خواهند پیش مادر یکی از پسرها اعترافی مهم انجام دهند. در خلال گفت و گوهای پسر با مادرش مشخص می شود که او که تحصیلکرده بوده و قبلا در پاریس درس می خواند، تنها به دلیل شکست عشقی که از دوست دختر خارجی اش در پاریس خورده بود و به دلیل سرافکندگی خود را به جبهه معرفی کرده است. در واقع این پسر که شخصیت اصلی نمایش است و «کیوان» نام دارد، در هنگام تحصیل در پاریس به دختری به نام «کنستانس» دل می بندد و با وجود علاقه طرفین به دلیل مخالفت پدرِ دیپلمات دختر، ازدواج آن ها انجام نمی شود. دختر همراه پدر به عراق می رود و پسر هم درس را نیمه کاره رها می کند و به جبهه می رود. کاوه چندبار به جبهه رفت و آمد داشته و یک بار در سال 61 از جبهه بیرون آمد و دوباره در سال 66 برگشت و به نوعی فراری بوده است. این شخصیت در شرایط سخت جنگ هم حالتی عصبی از خود نشان می دهد و براساس اعترافات خود در نهایت به بهانه توهین به گردنبند یادگاری دختر، اقدام به کشتن مافوق خود می کند. این مافوق که ستوان است و از سوی کاوه، استوار خطاب می شود در نمایش همچنان حضور دارد اما بر اثر شوک حادثه لال شده و قادر به زبان آوردن اتفاق مرگبار فوق نمی باشد و از طرفی در طول نمایش بارها مورد توهین و تحقیر سرباز کاوه قرار می گیرد! سرباز دیگر این ماجرا هم پسری ارمنی تبار به نام «روبیک» است که او نیز درگیر حادثه شده است.

به گزارش آینه نیوز، نمایش «صبحانه در غروب» در ضمن این که مفهوم جنگ را در میان دیالوگ های رد و بدل شده زیرسوال می برد به سراغ مساله چرایی جنگیدن می رود و به بهانه این که بعد از سوم خردادماه و آزادی خرمشهر قرار بود دیگر جنگ ادامه نیابد، اصولا مساله دفاع از کیان مملکت را زیر سوال می برد و آن را به زیر سایه عشق ممنوع پسری ایرانی و دختری فرانسوی تقلیل می دهد. دختری که در نمایش تا مرحله قدیس بودن برجسته نشان داده می شود و وجودش مایه مرگ و از دست رفتن فرمانده جنگ توسط پسر عاشق می شود و در نهایت هم متوجه می شویم افراد راوی نمایش همگی از دنیا رفته اند و در یک حالت خیالی دارند از جهان دیگر به خاطرات جنگ می پردازند.

نمایش «صبحانه در غروب» در عین داشتن بازی های خوب و متن منسجم، از مردان رزم آدم هایی می سازد که به ناچار وارد این فضا شدند و از طرفی دختر فرانسوی را که علاقمند بود در خدمت گروه امداد سازمان ملل در عراق دربیاید را به بالاترین سطح می رساند. پسر دلیلی برای جنگیدن ندارد و اصولا آن را قبول ندارد و شخصیت های دیگر حاضر در جنگ هم یا ترسو و لال بوده و یا نسبتی با جبهه و جنگ ندارند و این مفهوم ضدجنگ در نمایشی که داستانی درباره دفاع مقدس را به عنوان اثر نمایشی برگزید، خوشایند نخواهد بود و در راستای نگاه معاندانی است که در فکر زیر سوال بردن مفاهیم عمیق جنگ مانند ایثار، شهامت و شهادت هستند و امید است که نویسندگان و سازندگان آثار نمایشی در شرایطی که خیلی کم در تئاتر به آن دوران باشکوه پرداخته می شود، توجه بیشتری به مفاهیمی داشته باشند که غیرت و اصول اساسی یک ملت در آن نهفته است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3355/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو