فرزند ارشد «حبیب الله کاسه ساز» در گفت و گو با «آینه نیوز» از تلاش برای ساخت فیلمنامه ی بر زمین مانده پدر می گوید

از پدرم سوء استفاده کردند/خیلی ها فکر کردند پدرم با ساخت «اخراجی ها» کیسه اش را پُر کرده است!/بزرگداشت ها اذیت مان می کند/ پدر با آقای احمدی نژاد مواضع مشترکی نداشت

از پدرم سوء استفاده کردند/خیلی ها فکر کردند پدرم با ساخت «اخراجی ها» کیسه اش را پُر کرده است!/بزرگداشت ها اذیت مان می کند/ پدر با آقای احمدی نژاد مواضع مشترکی نداشت
calendar یکشنبه 15 مرداد 1396 در 12:11
آینه نیوز: گفت و گو با فرزند ارشد حاج حبیب الله کاسه ساز از آن جهت قابل ارزش است که او بدون محافظه کاری مرسوم اهالی سینما از پدر و دغدغه هایش گفت و این که با چه رویاهایی از دنیا رفت. «محسن کاسه ساز» که همنام عموی شهیدش می باشد و سال ها همراه پدرش در پروژه های مختلف سینمایی مشارکت داشت، در اولین گفت و گوی رسمی رسانه ای که با «آینه نیوز» انجام داد، از تلاش خود برای ساخت یکی از فیلمنامه های بر زمین مانده ی پدر می گوید و از مسیری که با تنگنا گذشت و با امید می تواند مواجه شود.

سرویس سینمای ایران «آینه نیوز»- مرتضی اسماعیل دوست: گفت و گو با فرزند ارشد حاج حبیب الله کاسه ساز از آن جهت قابل ارزش است که او بدون محافظه کاری مرسوم اهالی سینما از پدر و دغدغه هایش گفت و این که با چه رویاهایی از دنیا رفت. «محسن کاسه ساز» که همنام عموی شهیدش می باشد و سال ها همراه پدرش در پروژه های مختلف سینمایی مشارکت داشت، در اولین گفت و گوی رسمی رسانه ای که با «آینه نیوز» انجام داد، از تلاش خود برای ساخت یکی از فیلمنامه های بر زمین مانده ی پدر می گوید و از مسیری که با تنگنا گذشت و با امید می تواند مواجه شود.

از طرح ها و فیلمنامه های شکل نیافته پدر بگویید و این که چرا حبیب الله کاسه ساز سال ها خانه نشین شد؟

پدرم سال ها مورد بی مهری قرار گرفت و چیزی هم نگفت و متاسفانه به دلیل مظلومیتش از او سوء استفاده کردند. چندین طرح و فیلمنامه را همراه پدر آماده کرده بودیم که کار کنیم اما هر کدام به دلیلی انجام نشد یعنی نگذاشتند که بابا کار کند. ایشان هم چون خیلی صبور و مظلوم بود حرفی نزد. مثلا قرار بود براساس فیلمنامه ای که من با نام «آقازاده» نوشته بودم، فیلمی بسازیم که با وجود صحبت هایی که شد، به سرانجام نرسید. همچنین براساس زندگی خانم دباغ طرحی داشتیم که با ساخت آن هم مخالفت کردند.

دلیل مخالفت ها بیشتر به محتوای فیلمنامه ها برمی گشت و یا این که با شخص حبیب الله کاسه ساز مشکل داشتند؟!

در دولت های مختلف به بابا بی توجهی شد و با او مشکل داشتند. چون حقیقتش این است که پدر با آقای احمدی نژاد مواضع مشترکی نداشت و کنار گذاشته شد و در دولت آقای روحانی هم چون فکر می کردند از جناح احمدی نژاد است به او کار ندادند! فیلمنامه های آماده ای داشتیم که به خیلی جاها می دادیم و همه زیرش می نوشتند در اولویت قرار بگیرد اما هیچ کاری برای آن انجام نمی دادند. چند ماه پیش از ماجرای بستری شدن پدر هم یک فیلمنامه دفاع مقدسی به شورای پروانه ساخت ارائه دادیم که به آن مجوز ندادند و گفتند که باید فیلمنامه تغییر کند. من به پدر این جریان را نگفتم چون خیلی دوست داشت که فیلم دفاع مقدسی بسازد و مخالفت شورا برای ساخت فیلم جدید حال پدر را بد می کرد. حتی من با مسئول شورا صحبت کردم که یک نامه موافقت اصولی بدهند تا به حاج آقا نشان دهم اما انگار فکر می کردند حالا که پدر سرطان دارد و حالش چندان امیدوارانه نیست بهتر است به او مجوزی هم ندهند!

یکی از مهم ترین و پُرسر و صداترین آثاری که آن مرحوم تولید کردند، «اخراجی ها» بود. در مورد این پروژه و نگاه پدر برای تولیدش بگویید و این که چنین اثری با آن فروش ویژه چه دستاوردی برای حبیب الله کاسه ساز داشت؟

حاج آقا کاسه ساز تنها به این دلیل سراغ ساخت فیلم «اخراجی ها» رفت که بخشی دیگر از مردم را با دفاع مقدس آشتی دهد و می گفت این فیلم باعث می شود جوانان نسل جدید علاقه بیشتری به فضای جنگ پیدا کنند و نتیجه اش را هم دید و «اخراجی ها» باعث آشتی همه نوع آدمی با جنگ شد و فیلم های دیگر هم نشات گرفته از فیلم «اخراجی ها» ساخته شد. خیلی ها فکر کردند حبیب کاسه ساز با ساخت «اخراجی ها» کیسه اش را پُر کرده است اما پدرم تنها با عشق سراغ آن پروژه رفت و انقدر بدهی بابت ساخت فیلم های دفاع مقدسی دیگر داشت که حتی با پول «اخراجی ها» هم نتوانست آن ها را صاف کند و برخلاف تصور دیگران پدرم در شرایط اقتصادی بدی از دنیا رفت. در حالی که پدرم در بیش از 30 فیلم دفاع مقدسی مشارکت داشت و سختی های زیادی کشید. او عاشق خدمت کردن به سینمای دفاع مقدس بود، چون به این کار اعتقاد واقعی داشت و جدا از این که خودش رزمنده و جانباز بود، از خانواده معتقدی شکل گرفت، چرا که یکی از برادرهایش شهید شد و 2 برادر دیگرش جانباز هستند.

با توجه به این که سال ها در کنار پدر همراه با پروژه های سینمایی بودید، علاقمند به ساخت فیلم و فعالیت بیشتر در این زمینه نمی باشید؟

چرا، البته جا پای پدر که نمی توانم بگذارم اما تلاش خودم را انجام می دهم و همین فیلمنامه آخری را که در ارتباط با دفاع مقدس است می خواهم پیگیری کنم و آن را بسازم تا انشاء الله یک یادگاری دیگر از پدر برای سینمای ایران باقی بماند. البته رفقا می گویند بابا را با آن سابقه تحویل نگرفتند، حالا دیگر ما را از در هم راه نمی دهند!


محسن(سمت راست) و مهدی(سمت چپ)؛ فرزندان حبیب الله کاسه ساز در کنار پدر در آخرین روزهای زندگی

شاهد برگزاری بزرگداشت های مختلفی پس از درگذشت حبیب الله کاسه ساز بوده ایم. فکر می کنید چگونه می توان در زمان زنده بودن به سراغ امثال کاسه سازها رفت؟!

واقعیتش این نوع بزرگداشت ها اذیت مان می کند. البته از زحماتی که دوستان برگزارکننده کشیدند واقعا تشکر می کنم و می دانم نظرشان خیر بود. اما وقتی می بینم افرادی به مراسم می آیند و از پدر حرف می زنند که سال ها از او یادی نکردند، دلم می گیرد. افرادی به عیادت پدر در بیمارستان می آمدند که سال ها بود فراموش کرده بودند حبیب الله کاسه ساز کیست! من فکر می کنم افرادی همانند پدرم وجود دارند که عاشق کار کردن در سینمای دفاع مقدس هستند و سال ها است که بیکارند، پس لااقل کاری کنند که این افراد بتوانند به فعالیت بپردازند و دوباره خدای ناکرده منتظر نمانیم تا عزیزی از دنیا برود و بعد سراغش را بگیریم! باید قدر افراد علاقمند و دلسوخته به سینمای انقلاب و دفاع مقدس را دانست و فضارا برای فعالیت این گونه افراد فراهم کرد تا همچون پدرم غریبانه از دنیا نروند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3349/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو