انتقادات شدید اهالی موسیقی از دولت در نشست «بررسی مطالبات اهالی موسیقی از دولت دوازدهم»

ترس دولت از نقد اهالی موسیقی با تماس برای عدم حضور آن ها!

ترس دولت از نقد اهالی موسیقی با تماس برای عدم حضور آن ها!
calendar یکشنبه 25 تير 1396 در 10:27
آینه نیوز: نهمین نشست «گفتمان ضرب اصول» با موضوع «بررسی مطالبات اهالی موسیقی از دولت دوازدهم» روز گذشته شنبه 24 تیر 1396 با حضور جمعی از اهالی موسیقی در فرهنگسرای ارسباران و با نقد شدید اهالی موسیقی از دولت برگزار شد.

آینه نیوز: نهمین نشست «گفتمان ضرب اصول» با موضوع «بررسی مطالبات اهالی موسیقی از دولت دوازدهم» روز گذشته شنبه 24 تیر 1396 با حضور جمعی از اهالی موسیقی در فرهنگسرای ارسباران و با نقد شدید اهالی موسیقی از دولت برگزار شد. به گزارش «تسنیم»، براساس اعلام پیشینِ برگزار کنندگان «گفتمان ضرب اصول»، حجت‌الله ایوبی (رئیس ستاد هنرمندان حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، خشایار اعتمادی (خواننده موسیقی پاپ) و نگار خارکن (نوازنده کمانچه و آهنگساز) مهمانان این برنامه بودند؛ اما از این میان تنها نگار خارکن به این نشست آمده بود.

رضا مهدوی کارشناس و مجری این برنامه به نمایندگی از برگزارکنندگان «گفتمان ضرب اصول» در آغاز این نشست متن کوتاهی را به این شرح قرائت کرد: «در جریان انتخابات گذشته وعده‌ها و قول‌هایی به هنرمندان داده شد و همانطور که در جریان بودیم ستادی ویژه هنرمندان هم تشکیل شد. طی مدت مبارزات انتخاباتی, هنرمندان تمام قد از دولت دفاع کردند و به بهانه‌های مختلف رأی خود را به سبد آقای روحانی ریختند. بهانه ما هم برای تشکیل این جلسه بیان مطالبات بر حق هنرمندان بود و بس. از همین‌رو سعی کردیم تا با رئیس ستاد هنرمندان دکتر روحانی مذاکره کنیم و از ایشان دعوت به عمل بیاوریم تا مطالبات‌مان را به واسطه او به گوش رئیس جمهور محترم برسانیم. دعوت از آقای ایوبی اولین قدم برای برگزاری این مراسم بود که متأسفانه با بی‌مهری‌هایی مواجه شدیم و برخی فشارها باعث شد تا ایشان از اساس اطلاع و حضور در این برنامه و حتی دعوت ما را کتمان کنند. اما فشارها به همینجا ختم نشد؛ دوستانی از وزارت ارشاد با برخی دیگر از هنرمندان مدعو ما تماس گرفتند و آنها را هم از حضور در این جلسه، علی‌رغم پذیرش قبلی پشیمان کردند. تنها نیت ما در گفتمان ضرب اصول از برگزاری این جلسه بیان مطالبات و خواسته‌های اهالی موسیقی از دولت آینده بوده است.»

در این نشست، نگار خارکن نوازنده کمانچه و مدرس موسیقی ضمن انتقاد از غیبت مسئولان دولتی در این جلسه گفت:‌ همیشه شاهد هستیم که در مواقع انتخابات به سراغ هنرمندان می‌آیند و از آنها توقع حمایت دارند. هنرمندان هم در این مسیر بنابه دغدغه و یا اعتقاداتی که دارند وارد می‌شوند و کمک می‌کنند اما هنگامی که موقع پاسخگویی فرا می‌رسد هیچ‌کس حاضر نیست تا صدای ما را بشنود. درگیری که امروز در دنیای موسیقی شاهد آن هستیم بیشتر یک چالش سیاسی و جناحی است تا یک موضوع هنری و خیلی از محدودیت‌هایی که در این حوزه اعمال می‌شود به خاطر دعواهای سیاسی است و موسیقی به نوعی دستمایه منازعات سیاسی شده است.

کیوان فرزین (منتقد و نوازنده سنتور) نیز در ادامه این نشست گفت: یادم هست زمانی که جلسه اول ضرب اصول برگزار شد با مشکلات اینچنینی مواجه شدیم و جلسه اول بعد از اینکه توسط دوستانی لغو شد در محلی دیگر برگزار شد. اما شاید عدم حضور مسئولانی که می بایست پاسخگو می بودند در آن جلسه، و در ادامه موجی که این جلسات به راه انداخت به اعتقاد من در تاریخ موسیقی ما بی‌نظیر بود و توانست سرآغاز اتفاقات جمعی و صنفی خوبی باشد. مانند جمع‌آوری امضا از 7 هزار اهالی موسیقی در اعتراض به موضوع لغو کنسرت‌ها. وی افزود: بعد از اینکه آقای روحانی پیروز شد با بسیاری از دوستان و اهالی موسیقی و بزرگان مشورت کردیم و سپس نامه‌ای را برای رئیس جمهور فرستادیم و انتظار داشتیم که نسبت به مطالبات اهالی موسیقی توجه شود. موقع انتخابات که می‌رسد همه به دنبال هنرمندان هستند اما دریغ که وقتی کار از کار گذشت حضور مسئولان منتفی می‌شود و حتی حاضر نیستند سخنان ما را بشنوند. این منتقد موسیقی ادامه داد: ما باید به قانون احترام بگذاریم اما باید منتقد هم باشیم. جامعه موسیقی باید تلاش کند که محدودیت‌ها را کم کند. اما متأسفانه نه در صنف ما و نه در میان مدیران دولتی ما این جسارت وجود ندارد که مطالبات را به روشنی بیان و پیگیری کند. اما شاید بتوان گفت تمام مشکل ما به خاطر عدم وجود یک صنف منسجم است.

منوچهر صهبایی (رهبر ارکستر) نیز در این نشست گفت: رئیس جمهور، وزرا و معاونان باید بدانند که کارمند مردم هستند و وظیفه‌شان این است که به کار مردم رسیدگی کنند و برهمین اساس باید جوابگو باشند و کار کنند. این روحیه‌ای که من رئیسم و مؤظف به پاسخگویی نیستم غلط است.این رهبر ارکستر ادامه داد: وقتی آقای روحانی رئیس جمهور شد همه انتظار داشتند که اندکی وضعیت مردم چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ اجتماعی و فرهنگی بهتر شود. اما حداقل تا به امروز هیچ تغییری نکرده است. 2 سال پیش من به مهمانی افطاری ایشان دعوت شدم و چند کلامی را هم از دغدغه‌ها و مشکلات جامعه موسیقی گفتم. ایشان هم به من گفتند که نامه‌ای بنویسم و به دفتر ایشان تحویل بدهم. من نامه را نوشتم و فرستادم اما هیچ اتفاقی نیفتاد. داشتن یک پست دولتی فقط استفاده از آن نیست. این مسئولیت بزرگ و خطیری است که بر دوش آنها است و بر همین اساس باید به مردم پاسخگو باشد.

در بخش دیگری از این نشست علی جعفری پویان نوازنده ویولون به روی سن آمد و گفت: تا حرکتی اتفاق می افتاد حتما باید فاجعه ای متصور شود؟ من نمی‌دانم چرا در این چند روز گفتمان ضرب اصول را به گونه ای جلوه دادند که گمان کنیم گفتمان ضرب و شتم قرار است اتفاق بیفتد. آنچه من امروز اینجا دیده ام نشستی بسیار منطقی و صنفی بود. جعفری پویان همچنین عنوان کرد: از نظر روحی و روانی شرایط برای کسانی که کار جدی می کنند بسیار سخت شده و انگیزه این هنرمندان دارد به شدت کاهش می یابد چرا که از عهده هزینه های زندگی روزمره خودشان برنمی آیند. من پیشنهاد می کنم بهتر است صندوقی برای چنین موزیسین‌های آبرومندی که از پس هزینه های زندگی شان بر نمی آیند تاسیس شود؛ صندوقی که بتوانند حاشیه امنیتی برای آنها ایجاد کند.

کیوان فرزین در پایان این جلسه ضمن بیان مطالبات اهالی موسیقی از دولت دوازدهم گفت: موضوع اشتغال در حوزه موسیقی نیر بسیار مهم است و توقع داریم از دولت آینده تا در این زمینه اقدماات موثری انجام شود. بال اخره باید فکری به حال فارغ التحصیلان بیکار این حوزه کرد. برای درک بهتر این موضوع باید پرسید که در حال حاضر در معاونت هنری و دفتر موسیقی و سایر نهادهایی که در این حوزه فعالیت می کنند، فردی هست که تحصیلات موسیقی داشته باشد؟

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3065/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو