دبیر سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در نخستین نشست رسانه ای:

قرار است انتخاب آثار توسط یک گروه ۷۰ نفری از هنرمندان باشد/ جشنواره تئاتر فجر جشنواره اجراها است نه متن/ تلاش کردم تا حدودی به استانداردهای بین‌المللی نزدیک شویم

قرار است انتخاب آثار توسط یک گروه ۷۰ نفری از هنرمندان باشد/ جشنواره تئاتر فجر جشنواره اجراها است نه متن/ تلاش کردم تا حدودی به استانداردهای بین‌المللی نزدیک شویم
calendar یکشنبه 25 تير 1396 در 10:14
آینه نیوز: فرهاد مهندس پور، دبیر سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در نخستین نشست رسانه ای این رویداد درباره تغییرات اعمال شده برای دوره جدید در جهت رسیدن به استانداردهای بین المللی فستیوال گفت.

آینه نیوز: نخستین نشست رسانه ای سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، با حضور فرهاد مهندس پور دبیر این رویداد در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر فجر برگزار شد. در ابتدای این نشست رسانه ای، مهندس پور با اشاره به اینکه قبل از پذیرفتن دبیری جشنواره به این مسأله فکر می کرده که برگزاری جشنواره تئاتر فجر ضرورتی ندارد، بیان کرد: واقعاً به این نکته فکر می کردم که جشنواره تئاتر فجر به چه درد می خورد و اصلاً برای چه باید برگزار شود چون متاسفانه ما ملتی شدیم که زندگی مان شده آئین های بی معنی و به نظرم یکی از آئین های بی معنی برگزاری جشنواره تئاتر فجر بود بنابراین معتقدم باید ضرورت های برگزاری چنین جشنواره های مورد بررسی قرار گیرد.

دبیر این دوره از جشنواره تئاتر فجر یادآور شد: در ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته، یعنی تا قبل از سال ۸۴-۸۵ حکمت برگزاری جشنواره تئاتر فجر این بود که تکلیف اجراهای سال بعد را مشخص کند و البته همان موقع هم ما اعتراض داشتیم که چرا باید کانال رسیدن به اجرای عموم، جشنواره تئاتر فجر باشد اما الان قضیه برعکس شده است و ما اصلاً کار تازه ای در جشنواره نداریم. قبلاً آن طرف خط بودیم و الان این طرف خط، پس به نظر می رسد که یک خط میانه ای نیاز است اما رسیدن به این حد میانه نیاز به آرام قدم برداشتن دارد.

مهندس پور متذکر شد: در طول این سال ها جشنواره توانسته بخش هایی را تست بزند و کنار بگذارد و مثلاً پروسه طولانی تصویب نمایشنامه از جشنواره حذف شده است. من برای اینکه ببینم کدام بخش ها استاندارد هستند و ضرورت دارند دست به بررسی و تحقیق زدم و در حین مشاوره هایی که انجام دادم به فراخوانی که منتشر شده است، رسیدم. در این پروسه تلاش کردم تا حدودی به استانداردهای بین‌المللی نزدیک شویم. یکی از برنامه های مان نیز این بوده که انتخاب آثار از روی فیلم ها را به حداقل برسانیم که امیدوارم این مسأله در سال بعد کاملاً برطرف شود.

وی درباره انتخاب آثار این دوره از جشنواره تأکید کرد: در این دوره قرار است انتخاب آثار با مشارکت حداکثری هنرمندان چه در تهران و چه در شهرستان ها صورت گیرد و یک گروه ۷۰ نفری از هنرمندان کارها را انتخاب می کنند که میانگین آنها بخش مرور را انتخاب خواهند کرد اما برای انتخاب آثار شهرستان ها همچنان ناچاریم که فیلم آثار را ببینیم.

این مدرس تئاتر درباره انتخاب آثار بخش خیابانی تصریح کرد: در این دوره کارهای خیابانی از ۲ طریق فراخوان (بخش مرور) و دوم از کانال جشنواره تئاتر خیابانی مریوان انتخاب می شوند که البته فکر می کنم از سال آینده بخش مرور را کنار بگذاریم و تمام کارها را از برگزیدگان جشنواره تئاتر مریوان انتخاب کنیم. امیدوارم در بخش دانشجویی هم همین اتفاق رخ دهد و بتوانیم پذیرای مجموعه کارهای دانشجویی که از جشنواره تئاتر دانشگاهی معرفی می شوند، باشیم.

دبیر جشنواره درباره حذف بخش مسابقه نمایشنامه نویسی و حرف و حدیث هایی که در این باره مطرح شده است تصریح کرد: متأسفانه آدم ترسویی نیستم و البته در جریان اخبار هم نیستم و راه های ارتباطی ام محدود به تلفن همراهم و ارتباطم با دانشگاه و دانشجویانم است. درباره حذف بخش نمایشنامه نویسی هم باید بگویم که من متوجه شدم این بخش دارد در بین بخش های دیگر تئاتر فجر گم می شود و اگر واقعاً این اتفاق، اتفاق خوبی است باید در جایی دیگر به آن بها داد و اینکه این مسابقه دارد در قالب دیگری برگزار می شود و باید ببینیم در صورت حضور این بخش در جشنواره چه تفاوتی با رویدادهای مشابه آن خواهد داشت.

وی اظهار کرد: همچنین غیر از تمام نکاتی که اشاره کردم نسبت ماهوی بخش نمایشنامه نویسی هم باعث شد که از جشنواره بیرون بیایم، چون جشنواره تئاتر فجر جشنواره اجراها است نه متن. مسابقات نمایشنامه نویسی را فستیوال ها برگزار نمی کنند بلکه آکادمی هایی که به صورت تخصصی به ادبیات می پردازند آنها را برپا می کنند و اگر بتوان در ایران هم ارگان و یا سازمانی پیدا کرد که برگزاری این بخش را برعهده بگیرد خیلی خوب است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3064/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو