تحلیل «آینه نیوز» از هزینه تغییر و یا عدم تغییر وزیرفعلی ارشاد برای کابینه دولت دوازدهم

ماندن یا نماندن صالحی امیری؟ مساله این است!

ماندن یا نماندن صالحی امیری؟ مساله این است!
calendar سه شنبه 20 تير 1396 در 16:28
آینه نیوز: شاید تغییر دومین وزیر فرهنگ توسط روحانی ریسک بالایی را بطلبد و با توجه به این که مدت زمان چندانی از حضور صالحی امیری در راس وزارتخانه سپری نشده است، این ریسک پذیری به مقدار زیادی بالاتر برود. با این حال انواع انتقادات صورت یافته در این مدت از سوی جامعه فرهنگی و هنری که از همان زمان مطرح شدن نام «سید رضا صالحی امیری» در وزارتخانه ای فرهنگی مطرح شد، راه را برای ادامه فعالیت وزیری می بندد که طبق دیدگاه منتقدانش، با «پیشینه ای امنیتی» نمی تواند سوار بر مرکب «وزارتخانه ای فرهنگی» باشد.

آینه نیوز: در حالی که این روزها در محافل سیاسی و حتی غیر سیاسی، رایزنی ها برای انتخاب وزرای کابینه دولت دوازدهم به پا است، به نظر می رسد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از دیگر وزرا اطمینان از پست خود داشته باشد. با این حال امروز خبرگزاری فارس طی گزارشی تحت موضوع «نارضایتی هنرمندان از وضعیت موجود»، حجت الله ایوبی(رئیس پیشین سازمان سینمایی) و سید عباس صالحی (معاون فرهنگی ارشاد) را رقبای صالحی امیری در پست وزارت دانست.

به گزارش آینه نیوز، این خبرگزاری اصولگرا از تردید روحانی در مورد ماندن صالحی امیری در وزارت ارشاد و از تلاش وزیر فعلی ارشاد برای ثثبیت جایگاه خود در پست وزارت نوشت و «خبر روز گذشته یک خبرگزاری نزدیک به دولت، در مورد رفتن صالحی امیری از وزارت ارشاد را که پس از مدتی از خروجی این خبرگزاری حذف شد را در راستای همان تلاش برای ماندن یا نماندن دانست.» با این حال شاید تغییر دومین وزیر فرهنگ توسط روحانی ریسک بالایی را بطلبد و با توجه به این که مدت زمان چندانی از حضور صالحی امیری در راس وزارتخانه سپری نشده است، این ریسک پذیری به مقدار زیادی بالاتر برود. با این حال انواع انتقادات صورت یافته در این مدت از سوی جامعه فرهنگی و هنری که از همان زمان مطرح شدن نام «سید رضا صالحی امیری» در وزارتخانه ای فرهنگی مطرح شد، راه را برای ادامه فعالیت وزیری می بندد که طبق دیدگاه منتقدانش، با «پیشینه ای امنیتی» نمی تواند سوار بر مرکب «وزارتخانه ای فرهنگی» باشد.

به گزارش آینه نیوز، دامنه انتخاب وزیر آینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین نشست رسانه ای «جامعه اصناف سینمای ایران» هم کشیده شد و همایون اسعدیان در مقام رئیس هیات مدیره جدید خانه سینما در پاسخ به سوالی در خصوص نقش آفرینی این تشکل درباره انتخاب وزیر آینده فرهنگی، اعلام برائت کرد و در خصوص جایگاه «خانه»ای که هنوز با برچسب سیاسی بارگذاری می شود! با خنده عنوان داشت: «پیشتر وزیری را که در آن دوره فکر می کردیم بهترین است را پیشنهاد دادیم و آن شخص به کل از میان گزینه های وزارت خارج شد و دیگر این کار را نمی کنیم.»! با این حال نمی توان جلسات برگزار شده میان اهالی موثر سینما با وزیر فعلی ارشاد را خالی از هرگونه «نقش نمایی» در عرصه پذیرش وزارت صالحی امیری دانست و چنان که از میان چکیده گفته های همایون اسعدیان؛ مرد بانفوذ امروز سینمای کشور در نشست رسانه ای برآمد، علاقه «خانه سینما» به عنوان نماینده ای از اهالی سینما در جهت حفظ وزارت صالحی امیری و به تبع آن مسئولیت محمدمهدی حیدریان در سازمان سینمایی است؛ هر چند فارغ از هرگونه تغییر و تحول وزارتی جایگاهی تثبیت شده و فراتر از سفارشات وزارتخانه ای برای ادامه فعالیت «حیدریان» در سازمان سینمایی وجود دارد و جایگاه پست سازمانی اش محکم تر از وزیری است که در رقابت های اخیر انتخابات ریاست جمهوری در تیررس نقد رقبا به دلیل «نگاهی امنیتی در فرهنگ» بوده است. با این حال همایون اسعدیان در نشست رسانه ای خانه سینما از صالحی امیری به عنوان «مردی فهیم» یاد کرد و عنوان داشت که «خانه سینما» در هیچ دوره ای چنین ارتباط و اعتباری را نزد مسئولان فرهنگی و سینمایی به خود ندیده است.»

به گزارش «آینه نیوز» با وجود این که در کابینه پیشین حسن روحانی و در مسیر 4 ساله از فعالیت دولت یازدهم، به گواه مخالفان و حتی همراهان انتخاباتی دولت، سهم و ارزش «فرهنگ» در میان دیگر بخش های اجرایی کشور از کمترین رنگ توجه برخوردار بوده است و با توجه به انواع انتقادات رخ داده و این که «مُهر امنیتی بودن» وزیر فعلی هنوز دست منتقدان باقی است، شاید رئیس دولت هم به صرافت برای دست بردن بر کلیدش برای چرخاندن دری دیگر برای ورود به عرصه فرهنگ باشد.

از سویی با توجه به مدت اندک از فعالیت صالحی امیری و این که بسیاری از اتفاقات رخ داده در زمان وزارتش، محصول فکر و اندیشه وزیر پیشین و مدیران انتخابی اش بوده است، نمی توان قضاوتی منطقی برای کیفیت فعالیت وی صورت داد و این که بزنگاه هایی را که باید نقش وزیر به شکلی موثر در آن اعمال شود، تاکنون رخ نداده است. با همه این شرایط و با توجه به کنار هم قرار دادن هزینه های تغییر یا عدم تغییر «صالحی امیری» برای «حسن روحانی» باید کفه ترازو را بیشتر در حفظ وزیر فعلی برای کابینه بعدی دانست و شاید نیاز به شرایطی دیگر و زمانی کامل تر برای تغییر وزیر در میانه بازی سیاست باشد تا «صالحی امیری» هم پس از گذشت عمری از دولت بعدی همانند اتفاق رخ داده برای «علی جنتی» در کابینه پیش، رخت سفر ببندد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/3020/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو