خیانت به روش چینی نوشته رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی!

خیانت به روش چینی نوشته رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی!
calendar سه شنبه 13 تير 1396 در 10:55
آینه نیوز: نکته جالب درباره نویسنده نمایشنامه «همسر چینی» است که پیشتر در حدود 15 سال قبل هم اجرایی از آن شده بود. «رحمت امینی»؛ نویسنده چنین نمایشنامه ای که پیوندی با خیانت و ارتباطی با وفاداری زوج ها دارد، رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی است. همان شورایی که مسئولیت بررسی و در تعبیری بهتر، «ممیزی» نمایش های روی صحنه تئاتر کشور را دارد!

سرویس تئاتر «آینه نیوز»: این روزها نمایش «همسر چینی» به نویسندگی رحمت امینی و به کارگردانی مرجان قمری در خانه نمایش اداره تئاتر اجرا می شود. این نمایش درباره اجرای یک جفت بازیگر دوره گرد ایرانی است که می خواهند راجع به خیانت زن ها و شوهرها قصه ای چینی را روایت کنند! اما نکته جالب درباره نویسنده نمایشنامه «همسر چینی» است که پیشتر در حدود 15 سال قبل هم اجرایی از آن شده بود. «رحمت امینی»؛ نویسنده چنین نمایشنامه ای که پیوندی با خیانت و ارتباطی با وفاداری زوج ها دارد، رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی است. همان شورایی که مسئولیت بررسی و در تعبیری بهتر، «ممیزی» نمایش های روی صحنه تئاتر کشور را دارد و در واقع آثار روی صحنه باید از نگاه تیزبین وی مورد بررسی قرار گرفته و سپس به روی صحنه برود!

به گزارش «آینه نیوز»، در واقع می توان در کنار خلاصه داستان و عکس هایی که در کنار این یادداشت از نمایش روی صحنه «همسر چینی» منعکس می شود، عنوان «بدون شرح» را به سبک و سیاق کاریکاتورهای  انتقادی به کار برد!

براساس مشاهدات انجام یافته از نمایش های روی صحنه، متن نمایشنامه ها و شیوه اجرای بسیاری از آثار تئاتر دچار معضلاتی به لحاظ مطابقت با فرهنگ ایرانی بوده و در موارد بسیاری از خطوط قرمز اخلاقی عدول کرده است و از این جهت انتقادات بسیاری به مسئولان حوزه نمایشی و متولیان ممیزی آثار وجود دارد.

رحمت امینی که دارای دکترای پژوهش هنر از دانشگاه تهران است، نویسنده نمایشنامه هایی چون «جگر هندی»، «همسر چینی»«داستان باورنکردنی یک زن»، «تصویر ماه در قهوه تلخ» بوده و نمایش هایی چون « شناسایی» و «مجلس غریب تنهایی» را در مقام کارگردان به صحنه برده است.

به گزارش «آینه نیوز»، رحمت امینی جدا از مسئولیت مهم ریاست شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی، در پست های دیگری هم مشغول فعالیت بوده است؛ از جمله: دبیری شورای تئاتر کشور، دبیری شورای تئاتر دانشگاهیان کشور، معاونت نظارت و ارزشیابی یازدهمین جشنواره سراسری تئاتر دفاع مقدس، داوری دوازدهمین دوره جشنواره هنر و ادبیات دینی و عضو هیات بازبینی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/2927/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو