نام واقعی «بنکسی» به شکلی ناخواسته توسط دوستش فاش شد

آیا نقاش معترض همان موسیقیدان برجسته است؟!

آیا نقاش معترض همان موسیقیدان برجسته است؟!
calendar یکشنبه 04 تير 1396 در 13:21
آینه نیوز: آثار معترضانه «بنکسی»؛ هنرمند خاص گرافیتی را در مناسبت های مختلف دنبال کردیم اما نام واقعی و هویتش سال ها است که پنهان مانده است که زحمت این کار را هم دوست «بنکسی» به شکلی ناخواسته کشید و از «رابرت»ی نام دارد که همه را به یاد فرضیات یک روزنامه نگار انداخت که پیشتر مدعی شده بود، «بنکسی» همان «رابرت دل ناجا»ی معروف اهل موسیقی است.

سرویس موسیقی آینه نیوز: آثار معترضانه «بنکسی»؛ هنرمند خاص گرافیتی را در مناسبت های مختلف دنبال کردیم اما نام واقعی و هویتش سال ها است که پنهان مانده است که زحمت این کار را هم دوست «بنکسی» به شکلی ناخواسته کشید و از «رابرت»ی نام دارد که همه را به یاد فرضیات یک روزنامه نگار انداخت که پیشتر مدعی شده بود، «بنکسی» همان «رابرت دل ناجا»ی معروف اهل موسیقی است.

هافینگتون پست نوشت: «دی‌جی گلدی» یکی از دوستان «بنکسی» ـ هنرمند گرافیتی‌کار - که کارهایش همیشه مسائل ناخوشایند روز جهان را نشانه می‌گیرد، در میان صحبت‌هایش، نام او را فاش کرد. «بنکسی» هنرمند گرافیتی‌کار اهل بریستول است که با نقاشی‌های دیواری و هنر گرافیتی اعتراضی خود، شهرت جهانی دارد و هنوز هویت اصلی‌اش کاملا فاش نشده است.

اما «دی‌جی گلدی» موسیقی‌ دان انگلیسی به‌ تازگی در یک مصاحبه، وقتی درباره هنر خیابانی حرف می‌زد، گفت: یکسری حروف توخالی روی یک تی‌شرت چاپ کنید و رویش بنویسید «بنکسی»، حالا خیال‌مان راحت است، می‌توانیم آن را بفروشیم. قصد هیچ بی‌احترامی به «رابرت» را ندارم، به نظرم او یک هنرمند باهوش است. فکر می‌کنم او دنیای هنر را پشت و رو کرده است.

شنیدن نام «رابرت» باعث تعجب همه شد و بلافاصله شنوندگان را به یاد حدس «کریگ ویلیامز» روزنامه‌نگار درباره هویت «بنکسی» انداخت. این روزنامه‌نگار سال ۲۰۱۶ مدعی شد «رابرت دل ناجا» از گروه موسیقی «Massive Attack» همان «بنکسی» مرموز است. «رابرت» از دوستان «گلدی» است و مثل او در بریستول به دنیا آمده و بزرگ شده است. «ویلیامز» برای بررسی این فرضیه، نمایشگاه‌های آثار «بنکسی» را دنبال کرد و متوجه شد که تمام آن‌ها، قبل یا بعد از اجراهای گروه «Massive Attack» برگزار می‌شدند. مثلا وقتی «بنکسی» سال ۲۰۰۳ در استرالیا نمایشگاه داشت، این گروه موسیقی تریپ‌هاپ هم تور کنسرت در این کشور برگزار کرده بود. بعدها مشخص شد «دل ناجا» پیش از ورود به عرصه موسیقی، نقاش گرافیتی بوده و یکی از پیشگامان سبک گرافیتی استانسیل به‌شمار می‌آید. او یکی از افرادی بوده که باعث ورود فرهنگ گرافیتی به بریستول در دهه ۱۹۸۰ شده است.

اگر این حدس‌ها درست باشد، «دل ناجا» بیش از پیش مورد ستایش قرار خواهد گرفت، چراکه او نه‌ تنها به گفته مجله تخصصی «رولینگ استونز»، یکی از بزرگترین موسیقی‌دان‌های حال حاضر است، بلکه شاید به لقب مهم‌ترین هنرمند تجسمی معاصر هم دست پیدا کند. گروه م‍َسیو ا‌َت‍َک (Massive attack) به‌عنوان یکی از پیشگامان سبک تلفیقی تریپ هاپ تاثیر به‌ سزایی بر ذائقه موسیقایی نسل های دهه 80 و 90 گذاشته است.  

«رابرت دل ناجا» سال 2016 پس از بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره هویت اصلی «بنکسی» در یکی از کنسرت‌هایش رو به جمعیت گفت: «ما همه بنکسی هستیم.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/2827/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو