پروژه نمایشی «سی» و نقش زال و رودابه

نگاه دوباره به شاهنامه در عصر آشوب

نگاه دوباره به شاهنامه در عصر آشوب
calendar دوشنبه 29 خرداد 1396 در 15:45
آینه نیوز: پروژه «سی» با حضور تعدادی از چهره های عرصه تصویر همچون مهدی پاکدل و سحر دولت شاهی و امیر جدیدی اجرا می شود؛ با نویسندگی «نغمه ثمینی» که نامی شناخته شده در هنرهای نمایشی است. تهیه کننده این پروژه هدف از اجرای آن را بازسازی هویت ملی دانست.

آینه نیوز: نشست خبری پروژه «سی» روز گذشته در هتل اسپیناس برگزار شد. در این جلسه حسین ماهوزی دراماتورژ پروژه «سی» با بیان اینکه در شرایط حساس امروزی پرداختن به متنی مانند شاهنامه ضروری است، گفت: «شاهنامه در زمان بحرانی و آشوب در ایران نوشته شد و زبان فارسی و فرهنگ ایرانی را زنده نگه داشت. ما از خود پرسیدیم ضرورت نگاه دوباره به شاهنامه چیست؟ آیا هم‌ اکنون با پرداختن به شاهنامه می‌ توانیم در شرایطی که در منطقه پرآشوبی هستیم فرهنگ ایران زمین را از نوع بازسازی کنیم؟»

پروژه «سی» با حضور تعدادی از چهره های عرصه تصویر همچون مهدی پاکدل و سحر دولت شاهی و امیر جدیدی اجرا می شود؛ با نویسندگی «نغمه ثمینی» که نامی شناخته شده در هنرهای نمایشی است. این نویسنده درباره نگارش پروژه نمایشی «سی»، گفت: «حدود 10 ماه پیش برای نخستین بار سهراب پورناظری درباره‌ی ایده‌ای با من صحبت کردند که پروژه‌ای بر روی شاهنامه بود. بعد از مدت‌ها کار به شکلی به نام درام موسیقایی رسیدیم یعنی جایی که موسیقی و تئاتر به هم نزدیک می‌ شوند. در میان همه انتخاب‌ها به داستان زال و رودابه رسیدیم. پاییز و زمستان بخش تحقیق بود و در بهار مرحله نهایی به سرانجام رسید. این دومین اقتباسی است که من از شاهنامه می‌ کنم که اقتباس نخستم بر روی داستان رستم و سهراب بود.»

سهراب پور ناظری به عنوان یکی از تهیه کنندگان پروژه «سی» درباره این اجرای متتفاوت از نقش حمید نعمت الله، کارگردان سینما یاد کرد و گفت: «برنامه‌ هایی داشتیم که در نهایت با مشورت با حمید نعمت‌ الله قرار شد که تئاتر را به کنار خودمان بیاوریم. جلسه‌ ای با حضور خانم ثمینی گذاشتیم و با ایشان هم مشورت کردیم. قرار بود هنر سینما هم در کنار این کار باشد اما فیلم «شعله‌ ور» نعمت‌اله در زمان مقرر تمام نشد و هنوز هم کارهایش ادامه دارد. به همین دلیل حضور سینما در کنار ما ناممکن شد.

پورناظری، هدف از اجرای این پروژه نمایشی را بازسازی هویت ملی دانست.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/2772/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو