جایگاه «جشنواره نقش تن پوش» در الگودهی به جامعه کجاست؟!

جایگاه «جشنواره نقش تن پوش» در الگودهی به جامعه کجاست؟!
calendar یکشنبه 17 ارديبهشت 1396 در 15:35
جشنواره «نقش تن ‌پوش» بیشتر متمرکز به ارائه طرح هایی روی تی شرت است و با استفاه از جنبه‌های تبلیغاتی تی شرت که در سراسر جهان مورد توجه قرار دارد به دنبال رسیدن به یک الگوی بومی است چنان که مطابق فراخوان جشنواره یکی از اهداف برگزاری آن کمک به انتقال مفاهیم فرهنگ ایرانی– اسلامی از طریق تن پوش است.

سرویس فرهنگی «آینه نیوز»: برخی از رخدادهای فرهنگی و هنری به شکل بی صدایی برپا می شوند و به دور از قضاوتی کارشناسانه سفره شان برچیده می شود. برگزاری جشنواره «نقش تن پوش»که امسال به پنجمین دوره خود رسیده هم این چنین است. جشنواره ای که روز سه شنبه 19 اردیبهشت ماه آئین اختتامیه پنجمین دوره اش برگزار می شود و آثار برگزیده نیز تا 21 اردیبهشت‌ماه به نمایش درخواهد آمد.

جشنواره «نقش تن‌ پوش» بخشی از برنامه کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد است که مخاطبان سال ها منتظر اجرای برنامه ای موثر از سویش هستند! این جشنواره با همکاری کارگروه ساماندهی مد و لباس، انجمن موسسات مد و لباس کشور، ستاد توسعه فناوری نرم و هویت ‌ساز ریاست جمهوری، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری، موسسات خصوصی و معاون فرهنگی جهاد هنر به دنبال ارائه الگویی از پوشش برای ایرانیان است. اما سوال این جا است که این جشنواره در ادوار برگزاری اش چه ثمراتی در چارچوب ارائه الگوی مناسب پوشش نزد جامعه گذاشته است و اصلا هموطنان ایرانی چقدر به برگزاری چنین رویدادی آگاهی دارند تا بخواهند از آن الگو بردارند! خروجی 4 دوره از برگزاری این جشنواره را کجا می توان دید و آیا به صرف حضور چند جوان خلاق و ارائه طرح هایی توسط دانشجویان می توان اذعان به موفقیت این جشنواره داشت؟

جشنواره «نقش تن ‌پوش» بیشتر متمرکز به ارائه طرح هایی روی تی شرت است و با استفاه از جنبه‌های تبلیغاتی تی شرت که در سراسر جهان مورد توجه قرار دارد به دنبال رسیدن به یک الگوی بومی است چنان که مطابق فراخوان جشنواره یکی از اهداف برگزاری آن کمک به انتقال مفاهیم فرهنگ ایرانی– اسلامی از طریق تن پوش است و دبیر پنجمین جشنواره «نقش تن ‌پوش» هم اعلام کرد که انقلاب اسلامی، ایثار و شهادت، زندگی شهری و محور آزاد از محورهای اصلی پنجمین دوره جشنواره ملی «نقش تن پوش» است. اما چه میزان از طرح های ارائه شده در قالب سبک زندگی اسلامی و ایرانی قرار می گیرد و تا چه میزان قابلیت رسیدن به بخش تولید را دارد؟! در واقع اگر چه اواخر بهمن ماه سال گذشته آثار برگزیده 4 دوره از جشنواره «نقش تن ‌پوش» به‌ نمایش گذاشته شد، اما هیچ تاثیری در سطح بازار فروش پوشاک و یا نگاه جامعه نداشت. البته نمی توان انتظار داشت که یک جشنواره همچون ناجی، مشکلات بسیار در سبک امروزین جامعه را حل کند اما حداقل تاثیر ممکن از آن هم انتظار غریبی نیست. در این دوره برای اولین بار بخش داوری صنعتی و خرید طرح توسط تولیدکنندگان پوشاک در کنار داوری هنری، به جشنواره اضافه شده و قرار است طرح های منتخب شرایط تولید را بیابند. اما آیا این مساله تنها در حد ایده می ماند و یا این که شرایطی برای اجرایی شدن طرح ها وجود خواهد داشت؟

امروزه به دلیل هجوم انواع سبک های وارداتی بیگانه به کشور و انواع مخاطراتی که جهان تکنولوژیک در شیوه زندگی مردم داشته ست، ارائه الگوهای مناسب برای ایرانیان می تواند نقش مهمی در ترویج استفاده از نقوش برآمده از فرهنگ اسلامی و ایرانی در عرصه مد و لباس کشور باشد و به بهبود کیفیت فرهنگ مد و لباس کشور کمک  کند. از این رو امید است جشنواره «نقش تن پوش» در راستای اهداف مناسبی که دارد بتواند نقش پُررنگ تری در فضای تولید و عرضه پوشاک ایفا کند و با حمایت از طراحان خلاق این عرصه موجب ایجاد فضایی مورد پذیرش و مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی نزد مخاطب شود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/2335/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو