«چهاردهمین جشن بازیگر»؛ از شناسایی چهره ها تا گلایه های هنرمندان

«چهاردهمین جشن بازیگر»؛ از شناسایی چهره ها تا گلایه های هنرمندان
calendar شنبه 16 ارديبهشت 1396 در 13:28
آینه نیوز: چهاردهمین جشن بازیگر خانه تئاتر امروز در حالی در سالن اصلی تئاترشهر اجرا می شود که می توان غیبت برخی چهره ها و آثار نمایشی را در میان نامزدهای معرفی شده دید. از سویی «جشن بازیگر» که توسط «انجمن بازیگران خانه تئا‌تر» برگزار می شود، علاوه بر معرفی بهترین های سال در حوزه تئاتر، راهی برای طرح برخی مباحث و نقطه نظرات و انتقادات از سوی اهالی مظلوم هنرهای نمایشی است و باید انتظار داشت که امروز هم بخشی از برنامه «جشن بازیگر» اختصاص به گفته های منتقدانه اهالی صحنه باشد.

سرویس تئاتر «آینه نیوز»: چهاردهمین جشن بازیگر خانه تئاتر امروز در حالی در سالن اصلی تئاترشهر اجرا می شود که می توان غیبت برخی چهره ها و آثار نمایشی را در میان نامزدهای معرفی شده دید. از سویی «جشن بازیگر» که توسط «انجمن بازیگران خانه تئا‌تر» برگزار می شود، علاوه بر معرفی بهترین های سال در حوزه تئاتر، راهی برای طرح برخی مباحث و نقطه نظرات و انتقادات از سوی اهالی مظلوم هنرهای نمایشی است و باید انتظار داشت که امروز هم بخشی از برنامه «جشن بازیگر» اختصاص به گفته های منتقدانه اهالی صحنه باشد. چنان که یکی از پُرحاشیه ترین برنامه های جشن بازیگر در سال 1393 بود که طی اجرای برنامه هایی با رویکرد طنازانه نسبت به عملکرد مدیریتی اداره کل هنرهای نمایشی و وزارتخانه فرهنگی دولت یازدهم انتقاد شد. در آن برنامه «بیانیه انجمن بازیگران خانه تئا‌تر» قرائت شد و از وضعیت نامناسب زندگی هنرمندان این رشته گلایه شد و برخی از مطرح ترین بازیگران تئاتر و سینما نسبت به عملکرد فرهنگی دولت نقد کردند، برای نمونه «گلاب آدینه» که برای دریافت جایزه به صحنه آمده بود، عنوان کرد: «اگر بازیگری در سینما فوت کرده بود پوستر‌ها و عکس‌هایش را در همه جا می ‌دیدیم اما گویا مدیریت تئا‌تر بازیگران تئا‌تر را نادیده می ‌گیرند.» حتی «بهروز غریب‌ پور در مقام دبیر برگزاری آن جشن از بی بضاعتی سالن اصلی تئا‌تر شهر گلایه کرد. باید دید امروز هم نقدها و نظراتی پیرامون عملکرد فرهنگی دولت در سالن اصلی تئاتر شهر از زبان هنرمندان می چرخد؟!

اما برای چهاردهمین جشن بازیگر، 15 بازیگر زن و 15 بازیگر مرد انتخاب شدند. انتخابی که در وهله اول چهره بودن افراد در آن برجسته می نماید و برخی از هنرمندان بی نشان اما با استعداد تئاتر که در سال گذشته با نقش هایی قابل توجه در صحنه درخشیده بودند، نادیده گرفته شدند. این مساله اهداف برپایی این جشن را از «استعدادیابی» و ایجاد انگیزه برای فعالان تئاتر به یک دورهمی جهت حضور چهره ها منحرف می کند. به طور حتم چهره هایی که اعتبار خود را از سینما کسب کرده و از همان وجه برای رسیدن به جلب توجه مخاطبان تئاتر دست زدند، چندان راهی به مقصود نخواهد داشت. البته در میان بازیگران کاندیدای مرد و زن می توان افرادی با استعداد را هم یافت که به دور از وجه شهرت بی صدا در حوزه تئاتر نقش هایی زیبا را جان می دهند و این جشن می تواند موجب شناسایی آن ها برای جامعه رسانه ای و هنری کشور شود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/2315/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو