همراه با روز 27 مارس

روز جهانی تئاتر و پیامی از سوی بازیگری درجه یک

روز جهانی تئاتر و پیامی از سوی بازیگری درجه یک
calendar یکشنبه 06 فروردين 1396 در 15:47
آینه نیوز: فردا(27 مارس) روز جهانی تئاتر است و از روزها پیش برنامه هایی ویژه در زمینه تئاتر در سراسر جهان و از امسال در کشورمان به مناسبت چنین روزی تدارک دیده شده است که یکی از مهم ترینش برنامه ای است که در تالار مرکزی یونسکو صورت خواهد یافت و امسال ایزابل هوپر؛ بازیگر برجسته فرانسوی و ایفاگر نقش های طلایی سینمای جهان که سابقه تئاتری هم دارد، این پیام را به رشته تحریر درآورده است.

سرویس تئاتر «آینه نیوز»: فردا(27 مارس) روز جهانی تئاتر است و از روزها پیش برنامه هایی ویژه در زمینه تئاتر در سراسر جهان و از امسال در کشورمان به مناسبت چنین روزی تدارک دیده شده است که یکی از مهم ترینش برنامه ای است که در تالار مرکزی یونسکو صورت خواهد یافت و امسال ایزابل هوپر؛ بازیگر برجسته فرانسوی و ایفاگر نقش های طلایی سینمای جهان که سابقه تئاتری هم دارد، این پیام را به رشته تحریر درآورده است. به گزارش «آینه نیوز»، ایزابل هوپر که جدا از گزیده کاری در انتخاب نقش های سینمایی در صحنه تئاتر هم به شخصیت هایی ماندگار جان داده است، در متن پیام خود اشاره به گستره جهانی هنرهای نمایشی داشته و در اشاره ای جالب توجه خود را یک هنرمند با نقش هایی به گستره جغرافیای فکری سرزمین هایی چون ایران دانسته است. متن پیام ایزابل هوپر بازیگر فیلم مهم «Elle» به مناسبت روز جهانی تئاتر به شرح زیر است:

«یک بار دیگر کنار هم جمع شده‌‌ ایم. کنار هم جمع شده‌ ایم تا در یک روز بهاری پنجاه و پنجمین جشن سالانه روز جهانی تئاتر را در سراسر دنیا برگزار کنیم. فقط یک روز، ۲۴ ساعت به جشن تئاتر اختصاص یافته و ما اینجا در پاریس همانند هنرمندان تئاتر در سراسر شهرهای بزرگ دنیا برای ستایش و تکریم هنر تئاتر کنار هم این روز را جشن می‌گیریم. پاریس یک شهر جهانی است، شهری مناسب برای جا دادن کلوب‌های تئاتر سنتی در روز جشن؛ از اینجا در پایتخت فرانسه ما می­‌ توانیم خودمان را از طریق تجربه تئاتر نوح و بونراکو به ژاپن بفرستیم، خطی از اینجا تا آنجا با تجربیاتی به تنوع اپرای پِکینگ و کاتاکالی؛ صحنه به ما اجازه می‌ دهد بین یونان و اسکاندیناوی منتظر بمانیم همانطور که می‌ توانیم خودمان را در آیسخولوس و ایبسن، سوفلوس و استیریندبرگ پاکت کنیم؛ به ما اجازه می‌ دهد بین بریتانیا و ایتالیا نقل مکان کنیم همانطور بالعکس بین ساراه کانِ و پیرنادِلو. در این بیست و چهار ساعت، ممکن از فرانسه به روسیه برویم، از راچینِ و مولیری به چِخوف؛ همچنین می‌توانیم در عرض آتلانتیک مثل یک پیچ الهام بخش برای خدمت در دانشگاه کامپوس کالیفرنیا حرکت کنیم، دانشجوی جوانی را برای ثبت نام مجدد در تئاتر بفریبیم. در واقع، تئاتر حیاتی پر رونق دارد که از زمان و مکان تبعیت نمی­‌کند؛ مؤثرترین قطعات تئاتری از دستاوردهای قرن های پیشین تغذیه می‌شوند، و حتی کلاسیک ­‌ترین کارها نیز با اجرای مجدد، مدرن و زنده می ­‌شوند. تئاتر همواره از خاکستر خود دوباره متولد می­‌شود، تنها کنوانسیونهای پیشین را در قالبهای جدید می‌ریزد: اینگونه است که تئاتر زنده می‌ ماند. پس بدیهی است که روز جهانی تئاتر، روزی عادی مانند سایر روزها نیست. هرگاه به این پیام که مفتخرم برای نوشتن آن از من دعوت شده، فکر می­‌ کنم، تمام رویاهای این صحنه را بیاد می‌آورم. البته منصفانه نیست که بگویم به تنهایی به سالن یونسکو آمده‌ام؛ همه شخصیت هایی که تا به حال بازی کرده­‌ام، در اینجا همراه من هستند. همچنین، امروز که من در پیشگاه شما ایستاده‌ ام، همه شخصیت‌هایی که آنها را دوست دارم و به عنوان یک تماشاگر آنها را  تحسین می­‌ کنم، همراه من هستند. بنابراین، این گونه است که من جهانی هستم. من یونانی هستم، آفریقایی، سوریه‌ ای، ویتنامی، روس، برزیلی، ایرانی، رومی، ژاپنی، یک نیویورکی، یک مارسی­ای، فیلیپینی، آرژانتینی، نروژی، کره ­ای، آلمانی، اتریشی، انگلیسی- یک شهروند جهانی واقعی، با فضیلت انسانی که در وجود من نهفته است. زیرا اینجا است، روی صحنه و در تئاتر که ما در آنجا جهانی شدن واقعی را می یابیم. درست 4 سال پیش در 2013، داریو فو گفت: «تنها راه حل بحران در امید زیاد به تعقیب توهمات علیه ما نهفته است، به ویژه بر علیه افراد جوانی که می­‌ خواهند هنر تئاتر را بیاموزند: بنابراین، یک پراکندگی تازه بازیگران آشکار خواهد شد که بدون شک با پیدایش ارائه‌ ای نو، منجر به سودهای غیر قابل تصور می‌شود. سود غیر قابل تصور مانند یک فرمول خوب است که ارزش این را دارد که در هر بیانیه سیاسی گنجانده شود، این طور فکر نمی­‌کنید؟ من درست پیش از انتخابات ریاست جمهوری در پاریس هستم، می‌خواهم پیشنهاد کنم که آنانی که ظاهراً بر ما حکومت می‌کنند باید از سود غیرقابل تصوری که از طریق تئاتر حاصل می­‌شود، آگاه باشند. اما همچنان دوست دارم با تأکید بگویم، بدون تعقیب توهمات!»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1944/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو