شفیعی در افتتاحیه سمینار تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی:

حمایت دولت متناسب با رشد تولیدات تئاتری نبوده است

حمایت دولت متناسب با رشد تولیدات تئاتری نبوده است
calendar دوشنبه 16 اسفند 1395 در 09:20
آینه نیوز: مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در آیین افتتاحیه سمینار بین‌المللی تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی از عدم حمایت دولت در بخش تئاتر سخن گفت.

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی از عدم حمایت دولت در بخش تئاتر سخن گفت. به گزارش فارس، در آیین افتتاحیه سمینار بین‌المللی تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی که با حضور مهرداد رایانی؛دبیر سمینار، مهدی شفیعی؛ رییس سمینار و مدیرکل هنرهای نمایشی، علی مرادخانی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌کوروش زارعی و جمعی از کارشناسان حوزه تئاتر و فرهنگ در مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، از ظرفیت های غیر دولتی برای باروری تئاتر سخن گفته شد.

در ابتدای این مراسم مهرداد رایانی درباره سمینار توضیح داد: این سمینار به واسطه حرکت 10 سال اخیر در تئاتر ایران شکل گرفته واژه‌هایی مثل تئاتر آزاد، غیر وابسته و خصوصی در تئاتر ما ایجاد شده که نیازمند به تعریف هستند ما 20 سال پیش احساس کردیم تئاتر درحال تهدید شدن در برابر دیگر رسانه‌ها است. وی در ادامه افزود:‌اما تئاتر با بروز کردن و استفاده از ابزار جدید به حیات خود ادامه داد در تئاتر ایران نیز امروز جریان گسترده و وسیع در حوزه تئاتر غیر دولتی است ما موظف هستیم زیر ساخت‌های این حرکت را شکل بدهیم و این جریان حرکت خود را ادامه می‌دهد و حتی در سال‌های آتی وسیع تر در عرصه بین الملل می‌شود. رایانی اظهار داشت: 14 سخنران از کشورهای مختلف، 16 سخنران از ایران در قالب 8 میزگرد با حضور 25 کارشناس و پژوهشگر در این سه روز فعال خواهند شد.

در ادامه شفیعی عنوان کرد: مروری کوتاه بر تجربه‌های انجام شده برای توسعه پایدار حداقل در 200 سال گذشته ما را به این نتیجه می‌رساند که هر جا نهادهای حاکمیتی و مردمی به سوی نوعی تعامل و هم افزایی حرکت کرده‌اند اقتصاد رونق گرفته،‌امنیت ارتقا یافته و زندگی برازنده‌تری برای مردم آن سرزمین رقم خورده است. وی در ادامه گفت: در این جایگاه مردم و مخاطبان را دعوت می‌کنم به هم افزایی بیش از پیش برای گسترش تئاتر در کشور، برای بهره مندی از ظرفیت بی نظیر این هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش سرزندگی و نشاط در جامعه جوانی که امیدوارانه نگاه به افق‌های دورتر دارد. شفیعی با اشاره به اینکه سرمایه‌های انسانی اصلی ترین نیرو در توسعه پایدار است، افزود: گسترش فضاهای آموزشی و دانشگاهی رشته تئاتر هر چند به لحاظ گستره تنوع دانش‌های مرتبط با تئاتر ناکامل است و ضروری، دانشگاه‌ها با افق‌های پیشروی این هنر ـهمراه تر شوند اما این جمعیت تئاتر خوانده یک ظرفیت کم نظیر در جامعه ایرانی است یک ظرفیت که هم دولت و هم این سرمایه‌ها می‌بایست امکان تعامل فی مابین را افزایش دهند. وی با بیان اینکه برای ارتقا جایگاه تئاتر به معنی برجسته سازی آن نزد افکار عمومی و نظام برنامه ریزی و اداری ضروری است نیروهای موثر حوزه تئاتر بیش از پیش در جهت هم افزایش گام بردارند، گفت:‌هنرمندان، مراکز آموزش عالی، نهادهای سیاستگذار و برنامه ریزی و سازمان‌های دولتی می‌بایست امکانات سخت افزاری و رسانه‌ها دراین زمینه کارها را ارتقا بخشند. شفیعی افزود: کم توجهی به فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود و تضعیف نگاه امیدوارانه به آینده به سود هیچ نیروی موثری در حوزه تئاتر نخواهد بود. وی در ادامه گفت: برجسته سازی نقاط ضعف، انتقادهایی که گاهی منافع شخصی یا سازمانی را مورد توجه قرار می‌دهد کم توجهی به نقاط مثبت و در یک کلام فقدان نگاه کلان به اثربخشی تئاتر به عنوان هنری زنده و تأثیرگذار در ارتقای فرهنگ عمومی و نهادسازی اجتماعی مقوله‌ای است که ضرورت دارد نیروهای موثر در این حوزه در مورد آن به گفت‌وگو بپردازند و البته نقش رسانه‌ها در این زمینه بی بدیل است.

وی با بیان اینکه دولت خود را حامی تئاتر میداند گفت: آمار نشانگر رشد این حمایت در سال‌های اخیر است اما اگر رشد تولید آثار نمایشی را مدنظر قرار دهیم، حمایت دولت متناسب با رشد تولیدات نیست اما آیا در شرایط اقتصادی فعلی کشور و میزان اعتبارات دولت به ویژه در حوزه فرهنگ حمایت حداکثری از تولیدات امکان پذیر است؟ آیا حتی اگر فرض بگیریم که این امکان وجود داشته باشد این حمایت حداکثری امری لاجرم مفید است؟ استفاده از ظرفیت‌های بخش غیر دولتی صرفا مقوله‌ای اقتصادی نیست بیش از آن مقوله‌ای اجتماعی است و تجربه زیسته بشری به ما نشان می‌دهد که دخالت حداکثری دولت‌ها در تمام شئون و وجوه تئاتر راهگشا نبوده و نیست.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1808/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو