هنر نباید تنها در دست مرفهان باشد

هنر نباید تنها در دست مرفهان باشد
calendar یکشنبه 08 اسفند 1395 در 10:00
آینه نیوز - گالری گلستان به‌ مدیریت لیلی گلستان در اقدامی جدید آثار هنری اصل را به‌ صورت اقساطی به‌ فروش می‌گذارد.

آنچه همواره توانسته اعتراض قشر هنرمند را به‌همراه داشته باشد، بی‌مهری‌هایی است که گاه از سوی مسئولان و مدیرانی صورت می‌گیرد که خود از درک عمق و اهمیت هنر بی‌بهره بوده، اما بر مسند و جایگاه اداره امور آن‌ها قرار گرفته‌اند و در این وادی بخش خصوصی و به‌خصوص در بخش هنرهای تجسمی گالری‌داران در پیشبرد اهدافی همچون رونق اقتصادی عرضه و فروش آثار هنری می‌توانند اثرگذار باشند. لیلی گلستان یکی از نامداران عرصه هنرهای تجسمی است که طی سی سال گذشته گالری‌داری کرده و در عرصه فروش آثار هنری فعال بوده است و اکنون در رویکردی جدید اقدام به فروش اقساطی آثار هنری در جهت راه‌یافتن آثار اصل تجسمی به منازل طبقات متوسط و غیرمرفه جامعه کرده است. آنچه در پی می‌آید سخنان گلستان درباره مزایای این اقدام در حاشیه سلسله‌نشست‌های تخصصی کانون عکس اصفهان است.
گالری‌داران مرا به تنزل ارزش هنر متهم کردند
لیلی گلستان که برای نخستین‌بار در گالری‌اش اقدام به فروش آثار به‌صورت اقساط کرده در این‌باره توضیح می‌دهد: زمانی که به این کار اقدام کردم از سوی هنرمندان سرشناس مختلفی مورد انتقاد واقع شدم و حتی گالری‌دارهای بسیاری هم مرا به تنزل ارزش هنر و هنرمند متهم کردند، اما من بر عقیده خودم اصرار داشتم و دارم که هنر نباید تنها در دسترس افراد مرفه و پولدار باشد. اثر هنری باید به خانه مردم عادی و معمولی راه پیدا کند، تا بتوان هنر را اشاعه داد و آن را به رسالت‌اش نزدیک کرد. من در گالری‌ام آثار هنری را به‌صورت اقساط فروخته‌ام و نتایج خیلی خوبی هم از این کارم را به چشم دیده‌ام.
در دولت یازدهم فضا قدری بازتر شد
لیلی گلستان که به‌دلیل فعالیت مستمر و جدی‌اش در عرصه هنر همواره با مسئولان در تعامل بوده در این‌باره گفت: در سال‌های فعالیتم در کشور دوران و تجربه‌های متفاوتی را در این زمینه از سر گذرانده‌ام. دورانی بوده که بسیار بر ما سخت و دشوار گذشته و فقط ناچار به تحمل بوده‌ایم تا آن دوران سپری شود. مثلا در دولت‌های نهم و دهم شرایط و نوع برخوردها بسیار نامناسب بود و این عرصه را بر ما تنگ می‌کرد، اما در دولت یازدهم برخوردها شکل منطقی‌تر و بهتری به خود گرفت و فضا قدری بازتر شد.
حتی یک اثر هنری در اصفهان به ‌فروش نرفت
گلستان در ادامه افزود: چندسال پیش بود که ما تصمیم گرفتیم نمایشگاه «هفت نگاه» را که هر سال در آبان‌ماه با مشارکت هفت گالری معروف و صاحب‌نام در تهران برگزار می‌کنیم را به اصفهان بیاوریم. موزه هنرهای معاصر اصفهان با ما نهایت همکاری را کرد و کل فضای زیبای این موزه را در اختیار ما قرار داد. نمایشگاه دو هفته در اصفهان برگزار شد و جالب است بدانید که در کل این دو هفته حتی یک اثر هنری هم در این گالری در اصفهان به فروش نرفت! هرچند جمعیت زیادی هر روز در گالری حضور داشتند و به‌خصوص دانشجویان رشته‌های هنری از صبح در آنجا حاضر بودند، اما در بحث خرید آثار، متاسفانه اتفاقی رخ نداد.
نقش گالری‌داران در ترویج خرید آثار هنری
این هنرمند نقش گالری‌داران را در ترویج درک و خرید آثار هنری در یک گالری بسیار موثر دانست و گفت: من نمی‌دانم چرا مردم اصفهان علاقه‌ای به خرید آثار هنری ندارند، اما شاید بتوان دلایل مختلفی برای این مسئله پیدا کرد. مثلا باید پرسید گالری‌داران اصفهان چقدر نسبت به کاری که در حال انجامش هستند اشراف دارند؟ چقدر تاریخ هنر می‌دانند و خودشان می‌توانند فرق میان اثر هنری خوب و بد را بدانند؟
تاریخچه عکاسی در اصفهان
در اصفهان و نزدیک به ۱۲۰سال‌ پیش ارنست هولتسر معماری و مردم این شهر را به تصویر درآورد. محور بودن صادرات صنایع‌دستی این شهر به‌خصوص در طی صد سال‌ گذشته، باعث ورود انواع محصولات تاریکخانه، شیشه، کاغذهای چاپ و... از روسیه، آلمان و دیگر کشورها می‌شود. پس از دوران ناصری و از زمان پهلوی‌اول عکاسی جنبه مردمی‌تری به خود گرفت. به‌مرور زمان عکاسی از حضور و دیده شدن مرفهین به میان مردم عادی می‌آید. خیابان قدیمی چهارباغ جایگاه ویژه عکاسان این شهر می‌شود. شهره عکاسخانه‌های اصفهان و به‌کار بردن تکنیک‌های علمی و تجربی آن پس از تبریز و تهران فراگیر می‌شود. از مشروطه، جنگ‌دوم جهانی، کودتای ۲۸مرداد، کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی، هنرمندان و صنایع‌دستی تا انقلاب۵۷ و جنگ تحمیلی همه و همه در این دویست سال تأثیرات بسیاری بر تاریخ عکس و عکاسی این شهر گذاشته است.
حال و نزدیک به یک دهه پیش چند جوان فعال در زمینه عکاسی به‌دنبال مکانی بودند تا بتوانند ایده‌ها، نظرات و از همه مهم‌تر عکس‌های خود را به اشتراک بگذارند و در این دنیای مدرن و ماشینی توانستند کانون عکاسان اصفهان را به ثبت برسانند و شاید خودشان هم تصور نمی‌کردند که این کانون تابه‌امروز بیش از هشتصد عضو را در دل خود جای بدهد و البته اعضای این کانون توانسته‌اند افتخارات بسیاری را در سطح ایران و جهان داشته باشند. اعضای این کانون در انتخابات آزادانه امسال خود به پریسا فهامی به‌عنوان رئیس رای داده‌اند.

صبا

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1734/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو