«آینه نیوز» به تحلیلی از نقش رسانه ها در جهان معاصر می پردازد

هوای حقیقت در کالبد دانایی

هوای حقیقت در کالبد دانایی
calendar دوشنبه 02 اسفند 1395 در 10:53
در شرایط اکنون رسانه ای که موج سوارانِ شایعه بر پایمردان حقیقت سوارند، حقیقت شاید موجودی غریب باشد و رمز عبور در این میدان ناموزون، لجن پراکنی و حاشیه افکنی و دروغ پردازی قلمداد شود!

سرویس فرهنگی «آینه نیوز»- مرتضی اسماعیل دوست: در دوران جدیدی از حکومت رسانه ها بر جهان زیست بسر می بریم و همه چیز در احاطه متن و معنای فرستنده های خبری است، با این تفاوت که دیگر نیاز به تلفکس های قدرتمند نبوده و از طریق یک کلیک، جهان را می توان بمباران خبری نمود؛ شلیک هدف از دل رویداد تا عمق آگاهی و یا بیراهه سازی اذهان با داده هایی مشوش و خالی از اندیشه که می تواند از پیشانی آفریقا تا قلب سیبری را دربر بگیرد و جهان را وارد بحران گمراهی سازد و از این رو رسانه ها نقشی برجسته در شکل بخشی به جهان معنا داشته و خواهند داشت. ارسطو فیلسوف یونانی 2300 سال پیش در اثری با نام «مطالعه معانی و بیان» در زمینه ارتباطات نگاهی جالب توجه داشته و آن را جستجو برای دست یابی به ابزارها و امکانات جهت ترغیب دیگران دانست و بارها این تعاریف بازنمایی شده و جمله ای افزون بر آن نشست و یا شکل هویتش را تغییر ساخت. برای نمونه ویلبر شرام در کتاب «زندگی و اندیشه پیشتازان علم ارتباطات» به تفسیر درباره شمایل مختلف ارتباطات نظر افکنده است. همچنین رومی ‌ها فعل ارتباط (communicate) را اجرایی ساختند و یونانی ها به ریشه سخنوری و بلاغت رسیدند و به تحلیل و آموزش «علم معانی و بیان» پرداختند که در مفاهیم اقناع و تبیین معنا یافت. جهان تبخیر شده ارتباطات از طریق شکل بخشی رسانه ها در این سال ها نمودارهای عجیبی پیدا کرد و این در حالی است که جهان سرد ماشینیسم، سوزی تلخ بر چهره مردمان داشته و در کنار بسط و گسترش حوزه های مشاغل و تنوع امکانات، جهانِ مدرن تهی شده ای را رونمایی کرده است.

در دهکده جهانی ارتباطات که ردیابی واژه‌ها و اتصال به شبکه‌ های همگرایی به فعلیتی عینی رسیده است، تلاش برای به دست آوردن مخاطب از مسیری حقیقی، هنری است که نیاز به شم خبری و دانش ‌مداری خواهد داشت تا در این رقابت دشوار و پیچیده بدون دل بستن به زردنمایی و امواجی دروغ ‌افکن، به دنبال تصاحب نظرگاه مردمان جامعه باشیم، آن هم مخاطبی که با استفاده از موتورهای جست‌ وجوگر به عمق اطلاعات دسترسی خواهد داشت و دیگر در پیله دوران گمراهی نمی ‌توان محصورش کرد و با تحولات رخ ‌داده در زمینه ارتباطات جمعی و بویژه با گسترش روزافزون فضای مجازی، انتقال داده‌ها از ایجاد تا گسترش، معنای پیشین زمان و مکان را در نوردیده و تحولی شگرف را در ابعادی چندمنظوره به خود گرفته است. البته نحوه استفاده از دستاوردهای نوین تکنولوژی و اتصالات خبری در جهان مجازی خود حدیثی غمگسارانه در کشورمان بوده و به دلیل نبود نظام فکری ساختارمند، شرایطی نابسامان برای بهره ‌وران این عرصه رخ داده است و این مساله نیاز به تامل و چاره ‌اندیشی دارد تا این همه اطلاعات مجهول الهویه و ادعاهای واهی از دریچه فضای مجازی هر لحظه رد و بدل نشود.
در میان موج شایعه پراکنی شبکه های مجازی که در میان اخبار سریع الوقوع آن ها شاهد کشته شدن بسیاری از زنده گان هستیم! حقیقت شاید موجودی غریب باشد و رمز عبور در این میدان ناموزون، لجن پراکنی و حاشیه افکنی و دروغ پردازی قلمداد شود! در این میان پرسشی بسیار اساسی بر جای می ماند که در میان سیل عظیم وارونه گرایی چگونه می توان استوار بود و بدون هر گونه فریب کاری و زرد نمایی، به شکلی مستقل و اصیل و حقیقی و بر مدار انسانیت به فعالیتی جدی در عرصه اطلاع رسانی پرداخت؟ مساله ای که در شرایط اکنون رسانه ای که موج سوارانِ شایعه بر پایمردان حقیقت سوارند، بسیار سخت می نماید.
فرهنگ رسانه ‌ای در چارچوب انتقال مفاهیم ارزنده و اطلاعات پایدار و دانسته‌ هایی بایسته شکل می ‌یابد و این مسیر نیاز به آگاهانی فرهنگ ‌بخش و راهبرانی اندیشه ‌مدار خواهد داشت، چرا که وجود رسانه ‌های شنیداری، دیداری و نوشتاری می ‌تواند همچون شمشیری دو لبه به کارکردی دوسویه ختم شود و از طرفی منجر به فعلیت بخشیدن به نظام تفکری کشور شده و از جهتی ابزاری گمراه کننده در مسیر افراد جامعه قلمداد شود. تاثیر هویت‌ بخش و فرهنگ ‌نمای رسانه‌ ها و نقش تقابل‌ گرایی که در برابر جداسازی و بیگانه‌ طلبی خواهند داشت، این چرخه را به دور از استحاله‌ ای غریب و رو به تفکری گیرا و راهبرنده قرار می ‌دهد و از این رو باید به دنبال شیوه‌های نوینی در راستای توسعه اطلاع‌ رسانی و گسترش نحوه خبردهی و تنوع موضوعی و بسط ایده‌های جذاب، خوانا و همراستا بود و هرگونه غفلت و خواب‌ زدگی در عرصه امروزِ اطلاعاتی می ‌تواند منجر به دورماندن از جنگ خبری جهان شود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1667/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو