گزارش «آینه نیوز» از اختتامیه «نهمین جشنواره تجسمی فجر»

طوبا به جای سیمرغ!

طوبا به جای سیمرغ!
calendar یکشنبه 01 اسفند 1395 در 13:34
نهمین جشنواره تجسمی فجر در حالی با اعطای جوایز به برندگان پایان یافت که در این جشنواره خبری از هیاهوی «سیمرغ»ی نیست و هنرمندان در سایه سار «طوبا» آرام هستند!

سرویس تجسمی «آینه نیوز»- مرتضی اسماعیل دوست: نهمین جشنواره تجسمی فجر در حالی با اعطای جوایز به کار خود پایان داد که نه هیاهوی مرسوم جشنواره همزادش؛ فجر را داشت و نه بر سر گرفتن «سیمرغ» غوغا بود! در واقع می توان گفت هنرمندان «تجسمی» آرام و بی هیاهو در سایه سار «طوبا»ی خود گلایه ها را فراموش کرده و با «طوبای زرین» به خانه رفتند. اگر چه جوایز این جشنواره هم برای صاحبان آثار تجسمی می تواند هدیه ای از تلاش های یک ساله شان باشد اما آن ها نه سیمرغ و نه مرغ! بلکه اندکی توجه برای نقش آفرینی روی خاطر تجسم مخاطبان خود می خواهند. مراسم اختتامیه «نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر» با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی، مجتبی آقایی دبیر نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، هنرمندان حوزه تجسمی و حتی پوران درخشنده؛ کاندیدای سیمرغ جشنواره امسال فیلم فجر در تالار وحدت برگزار شد و بعد از سخنرانی های مرسوم در این گونه مراسم ها جوایز برندگان اعطا شد. اما پیش از آن مجتبی آقایی دبیر جشنواره در سخنانی به آمار و اطلاعاتی درباره دوره نهم پرداخت و گفت: «بیش از ۱۳ هزار اثر در سایت جشنواره ثبت نام کردند که از این تعداد ۶ هزار اثر مورد ارزیابی قرار گرفت. این ارزیابی در فرایندی بی نظیر در بیش از ۱۴ جلسه توسط شورای هنری با دقت انجام شد و در نهایت با تعامل این شورا و هنرمندان و حتی با فراهم کردن امکان اعتراض هنرمندان، ۱۰۳ اثر در بخش رقابتی پذیرفته شد که شاید بیش از ۳ هزار قطعه را شامل شود. آثار مدعوین جشنواره نیز در فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته شد.» دبیر جشنواره از محدودیت در «ظرفیت های مکانی» به عنوان معضلی جهت نمایش آثار تجسمی هنرمندان ایرانی گلایه داشت.

اما برگزیدگان نهمین دوره جشنواره که «طوبای زرین» و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی و عضویت در صندوق هنرمندان و البته امکان سفر به فرانسه با عنوان «مطالعاتی» را دریافت کردند، به شرح زیر می باشند:

مسعود محمدی از اندیمشک، سعید ملتجی و کاظم خراسانی از مشهد، احمد شیخ زاده از اردبیل، حبیب پنبه چی از کرج، نسرین شاپوری آزاد از تهران، حسن کاکاوند از تهران، ریحانه مقدم از تهران، محمد باباکوهی از دهشهر، علیرضا ذاکری از تهران، احد شیخ زاده از اردبیل. همچنین فرزانه مندابی، برگزیده صفحه منتخب اینستاگرام جشنواره شد که جایزه ۱۵۰۰ دلاری را دریافت کرد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1648/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو