در گفت و گوی «آینه نیوز» با حمیدرضا آذرنگ

لیست سیاه داوران از نگاه پُرکارترین بازیگر جشنواره فجر

لیست سیاه داوران از نگاه پُرکارترین بازیگر جشنواره فجر
calendar دوشنبه 02 اسفند 1395 در 13:45
آذرنگ: همیشه بعد از جشنواره حواشی وجود دارد و مواردی هم در گذشته بوده است. مثلا به یاد دارم دوره ای بوده که مجری مراسم اختتامیه از مسئولان برنامه پرسیده بود که باید کدام اسم را بخوانم و آن که خط خورده درست است و یا نامی که در پایین کاغذ آمده است!

سرویس تئاتر- مرتضی اسماعیل دوست: حمیدرضا آذرنگ این شب ها نمایش «ترن» را در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه دارد؛ روایتی متفاوت از شهدای گمنام جنگ تحمیلی که تا پایان اسفندماه هر شب ساعت ۱۹:۳۰ به نویسندگی و کارگردانی و تهیه کنندگی پُرکارترین بازیگر جشنواره فیلم فجر اجرا می شود. از این حیث گفت و گویم با حمیدرضا آذرنگ جدا از چگونگی اجرای نمایش «ترن»، معطوف به جشنواره فیلم فجر شد و بازیگر بی حاشیه و توانای سینمای ایران به شکل کنایه آمیزی از داوری های جشنواره گفت. آذرنگ که فیلم های «قاتل اهلی»، «دعوتنامه»، «آذر»، «آباجان» و «بیست و یک روز بعد» را در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر داشت، درباره داوری های جشنواره گفت: «بعد از سال ها کار بازیگری دیگر برایم مهم نیست که چه اتفاقاتی در این سینما می افتد. من کار خود را می کنم و هر اتفاقی هم بیفتد مهم این است که من همچنان فعال باشم و بتوانم براساس علائق و دلمشغولی های خود کار کنم.» وی ادامه داد: «در جشنواره فجر امسال هم چند کار داشتم و تجربه تازه ای در هریک از فیلم ها و با فیلمسازان محترم پیش آمد. هر کدام از فیلم ها داستان متمایز و نقش های کاملا مختلفی نسبت به یکدیگر داشت و من هم سعی کردم آن چه را کارگردان می خواهد به انجام برسانم.»

حمیدرضا آذرنگ که پُرکارترین بازیگر مرد جشنواره فجر امسال بوده است، در پاسخ به این که چه توقعی از داوری های جشنواره داشت، به «آینه نیوز» گفت: «دیگر هر چه بگوییم تبدیل به حاشیه می شود و فایده ای ندارد. من بازیگرم و در همان زمان جشنواره نمایشی روی صحنه بردم تا به دور از هرگونه حاشیه ای به کار بپردازم و اصلا دوست ندارم وارد این فضاها شوم.» بازیگر فیلم سینمایی «آسمان زرد کم عمق» درباره حواشی رخ داده در خصوص داوری های امسال جشنواره فیلم فجر به «آینه نیوز» گفت: «همیشه بعد از جشنواره از این صحبت ها می شود و مواردی هم در گذشته بوده است. مثلا به یاد دارم دوره ای بوده که مجری مراسم اختتامیه از مسئولان برنامه پرسیده بود که باید کدام اسم را بخوانم و آن که خط خورده درست است و یا نامی که در پایین کاغذ آمده است! این حاشیه ها برای داوری ها وجود دارد و گاهی شائبه برانگیز می شود و خیلی مسائل را می توان در لابه لای انتخاب ها مورد تامل قرار داد و مواردی بوده که موجب انتقاداتی در دوره های مختلف شده و این حاشیه های رخ داده فقط مربوط به این دوره نیست. البته ما می گذریم و به کارمان می پردازیم!»
حمیدرضا آذرنگ که جایزه بازیگری جشن خانه سینما را برای بازی در فیلم «ملکه» به دست آورده و صاحب جوایز متعددی در جشنواره تئاتر فجر شده است، درباره اجرای نمایش «ترن» و تفاوتش با اجرای 4 سال پیش نیما دهقان به «آینه نیوز» گفت: «نویسنده این نمایش من هستم و مفهوم این نمایش ها و متن آن یکی است اما در اجرای جدیدی که من کارگردانی می کنم سعی کردم نگاه و لحن کار خود را به کار ببرم. همه تلاش گروه برای اجرای اثری درخور و شایسته برای مخاطب ایرانی است و استقبال رخ داده در این شب ها نشان می دهد که خوشبختانه مردم با کار همراهی می کنند.» از آذرنگ در این باره سوال کردم که در استقبال مخاطبان، شهرت کارگردان و بازیگران هم موثر بوده است که وی پاسخ داد: «دیگر دوران استارها در تئاتر گذشته و مردم به کیفیت اجرا نگاه می کنند. نمی خواهم منکر شوم که نام ها هم تا حدی در استقبال تماشاگران موثر بوده اما مساله تعیین کننده اجرایی است که می تواند مردم را علاقمند به تماشا و لذت بردن از اثری کند.» آذرنگ که در نمایش های مختلفی به تبعات جنگ در زندگی اجتماعی خانواده ها پرداخته است، درباره تفاوت نمایش «ترن» با آثاری چون «هتلی ها» گفت:«دغدغه تبعات جنگ در زندگی پس از دوران جنگ همیشه با من وجود دارد. نمایش «هتلی ها» که نوشته همسرم ساناز بیان است، بیشتر رویکرد نوستالژیک از دوران جنگ دارد اما در نمایش «ترن» سعی کردم از منظری متفاوت به مقوله جنگ بپردازم و با توجه به شناختی که از فضای جنگ دارم سعی کردم نگاهی واقعی با روایتی متفاوت خلق کنم.»

حمیدرضا آذرنگ در پایان گفته هایش با «آینه نیوز»، مسئولان فرهنگی را خطاب قرار داد و گفت: «من امیدوارم متولیان فرهنگی این مملکت در تولید و حمایت از آثار مناسب برای مردم بیشتر همت کنند. مردم ما انسان های شریف و لایقی هستند و در طی سال های مختلف سختی های بسیاری کشیدند و خم به ابرو نیاوردند. سال ها در این کشور جنگ تحمیلی بوده و بعد هم مشکلاتی وجود داشت و حیف است که به این مردم مهربان و قانع و شریف کم لطفی شود. من همیشه قدردان این مردم هستم و امیدوارم در زمینه هنر بتوانم کاری برای این مردم انجام دهم.»
لازم به ذکر است نمایش «ترن» کاری از حمیدرضا آذرنگ و با بازی چهره هایی چون امیر جعفری، مهراوه شریفی نیا، بهرنگ علوی، نسیم ادبی، فریده سپاه منصور، نادر برهانی مرند و حسین سلیمانی تا پایان اسفندماه هر شب در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه می رود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1626/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو