پرسش هایی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد درباره جشنواره «مد و لباس فجر»

جولان مدل های بیگانه

جولان مدل های بیگانه
calendar یکشنبه 24 بهمن 1395 در 11:34
این جشنواره هم مانند همه جشنواره هایی که تنها عنوان یافته از «فجر» است، بیگانه از احوال این سرزمین بوده و تنها به دورهمی چند روزه عده ای ختم می شود و بعد هم انواع آمارهای کمی و کیفی در این باره از سوی متولیان امر رسانه ای می شود!

سرویس  هنرهای تجسمی «آینه نیوز»: هنگامی که صحبت از جشنواره «فجر» می شود همه نگاه های رسانه ها به سمت «فیلم» می رود، در حالی که عرصه فرهنگ و هنر فراخ بوده و جشنواره فجر هر ساله در شاخه های متعددی برگزار می شود و پیش از جشنواره فیلم، از جشنواره های «شعر» و «موسیقی» و «تئاتر» فجر آغاز شده و پس از آن هم جشنواره های «تجسمی» و «مد و لباس» هم با عنوان «فجر» برگزار می شود. پس بنا بر رسالت رسانه ای باید سراغی از جشنواره های دیگر گرفت که حتی وضعیت نابسامان تری از جشنواره فیلم فجر دارند اما به دلیل عدم توجه رسانه ای، معضلات شان پنهان می ماند.
از جمله جشنواره هایی که در اسفندماه برگزار می شود و اصولا اهداف برگزاری اش و دستاوردهای ادوار برگزاری اش نامبهم است و نیاز به پاسخگویی مسئولان فرهنگی و هنری ارشاد دارد، جشنواره «مد و لباس» می باشد که امسال ششمین دوره این جشنواره نوپا برگزار می شود و قرار است در بخشی از جشنواره برای دومین سال پیاپی طراحان لباس در بخش مسابقه طراحی زنده لباس داشته باشند و این رویداد با همکاری انجمن طراحان لباس و پارچه ایران و در قالب یکی از بخش های ششمین جشنواره مد و لباس فجر برگزار می‌شود و از قرار معلوم این برنامه با هدف شناسایی توانمندی طراحان لباس و ایجاد ارتباط میان طراحان و تولیدکنندگان و نیز ایجاد انگیزه برای هنرمندان ایرانی برگزار می شود. اما باید از مسئولان این جشنواره و متولیان فرهنگی پرسید که اصولا شرایط مد و لباس در کشورمان شکلی قانونمند و مبتنی بر ارزش های دینی و عرفی مردمان ایران زمین یافته است؟ و باید از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این سئوال را داشت که در این مدت چه شرایط ویژه ای برای مد و لباس در نظر گرفتند که در این ایام می خواهند به برپایی جشنواره اش اقدام کنند؟!
البته این جشنواره هم مانند همه جشنواره هایی که تنها عنوان یافته از «فجر» است، بیگانه از احوال این سرزمین بوده و تنها به دورهمی چند روزه عده ای ختم می شود و بعد هم انواع آمارهای کمی و کیفی در این باره از سوی متولیان امر رسانه ای می شود! در واقع آن چه پیداست حتی با برگزاری جشنواره ای با عنوان مد و لباس هم ساماندهی چند ساله ای که از این نوع پوشش در سطح جامعه و نزد نخبگان انتظار می رود، صورت نمی یابد چرا که چارچوب مشخصی در این باره وجود ندارد. این در حالی است که طی نامه ابلاغی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در سال 1385 به رئیس جمهور الزام به یک سری فعالیت ها شده بود که تا به حال صورت اجرایی به خود نگرفته است. در نامه فوق آمده است: « به منظور حفظ و تقویت فرهنگ و هویت ایرانی - اسلامی‌، ‌ارج ‌نهادن‌، تبیین، تثبیت و ترویج الگوهای بومی و ملی‌، هدایت بازار تولید و عرضه البسه و پوشاک براساس طرحها و الگوهای داخلی و نیز در جهت ترغیب عموم مردم به پرهیز از انتخاب و مصرف الگوهای بیگانه و غیرمانوس با فرهنگ و هویت ایرانی‌، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است جهت پی‌ ریزی ساختار مدیریتی موضوع این قانون‌، کارگروهی(کمیته‌ای) متشکل از یک نفر نماینده تام ‌الاختیار از هرکدام از وزارتخانه ‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، آموزش و پرورش، ‌بازرگانی و صنایع و معادن و سازمان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مدیریت و برنامه ‌ریزی کشور و سه نفر از نمایندگان صنوف ذی‌ ربط (طراحان و تولید‌کنندگان)‌ و یک نفر نماینده از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر تشکیل دهد.» اما همچنان شاهد این هستیم که در چرخه ای تکراری شرایط مناسبی برای بهبود وضعیت حجاب و مبارزه با ناهنجاری های پوشش در جامعه صورت نگرفته  و با وجود تشکیل کارگروه ملی مد و لباس و متعاقب آن تاسیس بنیاد ملی مد و لباس در سال 1391 که وظیفه اش، اجراسازی طرح ها و مصوبات کارگروه یاد شده و تولید و حمایت از طراحان و تولید کنندگان مد و لباس ملی و اسلامی بوده است، همچنان در عمل شاهد پیش روی چهره ای معیوب از هجوم انواع مدل های بیگانه با فضای اسلامی این سرزمین هستیم.
اما اگر گذری به طرح ساماندهی مد و لباس داشته باشیم، خواهیم دید که طی 13 ماده راهکارهایی جهت رسیدن به نقطه مورد قبول به عهده بخش های مختلف دولت نهاده شده و حال که جشنواره مد و لباس در حال برپایی است لازم است درباره انجام اقدامات لازم در این باره توضیحات کافی داده شود. مثلا به رسانه ها و مردم توضیح دهند که چه میزان از شرایط و بسترهای لازم برای عملیاتی ساختن ماده اول ساماندهی مد و لباس که در آن به هدایت بازار تولید و عرضه البسه و پوشاک اشاره شده، فراهم شده است و یا تا چه میزان از ماده دوم آن که در آن قید شده است که باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جهت ترویج نمادها و الگوهای پارچه و لباس ایرانی و بومی مناطق مختلف ایران اقدام کنند، برنامه هایی صورت یافته است؟ همچنین طبق ماده سوم این طرح نیز وزارت ارشاد با همکاری وزارت بازرگانی مکلف بوده جهت تبادل فرهنگی ملل مسلمان اقدام به برگزاری موزه، نمایشگاه و جشنواره هایی نماید و در ماده چهارم طرح ها و الگوهای تولید شده پارچه و لباس مبتنی بر نمادهای ایرانی ـ اسلامی مشمول حمایت قانونی حقوق مولفان و مصنفان و کانون ثبت اختراعات و مالکیت شده اند. در ماده های دیگری مانند ماده 9 نیز وظایفی به عهده وزارت ارشاد بوده تا اقدام به ارایه طرح های ایرانی مناسب برای مد و لباس کند. در ماده 10 از این طرح هم کلیه دستگاههای دولتی مکلف شدند در جهت تشویق تقاضای پارچه و لباس منطبق با الگوهای ایرانی - اسلامی، تسهیلات خرید پارچه و لباس های مذکور را در اختیار کارکنان خود قرار دهند. اما آن چه مسلم است شرایط مناسبی برای ایجاد بستر مناسبی از وضعیت مد و لباس توسط نهادها و به خصوص وزارت ارشاد صورت نیافته و بهتر است مسئولان وزارت ارشاد به جای برپایی جشنواره و دور ریختن بودجه مردمی به ایجاد بستر مناسب برای «مد و لباس» در کشور اقدام کنند!

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1605/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو