یادداشت جلیل سامان درباره «ماجرای نیمروز»/ فیلمی که غنیمت بزرگی است

یادداشت جلیل سامان درباره «ماجرای نیمروز»/ فیلمی که غنیمت بزرگی است
calendar شنبه 23 بهمن 1395 در 09:22
آینه نیوز - جلیل سامان فیلمنامه نویس و کارگردان سینما و تلویزیون در یادداشتی نسبت به فیلم «ماجرای نیمروز» ساخته محمدحسین مهدویان واکنش نشان داد.

دیروز در میان شلوغی کارهای خودم و تماشاگران توانستم «ماجرای نیمروز» مهدویان را ببینم و ذوق زده شوم..امیدوارم مهدویان همچنان در همین ژانر مستندگونه به کار خود ادامه بدهد..

کارگردانی او در میان همه فیلمسازان ایرانی بی نظیر و بی رقیب است.. تاریخ ایران ما پر از لحظات غم انگیز و با شکوه است.. سینمای ما چهل سال از مردم  کشورش عقب مانده است شاید «ماجرای نیمروز» را باید سال  های ۶۰ می ساختند که در تصمیم گیری خیلی از جوان ها اثرگذار بود «ماجرای نیمروز» هم از نظر فضاسازی ما را ۳۰، ۴۰ سال به عقب پرتاب می کند و هم از جهت موضوعی.. شاید سازمان منافقین دیگر دغدغه مردم نباشد اما برای آنها که در آن سال ها زندگی کرده اند نوستالژی و خاطره و برای آنهایی که  نبوده اند سفر کوتاهی در زمان است.. «ماجرای نیمروز» با فیلمنامه ای دقیقتر می توانست نسبت گذشته و حال را برقرار کند واقعیت این است که تماشاگر اگرچه به گذشته پرتاب می شود اما تجربه شخصیت های اصلی را از سر نمی گذراند.. برای اینکه تجربه فیلم تجربه مخاطب شود باید بیشتر به شخصیت ها و دغدغه هایشان نزدیک شد، باید بیشتر با خلوت شخصیت ها بودیم.. دلتنگی ها و عشق و نفرت ها..  زاویه دوربین و روایت مهدویان این امکان را به مخاطب نمی دهد و این باعث شده ماجرای نیمروز را مخاطب از سر نگذراند و مثل موزه تماشا کند اما همینقدر هم غنیمت بزرگیست.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1587/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو