گفت و گوی «آینه نیوز» با محمدتقی فهیم کارشناس فرهنگی درباره جشنواره فیلم فجر

جشنواره فجر باید حکومتی شود

جشنواره فجر باید حکومتی شود
calendar چهارشنبه 20 بهمن 1395 در 13:10
ما انتظار داریم که جشنواره فیلم فجر سیمرغ هایش را در اختیار آثار ارزشی قرار دهد نه به این مفهوم که جوایزی مشخص را برای برخی فیلم ها کنار بگذارد بلکه باید نگاهش به سمت آثاری باشد که براساس دغدغه ای شکل گرفته و سازندگانش دغدغه مند اهداف انقلاب اسلامی بوده اند.

سرویس سینمای ایران- مرتضی اسماعیل دوست: به روزهای پایانی جشنواره سی و پنجم فیلم فجر نزدیک می شویم و با مشاهده 44 فیلم بخش «سودای سیمرغ» و «چشم انداز سینمای ایران» حالا بهتر می توانیم درباره آثار این دوره نظر بدهیم که البته براساس نقدها و نظرات عمده منتقدان، برخی از فیلم های جشنواره مسیرهایی متفاوت از نگاه مردم را در داستان و فرم بیانی دنبال کردند. در گفت و گو با محمدتقی فهیم؛ منتقد قدیمی سینمای ایران و کارشناس فرهنگی و منتقد برنامه سینمایی «هفت» به طرح این سوال اساسی پرداختیم که جایگاه جشنواره فجر کجاست و کجا می تواند باشد؟

شما به عنوان منتقدی که سال ها جشنواره فیلم فجر را دنبال کردید؛ فکر می کنید جایگاه جشنواره فیلم فجر کجاست و براساس اهداف اولیه می توانست امروز در کجا قرار بگیرد؟
سوال خوبی است. فارغ از کیفیت فیلم های این دوره که خیلی ها از مسیر اهداف انقلاب دور بوده و داستان هایی داشتند که زیاد با نیازمندی های مردم ایران نزدیک نبودند، اگر بخواهیم جامع تر صحبت کنیم باید بگویم انتظارات اهالی دغدغه مند فرهنگ و هنر از این جشنواره خیلی بیشتر بود. متاسفانه باید بگویم که امروزه جشنواره فجر مبنا و تناسبی با اهداف گرانقدر انقلاب اسلامی ندارد و اصلا مشخص نیست دلیل برپایی این رویداد سینمایی چیست؟ این شرایط جشنواره فجر خلل و آسیب جدی به سینمای ایران وارد کرده است و فیلمسازان نمی دانند که باید تنها به ساخت فیلم های پُرفروش اهمیت بدهند یا فیلم هایی که به دنبال جشنواره خارجی است! ما دیدیم که در همین دوره از جشنواره فجر تعداد فیلم های انقلابی و دفاع مقدسی کم بوده و باید سوال کرد که چرا به این نوع سینما چندان اهمیتی داده نمی شود؟ چرا در انتخاب ها و داوری ها فیلم های دفاع مقدسی و انقلابی را که برخی فیلم های خوبی هم بودند، نادیده گرفتند؟! هیات داوری درباره این انتخاب ها چه پاسخی خواهد داشت؟!
پس فکر می کنید در انتخاب ها و داوری ها به شکلی مشخص نسبت به فیلم های انقلابی و دفاع مقدس اجحاف صورت گرفته است؟
این مشکلات فقط مربوط به این دوره نیست. شما ببینید که در سال های مختلف شاهد بروز سینمای روشنفکری و مورد پسند جشنواره های خارجی بوده ایم و از مبنای اصلی شکل گیری جشنواره فجر که مطابق با اهداف انقلاب بوده است، دور شدیم و هر مدیریتی براساس سلیقه خود بخش هایی را به جشنواره اضافه و یا کم می کند و هیچ نوع چارچوبی وجود ندارد. جشنواره فجر متاسفانه استراتژی مشخص انقلاب اسلامی ندارد وگرنه استراتژی حمایت از سینمای شبه روشنفکری وجود دارد! به نظرم در طی ادوار مختلف جشنواره سمت و سوی آثاری مغایر با اهداف انقلاب پیدا کرده است. ما انتظار داریم که جشنواره فیلم فجر سیمرغ هایش را در اختیار آثار ارزشی قرار دهد نه به این مفهوم که جوایزی مشخص را برای برخی فیلم ها کنار بگذارد بلکه باید نگاهش به سمت آثاری باشد که براساس دغدغه ای شکل گرفته و سازندگانش دغدغه مند اهداف انقلاب اسلامی بوده اند.
چه میزان از ریشه انتخاب ها و یا عدم انتخاب برخی آثار جشنواره را بر مبنای سیاست خارجی دولت می دانید؟
مساله ما فقط سی و پنجمین دوره جشنواره نبوده و در همه ادوار شاهد رویکردی مغایر با اهداف انقلاب بوده ایم. باید از افراد دست اندرکار پرسید که چه مبنایی برای کاندیدا برای اعطای سیمرغ داشته اند و آیا فیلم های منتخب بیانگر استراتژی و نگاه نظام و مردم مسلمان ایران بوده است؟ سال ها است که تکلیف ما با جشنواره فجر مشخص نیست و به همین دلیل شاهد بی مهری جشنواره نسبت به فیلمسازان و آثار دغدغه مند و ارزشی بوده ایم و به جز تعداد اندکی فیلم ارزشی، شاهد فیلم هایی هستیم که بیشتر از این که برای مخاطب ایرانی باشند به درد جشنواره های خارجی و یا نمایش در سینماتک ها می خورند! از طرفی در دوره های اخیر بیشتر جشنواره فجر به دنبال بهره برداری سیاسی دولتمردان بوده است. در حالی که باید دبیر جشنواره با همفکری مشاورانی دلسوز اقدام به انتخاب فیلم هایی مطابق با اهداف نظام کند.  
به نظرتان چگونه جشنواره فیلم فجر می تواند دچار پوست اندازی شده و مسیری روشن تر را در دوره های آینده بپیماید؟
در سال های مختلف جشنواره فیلم فجر مغایر با استراتژی نظام اسلامی ایران عمل کرده است. از این نظر باید جشنواره فجر از شکل دولتی خود خارج شده و تبدیل به جشنواره ای حکومتی شود. باید حتی از بودجه دولتی خارج شود و کاملا براساس نگاه و روش حکومت اداره شود و بودجه اش نیز از طریق نهادها و مراکز انقلابی تعیین شود. از این طریق دیگر تکلیف جشنواره روشن شده و در هر دوره مشخص می شود که خروجی جشنواره فیلم فجر چیست. جشنواره فیلم فجر از مرحله انتخاب آثار تا داوری باید در خدمت اهداف انقلاب اسلامی باشد چنان که جشنواره های خارجی هم با نحوه انتخاب آثار دارند پیام سیاسی خود را صادر می کنند.
تحلیل تان از آثار به نمایش درآمده در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر چیست؟
در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر شاهد حضور نسل جوان و دغدغه مندی بودیم که فیلم های خوب و باارزشی را تولید کردند. آثاری که مرتبط با حوزه دفاع مقدس و مسائل استراتژیک نظام هستند. این فیلم ها مایه امیدواری اهالی دغدغه مند سینما هستند و جای تشکر و تقدیر دارند و این مساله می توانست بیشتر مورد توجه داوران جشنواره فیلم فجر قرار بگیرد. باید جشنواره فیلم فجر و سازمان سینمایی از آثاری که دغدغه دارند حمایت کند که برخی از فیلم های این دوره این گونه بودند. البته ضعف هایی هم وجود داشت اما نمی توان از آثار دفاع مقدسی غافل ماند.
 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1584/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

مرگ بر جشنواره فیلم......

0

0

[1396/11/07 - 10:51]

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو