رضا کیانیان:

در حراج‌های بین‌المللی من‌ را به‌عنوان عکاس می‌شناسند

 در حراج‌های بین‌المللی من‌ را به‌عنوان عکاس می‌شناسند
calendar شنبه 16 بهمن 1395 در 17:14
عصر روز جمعه ۱۵ بهمن‌ماه، گالری آرت‌سنتر میزبان نمایشگاه عکس‌های رضا کیانیان با عنوان «دچار آبی بیکران» شد.

در این نمایشگاه که با استقبال خوب مخاطبان و مجموعه‌داران مواجه شد، رضا کیانیان عکس‌هایی از دو مجموعه «مرداب» و «کهکشان» را در معرض دید علاقه‌مندان گذاشت. در این نمایشگاه ۲۴ عکس، ۱۲ عکس از مجموعه «مرداب» و ۱۲ عکس از مجموعه «کهکشان»، به‌نمایش درآمد. کیانیان درباره علت شکل‌گیری مجموعه «کهکشان» گفت: من از نوجوانی عاشق کهکشان بودم و هنگامی که در حیاط می‌خوابیدم، به آسمان نگاه می‌کردم و از وحشت به گریه می‌افتادم. یک روز در اشیای اطراف خودم کهکشان را دیدم و حیرت کردم که مدام از آن عکس گرفتم. انگار کهکشان سراغ من آمد و من‌را به خودش دعوت کرد.

عکس‌های این دو مجموعه کیانیان تنها یک نسخه دارند. مجموعه «مرداب» در اندازه ۱۸۰ در ۱۳۰ سانتی‌متر و مجموعه «کهکشان» در اندازه ۲۰۰ در ۱۳۰ روی بوم و پارچه چاپ شده‌اند و کیانیان دلیل چاپ عکس‌های این دو مجموعه را بر پارچه، قابل لمس‌بودن آن‌ها عنوان کرد. البته کیانیان عکس‌های این دو مجموعه را نیز در قطع کوچک ۵۰ در ۷۰ سانتی‌متر بر کاغذ چاپ کرده است که همراه با ادیشن در همین نمایشگاه نیز این آثار ارائه خواهند شد. کیانیان قصد دارد عکس‌های مجموعه پیشین خود را نیز به‌همین شیوه بر کاغذ چاپ کند.

کیانیان درباره مسیر فعالیتش در حوزه عکاسی گفت: زمانی که کلاس سوم دبیرستان بودم، عکاسی‌کردن را شروع کردم. در آن دوران تمام پول، عیدی و هرچه را که داشتم، جمع کردم و یک دوربین خریدم. آن زمان این حس را داشتم که با این دوربین جهان به تسخیر من درآمده است.

وی ادامه داد: من بازیگری، نویسندگی و آثاری را با چوب خلق کرده‌ام، اما ۱۰ تا ۱۵ سال پیش اصلا فکر نمی‌کردم که روزی بخواهم نمایشگاه عکس برگزار کنم. چهار سال تمام من از پوست درخت‌ها عکاسی می‌کردم، یک روز، دریچه‌ای رو به من باز شد که حیرت کردم. انگار پوست درختان به من می‌گفتند، ما می‌خواهیم رازی را برای تو آشکار کنیم. من در آن دوران، آمریکا بودم که درخت اکالیپتوس رنگین‌کمان را کشف کردم. زمانی که به ایران آمدم، عکس‌های این درخت را به عکاسان هم‌سن و سال خودم نشان دادم و همه گفتند که برای این عکس‌ها نمایشگاه برگزار کن و به این ترتیب من نمایشگاه اولم را برگزار کردم.

او افزود: بعد از آن خیلی‌ها به من خرده گرفتند و گفتند؛ از شهرتم برای عکاسی و برگزاری نمایشگاه استفاده می‌کنم؛ اما من به آن‌ها جواب دادم کلکسیونر به‌خاطر شهرت، از کسی عکس نمی‌خرد و اگر کار هنری فردی تداوم نداشته باشد، خریداری نمی‌شود. خوشبختانه کار عکاسی من تداوم پیدا کرد و دو نمایشگاه انفرادی و ۱۵ نمایشگاه گروهی برگزار کردم.

کیانیان گفت: از همان ابتدا با خودم قرار گذاشته بودم که نمایشگاه انفرادی من هر دو سال یک‌بار برگزار شود؛ اما این‌بار شش‌سال طول کشید. با این وجود باز هم به من ایراد می‌گیرند که «چرا عکاسی می‌کنید و من پاسخ می‌دهم، هر فیلم شامل ۱۲۰ هزار فریم عکس است. من اگر در پنجاه‌هزار فریم آن حضور داشته باشم، می‌دانم نور، کمپوزسیون و مفهوم چیست. چه عکاسی تا این اندازه فریم عکس گرفته است؟ درواقع من یک عکاس هستم. او درباره عکس‌های مجموعه «مرداب» گفت: برای عکاسی‌گرفتن از مرداب سه‌بار به انزلی رفتم و دوباره از هم‌آغوشی آب و دریا عکاسی کردم که حاصل آن سیصد یا چهارصد فریم عکس شد که ۱۲ عدد از آن‌ها را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتم.

عکس‌های کیانیان در حراج تهران،کریستیز و بونهایمز نیز چکش خورده است.

نمایشگاه عکس‌های رضا کیانیان با عنوان «دچار آبی بیکران» تا ۲۹ بهمن ماه در آرت‌سنتر باغ واقع در بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، باغ انجمن خوشنویسان ایران دایر است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/1547/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو